Chce se rozvést, já ne!

Stane se… Lenku její manžel šokoval – chce se zčistajasna rozvést. Proč Lenka to tak necítí? Může se bránit?

„Manžel se snad dočista zbláznil. Patnáctileté manželství, co k tomu říct dřív… v posteli zavládla tak trochu nuda, hlavně poté, co se nám postupně narodily tři děti. Těch probdělých nocí, únavy z nevyspání… no prostě klasika. To opravdu sexu dvakrát nepřidalo. Pak školní problémy, teď se pomalu začínáme potýkat s problémy ryze puberťáckými.

Se třemi dětmi je to opravdu frkot a tak si až nyní zpětně uvědomuji, že jsme vlastně spolu byli jen velmi málo. Pryč jsou dávno časy, kdy jsme se po příchodu z práce věnovali jeden druhému, vařili si vzájemně dobroty, v tom horším případě jsme spolu jen tak relaxovali u televize. Ale tak nějak spolu. Mám pocit, že s dětmi to začalo být „vedle sebe“. Stali jsme se kamarády…
…Jenže manžel před časem přišel s tím, že už ho náš vzájemný život nebaví, neuspokojuje, chce se rozvést, začít normálně žít, ne jen přežívat, časem si najít třeba někoho jiného… Chápu to, ale není to příliš razantní řešení? Já se rozvádět nechci, nemám proti manželovi vůbec nic. Na druhou stranu mne jeho rozhodnutí ukončit náš vztah hodně ranilo a vzalo důvěru…Tvrdí, že milenku nemá, prostě chce jen mít klid a chce začít znovu. Nebo milenku tají, nevím… Co dělat, rozvádět se nechci? Mám se ptát advokáta nebo snad manželského poradce?“

Je to jen volání o pomoc?

V manželství Lenky nejsou patrny, alespoň na první pohled, z její skromné výpovědi, žádné závažné pohnutky, které by vedly k rozvrácení vztahu. Nikdo není alkoholik, nikdo není gambler, nikdo se nehalasí tím, že potkal někoho, do koho se „zamiloval“… Vypadá to, že ti dva se prostě okoukali a manžel ve své nevyspělosti prostě neví, jak to řešit. Místo, aby si se svojí ženou promluvil a projevil snahu být s ní víc, opět obnovit po letech nějaké typy „randění“, třeba jen večeři nebo vášnivý večer, když budou děti u babičky, chová se jako malý kluk.

Nejjednodušší řešení – všechno špatně, čára, konec a pryč – a znovu. Pokud opravdu nemá milenku, pak může jeho akce „rozvod“ být jen zoufalým voláním o pomoc – jsem nespokojený ve vztahu, už mě neuspokojuje, ale nevím, co mám dělat. V tom případě by se Lenka měla pokusit navodit tyto situace, které budou opakem toho nezáživného a nudného „šediva“ ve kterém již několik let uvízli. Třeba dovolenou ve dvou, nebo jen víkendem na nějakém zajímavém místě. Nejsou-li mezi nimi výrazné třecí plochy a skryté spory a křivdy, pak jim může takový víkend docela prospět. Ovšem, v opačném případě spíš náhlá společná „samota“ může spory vyostřit.

Ani sebevětší snaha ovšem nemusí manželství v žádném případě zachránit, svoji vůli nemůžete druhému vnucovat. A už vůbec ne, pokud je skutečnou pohnutkou touha Lenčina manžela začít znovu s nějakou již vytipovanou ženou… I v tomto případě však stojí manželství za boj, alespoň tím víkendem, třeba si manžel uvědomí, že vůbec nemusí hledat uspokojení jinde…
Není horšího soužití, než s někým, kdo s vámi zůstává jen ze soucitu, z lítosti… Takže není dobré se uchylovat k hysterickým výstupům, vydírání a vzbuzování lítosti. Partner s vámi pak třeba zůstane „ze slušnosti, z morálky“, ale vztah již bude navždy poznamenaný divným odérem nedůvěry a vzájemné nerovnosti.

Advokát nebo manželský poradce?

Zdá se, že manželský poradce bude lepší volbou. Takovéto nejasné, namastné a neslané manželské konflikty zavánějící soudním řízením mají advokáti sklon spíše vyhrocovat, než se dobírat řešení, které by manželskou krizi uklidnilo. Návštěva manželské poradny zvýší šanci na udržení manželství, protože oběma ukáže, kudy vést společné rozhovory a kde hledat prameny krize, kterou cítí Lenčin muž.

Je také dobré vědět, že…

I když by byly splněny podmínky kvalifikovaného rozvratu manželství, nemusí soud manželství rozvést ve chvíli, kdy je třeba chránit „slabšího“ partnera v manželství (který se mimo jiné rozvést nechce a s rozvodem nesouhlasí), například, když:

  • Jde o ženu pečující o malé děti, rolí samoživitelky by utrpěla její životní úroveň i úroveň dětí.
  • Partner je závislý na pomoc druhé osoby, třeba invalidní či jinak zdravotně postižený.
  • Sporná je také situace, kdy je slabšímu z partnerů diagnostikována zhoubná či jiná vážná nemoc.

Tato ochrana však není absolutní, nikoho nelze dlouhodobě držet ve vztahu, ve kterém nechce setrvat. Pokud spolu manželé nežijí po dobu delší než 3 roky, soud jejich manželství rozvede, jsou-li splněny ostatní podmínky pro rozvod manželství.

Více o rozvodech najdete také zde: Petr Šmolka, Jan Mach: Manželská a rodinná trápení (Portál, 2008)

Foto zdroj: profimedia.cz

8.10.2014 12:00| autor: Renata Petříčková

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist