Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Sex po porodu

Sex po porodu

Sex po porodu

Magazín: Sex a vztahy | autor: Simona Maxová | vydáno 11. 03. 2009

Každá žena po porodu reaguje na sexuální podněty jinak, jedna nemá se sexem po šestinedělí problém, jiná však uvolnění při sexu není schopna. Přečtěte si rozhovor se sexuoložkou Helenou Reguli o tom, co se děje, když převáží role matky, nad rolí partnerky.

 

 

Obdobím, kdy žena ztrácí zájem o sex, je také doba po porodu. Kdy se většinou zájem ženy o sexuální život opět obnoví?
 
Většinou souvisí snížený zájem o sexuální život se zvýšenou hladinou hormonu prolaktinu, který zabezpečuje produkci mateřského mléka a také sníženou produkcí estrogenů. Logicky se tedy nabízí odpověď, že zájem ženy o sexuální život se obnoví s ukončením laktace. Není to tak ve všech případech, někdy je to již s obnovením menstruačního cyklu, někdy se naopak doba prodlouží i po skončení laktace pro únavu, nedostatek spánku, hlavu plnou myšlenek na dítě, nedostatku soukromí a podobně.
 
Existuje ale i mnoho případů, kdy žena po porodu ztrácí o sex zájem úplně, anebo se její zájem velmi snižuje. Čím je to způsobeno?
 
Po porodu získává žena novou roli a to roli matky. Když tato převáží, nebo žena není schopna v intimní chvilce „přepnout do role partnerky“, bude sex odmítat, nebo budou její prožitky mnohem méně intenzivní. Prudký pokles hormonálních hladin po porodu může někdy vyvolat i psychické změny, známé jako „baby blues“, charakterizované přecitlivělostí, plačtivostí, smutnou náladou. Tyto přechodné změny nálady mohou přetrvávat, dochází k rozvoji deprese a s ní může být spojen i nezájem o sex. Je důležité o potížích mluvit, sdělit partnerovi své pocity a situaci řešit již v zárodku.
 
Někteří muži, zvláště by se to mohlo dle odborníků týkat například těch, kteří byli přítomni u porodu, naopak po porodu ženy ztrácejí o partnerku zájem jako o sexuální objekt. Místo své atraktivní ženy v ní najednou vidí spíše matku. V literatuře jsem se setkala v souvislosti s podobným chováním s označením syndrom madony. Jak nejlépe takový problém řešit?
 
Potíže můžou vznikat již v těhotenství, a již v této době může muž vykazovat snížený zájem o sex s partnerkou. K tomu přispívá i stále živý mýtus o nebezpečnosti sexu v těhotenství. Mění se i tělesné proporce ženy. Pomoci udržet sexuální život může vhodná poloha, kdy nejsou na ženě tolik viditelné těhotenské změny, např. poloha zezadu, zboku. Tím lze také v některých případech zamezit vzniku syndromu madony. Očekávání příchodu potomka je spojeno s určitou přípravou, nejenom na roli matky, ale také na roli otce. Tato příprava by měla zahrnovat i osvětu ve smyslu snahy o udržení vztahu partnerského při současné roli rodičovské. Realizace partnera v roli otce může být také vhodnou protiváhou k roli matky. Když se partneři rovnoměrně podělí o rodičovské role, je větší šance že bude místo na roli partnerskou u obou dvou.
 
Jak se jako sexuoložka vůbec díváte na přítomnost mužů u porodu, nemůže to, že partner vidí partnerku rodit, nějakým způsobem narušit jeho vnímání ženy a oslabit touhu po sexu?
 
Být u porodu je to, co se dneska nosí. Je fajn se také muže zeptat na jeho přání, zda chce být u porodu. Více vhodná je přítomnost partnera v první době porodní, kdy může partnerce pomoci ulevit od porodních bolestí. Samotný porod není divadlo, to by si měl uvědomit každý, kdo chce být, nebo mít někoho u porodu. Muž je vystaven bolesti partnerky, a také může dojít k pocitu jeho vlastní bezmoci. To vše může negativně ovlivnit další vnímání ženy i v roli sexuální partnerky. Když už je muž u porodu, měl by jasně vnímat, čím je pro partnerku užitečný a prospěšný.
 
Autor: Simona Maxová
 
Profil
 
MUDr. Helena Reguli
Po ukončení 1.Lékařské fakulty Univerzity Karlovy pracovala ve zdravotnických zařízeních ve Spojených státech amerických a na Slovensku. Po návratu do Česka získala praxi na sexuologickém oddělení ve Fakultní nemocnici u sv. Anny. Od roku 2008 otevřela soukromou sexuologickou praxi. V současné době provozuje sexuologickou a psychiatrickou ambulanci zaměřenou na léčbu sexuálních dysfunkcí, poruch ejakulace a plodnosti.
 
Bude vás také zajímat:
 
Mikulandová, Magdalena: Těhotenství, porod a šestinedělí
Simkinová Penny: Partner u porodu
Kratochvíl, Stanislav: Sex jako obohacení života
Kratochvíl, Stanislav: Sexuální dysfunkce
Pastor, Zlatko,: Sexualita ženy
Dallaire Yvon: Láska a sexualita v trvalém vztahu

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
27. 07. 2011 helenadon sex (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

21. 02. 2017 Horoskop Blíženec

Dnes je pro tebe víc než platné přísloví: spěchej pomalu. Nesnaž se vyřešit vše za každou cenu. Nic se nemá uspěchat ... Celý horoskop

Karta dne

Čtyři hole
Projekt, na kterém jsi pracovala, dosáhne úspěchu a nejen to, radostné dny můžeš očekávat také v dalších oblastech tvého života. Mír i harmonii jsi již vybudovala a te...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist