Jak začít po rozvodu nový život?

Tak a je to tady. Jsi rozvedená paní a čekáš, že přijde nový život. Jenže jak začít další etapu, když jsi už byla zvyklá být vdanou ženou? Rozhodně se nevrhej po hlavě do dalšího vztahu, ale nauč se být sama, na druhou stranu nikdy neříkej nikdy, nějaká láska na tebe jistě někde čeká.

po-rozvodu-2-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Rozchod vždy bolí, a konec manželství není rozhodně nic jednoduchého. Naučit se žít po rozvodu je složitá cesta, kterou si ale musíš projít, abys mohla být zase šťastná.  Poradíme ti, co dělat v době, která není lehká. Rozhodně to ale neber jako prohru, být znovu single a znovu svobodná není nic špatného. Nepohřbívej ale svou minulost, přijmi ji, stejně jako fakt, že už skončila a užívej si svobody.

Nezahazuj minulost

Je samozřejmě dobré, když se člověk naučí dívat dopředu a přestane truchlit. A rozchod či rozvod má různé fáze, kterými si prostě každá ženská musí projít. Nejdříve protečou řeky slz, poté přijde naštvání, spálení fotek a zařeknutí se, že už nikdy s tímhle člověkem nepůjdeš ani na kafe, a už si na něj nikdy nevzpomeneš. Ale přeci nechceš zahodit kus tvého života, určitě najdeš něco, co v manželství bylo dobré. Vzpomínej na ty chvíle a říkej si, že jsi doposud měla hezký život, jen je čas jít dál.

Nauč se vycházet se svým ex

No a s tím také souvisí, že bys svého bývalého manžela neměla házet přes palubu. Pokud to není gauner všech gaunerů, co ti dělal ze života peklo, ale jen jste už spolu nemohli být, tak ho ze svého život neškrtej. Máte přeci spoustu společného, ať jde o zážitky nebo společné přátelé. A co jeho rodiče? Přestaneš se najednou stýkat se svou bývalou tchyní? Ať chceš nebo ne, pořád tě bude s tvým manželem něco spojovat. A pokud jsou ve hře děti, tak není na místě být ve sváru. Jasně, soud určil, kdo kdy se o děti bude starat, ale přeci jen je lepší, když se s ním můžeš domluvit, pokud budeš potřebovat, aby pro ratolesti přijel o den dříve, ne?

Užij si samotu

Řadu let jsi musela někomu prát ponožky a slipy, zpovídat se z toho, kam jdeš, vařit denně večeře a dělat kompromisy při výběru dovolené nebo společně stráveného víkendu. Teď už nemusíš. Jsi sama, a to je přeci skvělé.  Užij si konečně volnost, kdy se můžeš nechat pozvat od toho hezkého číšníka na sklenku vína, aniž bys měla výčitky.

Randi jak o závod, ale s nadhledem

Najednou po tolika letech, kdy romantika znamenala, že sis místo tepláků večer vzala sukni a tvůj manžel pro jednou neotevřel pivo, ale dali jste si společně víno, je skvělý pocit se vyšňořit a nechat se zvát od nápadníků. A tak si to užívej. Jsi konečně volná a vracíš se tak do doby, kdy jsi neměla závazky a jen sis vybírala. A těch hezounků okolo tebe, kterých sis zakazovala coby vdaná žena všímat! Takže rande s nimi ano, ale nečekej od toho nic vážného. To buď přijde nebo ne. Pokud budeš křečovitě hledat dalšího manžela, jen se spálíš.

Udělej si život podle sebe

Je jedno, jestli je ti třicet, čtyřicet nebo třeba padesát, rozvodem sice něco ztrácíš, ale také nacházíš. Udělej si konečně život přesně takový, jaký chceš. Už žádné dohady o tom, jakou barvu vymaluješ byt nebo kde bude stát postel a kde stůl. Teď přichází ta pravá chvíle si konečně uspořádat vše tak, jak sis vždy přála.

Změna musí přicházet zevnitř

Ale dej si pozor na to, abys bezhlavě nedělala změny, kterých pak budeš jednou litovat. Pokud jsi celý život chtěla bydlet ve městě, ale tvůj manžel na vesnici nedal dopustit, tak je nejvyšší čas zvednout kotvy.  Ale pozor na to, abys pod návalem náhlé svobody nezačala dělat blbosti jako je tetování po celém těle, odchod z pohodové práce či prodej bytu, kde ti je dobře, za vidinou velké sumy peněz, které během roku rozkutálíš.

Řekni svému okolí, že ti to vyhovuje

Někteří rozvod berou jako prohru a také ti to dávají najevo. Připrav se na to, že tě leckdo z tvého okolí bude litovat a dívat se na tebe jako na chudinku, kterou opustil manžel. Neříkáme, že rozvod je vlastně sranda, kterou si můžeš užít, ale je zbytečné se trápit. Nevyšlo to, tak nevyšlo. Klidně lidem okolo tebe řekni, že jsi spokojená a že začínáš novou etapu.

Nezatracuj lásku

Sen o princi na bílém koni se totálně rozplynul. Nejenže sis za celý život prošla pár rozchody, ale nevyšel ti ani vztah, o kterém sis myslela, že je navždy, jak by sis to taky nemyslela, když jsi mu celá v bílém slibovala v dobrém i ve zlém. Takže resumé? Už nikdy chlapa. Nestav se ale do role zapšklé panny. Prostě teď nemáš na lásku pomyšlení, ale nauč se znovu snít o tom, že jednou potkáš znovu pana Božského.

Prošla sis rozvodem nebo jsi měla štěstí a jsi stále vdaná? Napiš nám do diskuze, co je podle tebe nejlepší udělat, když se rozpadne manželství.

Foto: Shutterstock.com

22.5.2019 4:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist