Hádky vztah nenarušují, ale naopak mu prospívají, domnívají se odborníci

Že dva spolu mohou být šťastní jen tehdy, když na sebe nikdy nezvyšují hlas? Právě naopak. Výměnou názorů si totiž lidé dají na vědomí, že jim na sobě pořád záleží, zatímco zlepší své zdraví i milostný život!

argument2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Z aktuálních dat agentury Ipsos, která poskytuje komplexní služby v oblasti průzkumu trhu a veřejného mínění, jednoznačně vyplývá, že tuzemáci se nejčastěji hádají kvůli financím. Hlavním důvodem sporů jsou výdaje na jídlo, které následují koníčky a náklady na bydlení, přičemž posledním jablkem sváru bývá utrácení za módu a obuv. Že jsou tyhle hlasité výměny názorů přímou cestou do záhuby i partnerského pekla? Překvapivě vůbec ne. Ve vědeckých kruzích se totiž mluví o tom, že nic neposílí soužití tolik jako bouřlivá konfrontace jednou týdně. Proč je dohadování tolik přínosné?

Důkaz úcty a respektu. Jen poněkud neobvyklý

Vztahová terapeutka z americké Floridy Stephanie Sarkis se na základě své dlouholeté praxe domnívá, že když si dvojice „vjede do vlasů“, dává si na vědomí, že k sobě stále chová vřelé city. Zkrátka a dobře, milenci si tímto způsobem dokazují, že jim na sobě stále záleží a respektují se. Také je to prý jasná známka toho, že jsou nakloněni k „vymýcení“ všech kostlivců ze skříně, což ve finále přispěje k celkové harmonii. No vida! A pak že jsou rozpory zhoubou všeho…

Záruka komunikace, která se počítá

Já osobně se domnívám, že všechny problémy pramení z toho, že spolu dnes lidé málo mluví. Mnozí svou pozornost totiž nesměřují ke svému protějšku, ale raději sledují televizi, nebo se věnují mobilnímu telefonu či počítači,“ připouští americký rodinný terapeut Mitch Temple. Expert přes domácí pohodu se nijak netají tím, že i rozepře platí za druh potřebné komunikace. Její zoufalý nedostatek totiž může způsobit frustraci, emocionální odcizení nebo přinejmenším nedorozumění, které může rychle přejít v něco závažnějšího. Jde tedy o prevenci budoucí katastrofy, co zaručeně funguje!

Dávka štěstí i podpora zdraví

Poznatky nedávné americké studie, do níž bylo zahrnuto tisíc dobrovolníků, sdělují, že svazky, které se nebojí zdravého konfliktu, jsou mnohem šťastnější. Tedy alespoň oproti sezdaným jedincům, kteří své emoce dusí uvnitř sebe. Jak to? Zadržovaný vztek dle specialistů zvyšuje hladinu kortizolu a adrenalinu. To z dlouhodobějšího hlediska zhoršuje nejen zažívání. Dochází totiž i ke zvyšování krevního tlaku a konzumaci alkoholu, což může být důvodem dalších potíží.

Lepší sex a větší vášeň

Konfrontace jako afrodiziakum? Zní to nejspíš podivně, nicméně malý rodinný rozstřel dokáže dění v ložnici příznivě ovlivnit. Dokonce víc, než si asi všichni myslíme.

„Základem je přenos stavu vzrušení z jedné situace na druhou. Energie a pocity, které jste v jednu chvíli vrazili do hádky, se se stejnou intenzitou promítají i v sexu, který většina lidí popisuje jako ten nejlepší za poslední dobu,“ vysvětluje zmíněná odbornice Stephanie Sarkis. Další důkazy o tom, že dostat se s partnerem „do křížku“ je vlastně k užitku, snad ani nejsou potřeba. Nebo to vidíš jinak?

Co ty na to? Věříš, že hádky jsou pro vztah prospěšné? Napiš nám to v diskuzi pod článkem, budeme se těšit na příspěvky.

foto-zdroj: shutterstock.com

30.8.2019 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist