Hádky ve vztahu. Jsou vůbec potřeba? A jak jim předcházet?

Říká se, že hádky jsou kořením vztahu. A něco na tom bude, pročistí se vzduch, řeknete si, co jste si potřebovali říct, a to usmiřování taky není k zahození. Jenže časté hádky unavují a vztah narušují. Jsou tedy hádky ve vztahu vůbec nutné a lze se jim vyhnout?

arguments-2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Sem tam hádka neuškodí, kromě toho někteří lidé mají rádi doma tzv. Itálii a vůbec jim nevadí si občas vlítnout do vlasů. Ale pokud tě ty hádky ničí, zkus jim zabránit. Poradíme ti, jak na to.

Občas je potřeba zvýšit hlas

Hádka, aby měla smysl, by měla být konstruktivní. Není dobré držet pořád emoce pod pokličkou, a tak občas musí ven. Pokud tě něco naštvalo, klidně zvyš hlas nebo bouchni pěstí do stolu, nemůžeme se přeci pořád hlídat. Kromě toho někdy musíš dát jasně najevo, že s něčím fakt nesouhlasíš nebo že ten druhý to opravdu přepískl. Hádky, které váš vztah někam posunou, a vy si na nich uvědomíte, co je důležité, smysl mají.

Nedomýšlej, doptávej se

Hodně sporů ale vzniká kvůli ničemu. A je to proto, že si domýšlíme, jak to ten druhý myslel. Dejme tomu, že ti manžel doma řekne „ono to ještě není, asi umřu hlady“. Tak chápeme, že tě tato věta rozzlobí, mohl by místo ní přidat ruku k dílu, ale než se naštveš, zeptej se, jak to myslí. Možná si ji zbytečně interpretuješ tak, že ti dává za vinu, že jsi ještě nestihla uvařit, zatímco on je udřený z práce. Prostě má jen hlad a tebe nijak urazit nechce. Když se doptáš, jak to myslí, ušetříš si další hádku, kdy na sebe budete prskat a dohadovat se, kdo pracuje více a kdo se jen fláká.

Řekni v klidu, co ti vadí. A včas

Muži potřebují přímočarost. Pokud jim naznačuješ, že ti něco vadí, tak nám věř, že z toho nepochopí vůbec nic. Není pak divu, že jednou bouchneš a začneš na něj křičet, že takhle už nemůžeš dál. A výsledek? On se diví, co tak najednou, když jsi byla přeci tak spokojená. Takže pokud se ti začíná zajídat, že po sobě neuklidí ani talíř, v klidu mu to řekni. Uvidíš, že to začne dělat. A je po problému.

Rozpoznej problém

Zlost si často vybíjíme na našich nejbližších. Jenže často za to oni nemůžou, ale neseme si domů například křivdu z práce. Máme najednou pocit, že se celý svět proti nám spikl a pak stačí jedna drobnost, kterou náš muž udělá, a je oheň na střeše. Nauč se se tedy rozpoznat, co tě doopravdy trápí. Tohle by se měl naučit i tvůj muž, ale můžeš mu pomoci. Rozklíčuj, jestli jsi opravdu udělala tak velký prohřešek, že málem vyletěl z kůže nebo je podrážděný z práce. Neříkáme, že ho máš vodit za ručičku, ale jen se věcně zeptej, jestli ho opravdu naštvalo to, že jsi zapomněla koupit k večeři steaky nebo ho přes den potkalo něco jiného. Možná se chytne za nos a uvědomí si to.

Když se hádky opakují

Hádáte se třikrát do týdne a stejně to nikam nevede? Pak je načase si v klidu, tedy v době, kdy se zrovna nehádáte a vše je zalité sluncem, sednout a v klidu o tom mluvit. Hádky sice občas projasní věci ve vztahu, které dlouho v sobě dusíme, ale někdy se stane, že se motáme pořád v kruhu a nejsme schopni to podstatné pojmenovat. Pak to tedy zkuste v klidu a oba pátrejte, proč se pořád tolik hádáte. Někdy totiž ve vzteku vyčítáme tolik věcí, že si ten druhý z toho stejně nic nevezme. Když se ale zamyslíme, co nás doopravdy tíží, zjistíme, že to není to vše, co v hádce vyčteme, že nám vlastně zase tolik nevadí posbírat špinavé prádlo a dát ho do pračky, ale stačilo by slovo uznání.

Hádáš se se svým partnerem často nebo víš, jak se sporům šikovně vyhnout? Napiš nám do diskuze, jestli jsou podle tebe hádky potřeba.

foto-zdroj: shutterstock.com

15.1.2020 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist