Jak to vidí chlap: Žárlím, protože můj přítel si potřebuje dokazovat, že je u žen žádaný

Někteří muži potřebují neustále cítit obdiv žen, i když už jsou ve vztahu. Ženy vedle nich si pak připadají odstrčené, žárlí a vůbec prostě bojují o pozornost. Přesně tenhle problém řeší čtenářka Nela a ptá se našeho chlapa, Tomáše Erbena, co s tím.

jak-to-vidi-chlap-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Dotaz čtenářky Nely:

Ahoj Tome,

mám přítele přes 3 roky, je nám oběma 27. Před půl rokem jsem začala pociťovat nejistotu. Začal častěji jezdit zapařit do rodného města, což mi samo o sobě nevadí, ale začal vyhledávat ženský obdiv. Já to nazývám honit si ego. Celkově teď řešíme více problémů, kterými tě nechci zahlcovat. Spíš mě v tomhle případě zajímá, jestli je normální, že má potřebu balit holky a získávat od nich čísla, a pak je klidně přede mnou smaže nebo ukáže a řekne: „Podívej, že si s nimi nepíšu“. Tvrdí mi, že mě miluje a že by mě nepodvedl a otevřeně mi klidně řekne, že si potřebuje dokázat, že na to má. Ale že by nějakou nevěrou neohrozil náš vztah. Taky jsem nedávno objevila v jeho mobilu zprávy s jeho sekretářkou (kamarádkou), které mi nepřišly úplně v pohodě z hlediska našeho vztahu, ale žádný konkrétní důkaz nevěry. Dokonce jsem se mu i přiznala a mluvili jsme o tom. A já teď vlastně nevím, co si mám myslet… Život s ním není jednoduchý, ale cítím k němu to, co zatím k nikomu.

Předem děkuji za názor. 🙂

Nela

Odpovídá Tomáš Erben:

Milá Nelo,

otevřeně přiznávám, že svým dotazem jsi natrefila na podobného „egouška“, jakým je tvůj partner, jen o něco umírněnějšího. Dokážu tedy jeho pohnutkám rozumět, přesto nemám dojem, že bych měl chuť jeho jednání obhajovat. Spíš ti jen nabídnu nezávislou perspektivu a vysvětlení. Určitá sorta nás chlapů prostě tuhle freudovskou potřebu – natřásat si peří – má. Soupeříme s ostatními chlapy, baví nás zájem žen. Může to pro nás být buď hra, anebo životní poslání.

Sám občas vyhledávám akce, které jsou spojeny se ženským elementem. Rád vidím, že na mě ženy reagují, protože, ruku na srdce, kdo by ne. Určitě i tobě lichotí, pokud nějakým pro tebe svůdným, lichotivým způsobem cítíš zájem muže nebo mužů. Mimochodem, zkusila jsi mu dát ochutnat jeho vlastní medicínu?

Píšeš, že na jeho tazích do města nevidíš nic špatného. Zahrnuješ do téhle velkorysosti i jasný fakt, že tam jsou ženy, že nechodí pařit do muzea nebo do gay klubů? Noční zábava je prostě i o tom, že tam to druhé pohlaví je. Někdo si okolí nevšímá (ale upřímně – takoví lidé, ženy i muži, působí, jako že nemají velkou radost ze života), jiný opětuje pohled někdo třeba i úsměv. Na druhou stranu někdo má hranici tam, že do klubu ani nárazově nezajde a totéž očekává od svého protějšku. I to je v pořádku. Jen se v tom dva lidi musí shodnout. A když se neshodnou na první dobrou, hledat nějaký kompromis. Ten sice nebývá výhrou ani pro jednu stranu, ale s plynutím času se z něj může stát nová norma. Řekl bych, že v tomhle případě se to dá.

To, že si s nimi vyměňuje čísla, sice může být takovým relativně nevinným puncem úspěchu, ale abych ti zase nemazal med kolem úst, dost možná jsi kápla na něco významnějšího. Tvrzení, že by tě nepodvedl, nepřikládám moc velkou váhu. To bude říkat kněz stejně jako nevěrník. Ona i ta ukázka, že si s nimi nepíše, mi přijde jako takový důkaz pro naivku. Předpokládám, že to bylo po tvé konfrontaci a on ti předvedl prázdné „konverzační okénko“.

Tím chci říct, že na jednu stranu jeho jednání může mít podstatu, o jaké tě ujišťuje. Možné to je, i když se to ženě nezdá logické nebo uvěřitelné. Na druhou stranu je to pořád velice kontroverzní, protože i zde by měl pochopit, že ti ubližuje a své ego staví nad tvé pocity a harmonii ve vztahu. Druhou variantou, a jistě mi odpustíš, že se z mé pozice mezi nimi nedokážu rozhodnout, je, že tvá intuice ti napovídá správně. V takovém případě bys zjevně nemusela řešit žádné dilema.

Čtěte také:

Nechceš sice rozebírat další problémy (není divu, v mnoha vztazích by na to jeden článek nestačil), ale ber v potaz, že ty mohou s těmihle jeho úniky souviset. Teď, najednou, po třech letech. Nevím, jestli je to náhoda, nebo jen špatně čtu mezi řádky, ale říkáš, že jsi nejistotu začala pociťovat už před tím půl rokem, tedy když on teprve začínal měnit svůj životní styl. Nemohla ta příčina a následek fungovat obráceně? Ono totiž lezení do mobilu může být považováno stejně za hranou jako jeho flirty. Vše je relativní – jeden bude obhajovat tvé kontroly telefonu, protože přeci, když máš nejistotu, můžeš se chtít přesvědčit. Druhý řekne, že to si přeci ve vztahu dovolovat nemůžeme.

Mám pár otázek, jejichž zodpovězení ti může nabídnout jinou perspektivu:

  • Vyvíjí se nějak tyhle jeho aktivity v průběhu poslední doby?
  • Jaká je tvá hranice, kam si to může dovolit stupňovat?
  • Jak se vyvíjí tvé pocity vůči němu? Zkusíš je nějak popsat?
  • Kdybys věděla, že si opravdu jen honí ego, ale nikam dál to nevede, přijala bys to? Co by ti pomohlo se s tím vypořádat?
  • Můžeš se o tom nějak ujistit?
  • Kdybyste dokázali svůj vztah pozdvihnout v jiných oblastech, mohlo by se zlepšit i tohle? Co ty pro to můžeš udělat?

A jak snášíš rivalky ve svém okolí ty? Žárlíš? Máš dojem, že ti to prospívá? Nebo naopak sama v sobě cítíš rozpolcenost v lásce? Co bys Nele poradila ty? Jestli potřebuješ sama něco nutně probrat, ozvi se mi na info@tomaserben.cz nebo tel. 730 803 353.

text: Tomáš Erben, vztahový kouč, foto: Shutterstock, Tomáš Erben

14.9.2022 2:00| autor: Tomáš Erben

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist