Pestrý svět saun. Poznej nejznámější druhy a vyber si tu svou

Pokud si při slově sauna vybavíš maximálně horkou místnost, pak tě určitě zaujme, jak bohatý svět saun ve skutečnosti je. S trochou nadsázky lze říct, že na zeměkouli existuje více druhů saun, než má duha barev. Ať už se chceš blýsknout před kamarádkou novými znalostmi, nebo se potřebuješ zorientovat v bohaté nabídce saun a najít mezi nimi tu, která tvému zdraví a kráse prospěje nejvíce, pak jsi na správném místě.

Přestože laikovi mohou připadat všechny sauny stejné, milovníkům saunování neuniknou rozdíly mezi jejich různými typy. Odlišnosti můžeš pozorovat jak ve vybavení, tak i v rozdílné teplotě a zejména blahodárných účincích na tvé zdraví.

Finská sauna

Hledáš-li klasiku mezi saunami, vydej se do finské sauny. Nejrozšířenější, tradicí prověřený druh sauny, charakteristický dřevěným obložením a lavicemi, s teplotami v rozmezí od 85 do 95 stupňů Celsia a vlhkostí vzduchu mezi 10 a 20 procenty, to je finská sauna v celé své kráse. Tato stálice mezi saunami má řadu léčebných účinků. Zejména se osvědčila při vyplavování toxinů z těla, prokrvení orgánů i kůže, posilování imunity a jako odstraňovač stresu. Pozoruhodné jsou také její pozitivní výsledky při léčbě tzv. syndromu studených nohou.

Sauna s parním rázem

Zajímavou odnoží finské sauny je sauna s parním rázem. Můžeš se tu těšit na podobně vysoké teploty v rozmezí 80 a 90 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu mezi 10 a 30 procenty. Oproti klasické finské sauně se tu však v pravidelných časových úsecích lije voda na rozpálené kameny umístěné na kamnech. Vzniklé horko se poté šíří do prostor sauny, takže tě každých přibližně pět minut zasáhne nová dávka tepla. Pokud tedy potřebuješ pořádně prohřát tělo a upravit jeho termoregulační systém, pak jsi na správné adrese.

Herbal sauna

Patříš-li k fanouškům aromaterapie a saunové kosmetiky, pak bys teď měla zpozornět. Pokud máš ráda voňavé esence a chceš saunování spojit s procedurami na zjemnění, čištění a regeneraci pleti, pak se oddej herbal sauně. Překvapí tě nízkou teplotou, která umožňuje, aby na tebe mohla působit aromaterapie a saunová kosmetika, například saunový medový krém nebo peelingové soli. Oceníš také, že herbal sauna nevysušuje dýchací cesty a vlasy. Vlhkost vzduchu je zde podobná, jako v klasické finské sauně, tedy mezi 10 a 20 procenty. Zařízení herbal sauny pak potěší tvoje oko, keramické obložení zde doprovází elegantní jemně nahřívané keramické lavice.

Tropická sauna

Pokud se necítíš dobře ve vysokých teplotách, které jsou příznačné pro finské sauny, můžeš vyzkoušet tropickou saunu. Teplota se tu pohybuje mezi 65 a 75 stupni. Zároveň je zde výrazně vyšší vlhkost vzduchu, pohybuje se mezi 50 a 60 procenty. Léčebné účinky finské sauny jsou tak zachovány a navíc si užiješ vskutku tropické klima, které ti pomůže vypořádat se s onemocněním dýchacích cest, jakým je třeba astma. Úlevu pocítíš, i pokud tě trápí revma či různá onemocnění svalů.

Parní lázeň

Parní lázeň a pár kapek vonné esence. To je recept pro všechny, koho sužují dýchací obtíže všeho druhu. Příjemných 40 až 45 stupňů Celsia s vlhkostí vzduchu mezi 90 a 100 procenty, provoněných například eukalyptem, uleví hlavně při astmatu či zánětu průdušek. Parní sauna totiž pomůže uvolnit dýchací cesty a zlepší vykašlávání. Významnou roli hraje i při zmírnění obtíží spojených s pohybovým aparátem, zejména pak revmatem. Příjemné jsou také její účinky na pleť. Pokud v parní lázni použiješ peelingovou sůl, můžeš se těšit z omlazené pleti, vyčištěných pórů, zlepšeného akné a jako bonus navíc se zbavíš odumřelých buněk.

Solná sauna

Velký dřevěný rošt jako stvořený k uvolnění těla i mysli, úchvatná stěna solných cihel, teplota v příjemném rozmezí mezi 40 a 55 stupni Celsia a vlhkost vzduchu mezi 15 a 30 procenty. To vše v sobě skrývá solná sauna. Pokud se saunováním začínáš, pak je solná sauna skvělou volbou právě díky své nízké teplotě. Potěší tě i hedvábně jemná pokožka, kterou díky pobytu v solné sauně získáš.

Biosauna

Biosauna představuje jeden z novějších přírůstků ve světě saun. Její vytápění je zajištěno kamny s výparníkem. Díky tomu si sauna uchovává stabilní klima. Teplota se zde pohybuje kolem 60 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu dosahuje rozmezí 30 a 60 procent. Biosauna, podobně jako herbal sauna, vytváří ideální prostředí pro zapojení aromaterapie.

Infrasauna

Pokud navštěvuješ fitness centra, tak jsi již možná měla tu čest seznámit se s infrasaunou. Nenápadná kabinka vykládaná dřevem, která se snadno a rychle vyhřívá na teplotu mezi 45 a 60 stupni Celsia. Její zářiče produkují infračervené záření schopné proniknout do hloubky několika centimetrů pod naši kůži. Ne nadarmo se proto těší oblibě mezi sportovci, kterým pomáhá důkladně se zahřát před intenzivním sportovním výkonem.

Kouřová sauna

Milovnice retra by mohl nadchnout výlet do historie saun. V prababičce saun, kouřové sauně, se topí klasickými kamny. Užiješ s i v ní kouř i saze, takže se nevyhneš větrání dveřmi. Pokud tě ani poněkud náročnější podmínky saunování neodradí, můžeš zkusit cestovat časem ve finských skanzenech, kde stále několik kouřových saun udržují při životě.

Tak co říkáš? Necháš se zlákat? Přijď se přesvědčit na vlastní kůži, jak je sauna super věc. Více info na www.saunia.cz.

Foto: shutterstock.com, saunia.cz

22.11.2016 1:00| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: saunazdraví

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist