Chceš se rozejít? Co dělat, abys svého činu nelitovala? Dej si pauzu a nerozcházej se v afektu

Už ho prostě nemiluješ tak jako dřív nebo ti začalo na tvém příteli něco vadit a ty přemýšlíš nad tím, že mu dáš kopačky? Než se do toho pustíš, dobře si to rozmysli, muži totiž na rozdíl od nás rozchod vnímají jako opravdu rozchod a neradi se vrací.

vztahy-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Jak nelitovat rozchodu?

Rozchod bolí, a to i v případě, že jsme to my, kdo toho druhého pošle k vodě. A kolikrát našeho rozhodnutí litujeme. Třeba jen toho, že jsme to mohli udělat citlivěji nebo raději vůbec. Máme pro tebe několik rad, co dělat, než se opravdu rozejdeš.

Nerozcházej se v afektu

A je tu zase hádka jako Brno a ty v rozčilení na něj křikneš, že takhle už dál nemůžeš a že s ním končíš? Tak to si dej bacha, muži totiž tyhle věci vnímají jinak než my, ženy. Zatímco my se rozcházíme klidně každý druhý den a vlastně to tak nemyslíme, oni tuhle informaci vezmou vážně. A návrat zpět bývá pak těžký. A už rozhodně nevyhrožuj rozchodem nebo se s ním nerozcházej jen na oko, abys viděla, jak tě bude dobývat zpět.

Dej si pauzu, ale neříkej mu o ní

Pokud si nejsi jistá, jestli je on ten pravý a potřebovala bys nějaký ten den či spíše týden na přemýšlení, neříkej mu to o tom. Slovo „pauza“ ve vztahu bývá dost ošemetné a nikdo pořádně nechápe, jak ji má brát, tedy jestli to znamená, že si chceš od něj odpočinout, potřebuješ relax jen pro sebe nebo to znamená rozchod s tím, že se možná k sobě vrátíte. Zkrátka je to jedna velká nejistota, a hlavně tím dáváš najevo, že nevíš, jestli ho opravdu miluješ. A to žádný muž nepotřebuje slyšet. Proto si tohle dilema nechej ještě chvíli pro sebe a naplánuj si například s kámoškou wellness víkend. Tam si vše v klidu promysli. O tvých pochybách on nemusí ani vědět. A po návratu se s ním buď rozejdeš nebo prostě budete pokračovat ve vztahu, který se tak nenaruší.

Dej vztahu šanci

Jestli už ve vztahu chybí láska a ty toho svého nemůžeš ani vidět, tak tady je lepší, abyste šli od sebe. Ale pokud ti například vadí konkrétní věci, jinak svého muže stále miluješ, mluv o tom. Nerozcházej se s ním jen proto, že nemůžeš vystát jeho posedlost prací a že stále není doma. Místo toho mu to řekni na rovinu a třeba společně vymyslíte řešení. V záloze si pak nechej manželské poradny, které mohou váš vztah oživit. Zkrátka nejdříve se snaž vztah zachránit, a když to nevyjde, aspoň budeš mít klidné svědomí a vědět, že jsi pro to udělala vše, ale že musíš jít dál.

Přečti si také:

Mysli na to, že do tvého života může stále patřit

Tady tedy záleží na tom, jaký vztah máte a jak dlouho spolu chodíte. Chápeme, že po měsíční známosti, ze které se vyklube gauner všech gaunerů, ti bude úplně jedno, co si o tobě bude myslet. Ale jestli spolu chodíte už pěknou řádku let, nebo máte spolu dokonce děti, není moc vhodné pálit všechny mosty. Rozejdi se s ním v klidu, není určitě nutné, abys mu teď řekla vše to ošklivé, co jsi před ním tajila. Například to, že jsi ho po půl roce chození podvedla nebo že nesnášíš jeho matku. Za prvé nikde není psáno, že se zase nedáte dohromady, a za druhé můžete mít za čas spolu třeba přátelský vztah. Kromě toho, proč si zbytečně kazit vzpomínky na to hezké?

Neřeš to se společnými známými

Neházej na něj špínu před vašimi společnými přáteli. Jim postačí informace o tom, že už nejste spolu. Nechtěj, aby si museli vybírat, na čí stranu se přidají. Pokud jste spolu v rozchodové fázi, tak už je vůbec do toho netahej. Kdybyste se dali zase dohromady, budete se na společných večeřích cítit trapně. Je jen vaše věc, co jste si vše udělali či řekli. Praní špinavého prádla na veřejnosti se prostě nevyplácí.

A co děti?

Když jsou ve vztahu děti, bývá rozchod o dost složitější. Tady pečlivě zvaž, co je dobré nejen pro tebe, ale i pro ně. Tím tě nenabádáme, abys zůstala s někým, koho už nemáš ráda, jen kvůli dětem. Naopak je pro ně lepší, když nebudou vyrůstat v nenávistné domácnosti. Ale nevrhej se do toho po hlavě. Může jít třeba jen o krátkodobou krizi a ty svého muže třeba ve skutečnosti stále miluješ. Pokud ne, přistupuj k tomu věcně a bez emocí. Měj na paměti, že vaše hádky okolo rozchodu odnesou hlavně děti. Zkus vše vyřešit v klidu a než si sbalíš kufry nebo než mu sbalíš kufry, dobře promysli, jak to bude s dětmi, jak často je bude jejich otec vídat nebo jestli se dohodnete na střídavé péči. A mysli na to, že úplně nejhorší je, když je rodiče používají jako zbraň navzájem proti sobě. Mělo by platit pravidlo, že o tom druhém nebudete před nimi říkat nic špatného.

Zkušenosti čtenářek

Hana (46 let): „Já se rozváděla před pěti lety a byl to fakt masakr. Dnes už bych to řešila klidněji. A přesně – nejvíce to odnesou děti. Ty z toho neměly rozum a zbytečně se trápily. Opravdu to jde řešit v klidu. Vždyť proč se rozčilovat, když s tím chlapem už přeci žít nebudete,“ má jasno Hanka.

Kamila (25 let): „Bohužel jsem ve všem tak zbrklá, že později svých činů lituji. A nejvíce toho, že jsem se rozešla s Honzou. Je to už rok, ale stále mi chybí. A důvod rozchodu? Líbil se mi někdo jiný. Ale když jsem s ním pak šla na rande, zjistila jsem, že je to nafoukanec. Jenže den před tím jsem stačila Honzovi říct, že už ho nechci, že jsem se zamilovala jinde. Byla jsem hloupá,“ vzpomíná hořce Kamila.

Jitka (33 let): „Největší problém rozchodů je podle mě ten, že si lidi neuvědomují sílu slova. Když někomu říkám, že ho nenávidím nebo že s ním už nechci být, tak ho to logicky zasáhne. A pak škemrat o návrat je blbost. Já klidně půl roku vydržím ve vztahu, který nefunguje, abych si byla jistá, že mám opravdu odejít,“ vzkazuje Jitka.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist