Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Když muž odmítá rozvod

Když muž odmítá rozvod

Když muž odmítá rozvod

Magazín: Sex a vztahy | autor: Simona Maxová | vydáno 25. 08. 2009

Rozvod je sám o sobě natolik nepříjemnou záležitostí, že dospějeme-li již k rozhodnutí, že chceme náš vztah ukončit radikálním krokem, přejeme si mít vše co nejrychleji za sebou. O to horší pak pro nás bývá, komplikuje-li partner naše rozhodnutí…


Nechce se se mnou rozvést


Rozvod je sám o sobě natolik nepříjemnou záležitostí, že dospějeme-li již k rozhodnutí, že chceme náš vztah ukončit radikálním krokem, přejeme si mít vše co nejrychleji za sebou. O to horší pak pro nás bývá, komplikuje-li partner naše rozhodnutí…

Manželství jim již ani jednomu nic nepřinášelo


Třiatřicetiletá Mirka strávila v manželství s Igorem jedenáct let, po pěti letech ale už vztah pomalu dospěl do fáze, kdy si jen lezli na nervy. Hádky postupně vystřídala tichá domácnost. Pak si Mirka uvědomila, že každý z nich už žije jiným životem, s Igorem se vídali jen večer, domluvili se na tom, kdo nakoupí, co zařídí a vyzvedne syna ze školy, ale volný čas již každý trávil individuálně. Mirka měla dokonce pocit, že Igor si už našel i nějakou ženu. Ačkoliv příliš jistá si tím nebyla, očekávala, že navrhne-li Igorovi řešení, k jakému dospěla, bude souhlasit.

Partner si ale někdy postaví hlavu

O to větší bylo její překvapení, když jí Igor na konci jejího několikaminutového monologu řekl, že je rád, že uvažuje nad jejich vztahem, ale že on se rozvádět nebude. „Jak to myslíš?“, udivil Mirku její manžel, který o ni v nejmenším nejevil zájem, každý den trávil neznámo kde a bavil se s ní jen, když bylo něco potřeba zařídit. V momentě, kdy Igor ještě několikrát po sobě zopakoval, že on se v žádném případě rozvádět nebude, došlo jí, že pro ni bude rozvod ještě náročnější, než je tomu v jiných případech.

Kdy je rozvod nejsnadnější?

Rozvodový proces představuje v soudním řízení spor, kdy jeden z manželů žaluje v návrhu na rozvod druhého. Rozvod je však o mnoho jednodušší, souhlasí-li oba manželé s tím, že chtějí být rozvedeni a dohodnou-li se zároveň na tom, jakým způsobem bude vypořádán jejich majetek a péče o nezletilé děti. V případě jsou-li předloženy písemné smlouvy s úředně ověřenými podpisy účastníků upravující vypořádání majetkových vztahů, práva a povinnosti související s bydlením, a pravomocné rozhodnutí soudu o schválení dohody o úpravě poměrů nezletilých dětí a vyživovací povinnost vůči nezletilým dětem, rozvede soud manželství, aniž by zjišťoval příčiny rozvratu.

V soudní síni se propere veškeré špinavé prádlo

Poměrně snadno můžete být rozvedeni i v případě, že nemáte písemnou dohodu o vypořádání majetku, soudce je pak ale povinen zjišťovat příčiny rozvratu manželství. K tomu, aby bylo možné manželství rozvést, je třeba, aby byl „rozvrat natolik hluboký a trvalý, že nelze očekávat obnovu manželského soužití“. To ale soudce může konstatovat až poté, co mu zodpovíte jeho otázky týkající se vašeho společného soužití. Připravte se na to, že v soudní síni zazní i detailní informace z vašeho vztahu, ani intimní život nebude žádnou výjimkou.

Je možné trvat na tom, aby vás soud nerozvedl?

Je možné, aby v některých případech soud manželství nerozvedl, když si to jeden z partnerů nepřeje? Nad zájmy obou manželů jsou kladeny zájmy nezletilých dětí. Český zákon o rodině děti upřednostňuje v ustanovení § 24 : „Mají-li manželé nezletilé děti, nemůže být manželství rozvedeno, bylo-li by to v rozporu se zájmem těchto dětí.“ Podobným výjimečným případem je tzv. ztížený rozvod, který vedle rozvodu klasického a rozvodu smluvního vyžaduje, aby bylo prokázáno, že rozvod představuje nespravedlivou tvrdost pro jednoho z manželů.

Ani závažná újma či mimořádné okolnosti neznamenají absolutní nemožnost rozvodu

Soud v takovém případě nevyhoví návrhu na rozvod, s nímž nesouhlasí manžel, který se na rozvratu manželství porušením manželských povinností převážně nepodílel a jemuž by byla rozvodem způsobena zvlášť závažná újma. Zároveň zde musí být mimořádné okolnosti, které svědčí ve prospěch zachování manželství. Například by byla rozvodem manželství způsobena závažná újma z hlediska ekonomických, bytových či zdravotních dopadů. Ovšem ani případ, kdy soud shledá mimořádné okolnosti odůvodňující zabránění rozvodu manželství, nefunguje absolutně ve všech případech.

Někdy spíš otázka pro psychologa než pro právníka

Podle zákona je i v případě, kdy jsou dány tyto mimořádné okolnosti, výjimkou situace, jestliže spolu manželé nežijí po dobu delší než tři roky. Pak soud manželství rozvede nezávisle na splnění podmínek mimořádných okolností, které by jinak bránily rozvodu manželství. Takový krajní průběh však nebývá příliš častý, vzácně se stává, že jeden z partnerů trvá na nerozvedení manželství ještě v průběhu soudního řízení. Často je proto lepší dohodnout se na podmínkách rozvodu ještě doma, než vyhrocený konflikt řešit v soudní síni.

Další články z rubriky

Komentáře (7)

Datum Autor Nadpis
11. 02. 2013 EmmaganTeyla rozvod (reakcí: 0)
23. 09. 2012 jerenika + (reakcí: 0)
22. 09. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
27. 08. 2012 Fernando Free iPad3! Getting your iPad3 is now easier than ever! Just fill in your e-mail adesdrs and you'll be good to go! (reakcí: 0)
24. 03. 2012 Alma .... (reakcí: 0)
15. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
24. 07. 2011 helenadon rozvod (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

29. 03. 2017 Horoskop Váhy

Budeš se cítit naprosto báječně. A stejně tak budeš působit i na své okolí. Muži na tobě budou moci oči nechat a ženy... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist