Pomoc! Z džentlmena se stal sobec a manželství je v troskách

„Chlapi jsou sobci“ povzdychla si Linda své kamarádce, když spolu seděly na kus řeči v kavárně. Linda ví, o čem mluví. Jednoho takového má totiž doma. Ale nebylo tomu vždycky tak.

Když se spolu seznámili, snesl by jí Karel modré z nebe. „Všechny moje kamarádky mi ho záviděly. Mohly na něm oči nechat. Líbilo se jim, že je hezký, pozorný a milý. Chodil bezvadně oblečený a vždycky byl perfektně oholený. Často na mě čekával s pugétem růží, pomáhal mi s nákupem, zval mě na večeři do vybraných restaurací, ve kterých se ke mně choval jako k opravdové dámě. Naslouchal všem mým trablům a pomáhal mi je řešit, nebyl náladový ani malicherný. Tolik se lišil od kluků, které jsem tehdy znala. Byl tak okouzlující a já tak zamilovaná, že jsme se vzali“. Vzpomíná nostalgicky Linda.

Po svatbě je s gentlemanstvím konec. Nastávají dny, kdy se mladý pár musí o vše postarat sám. Jenže Lindin manžel si starosti nehodlal pustit k tělu a tak vše zůstalo na ní. Linda se dál svěřuje své kamarádce. „Ještě chvilku fungoval jako milující a pozorný manžel. Dostali jsme byt a tak jsme ho s radostí společně zařizovali, ale jakmile bylo vše hotové, byl konec s jeho ochotou a pozornostmi. Od té chvíle jsem se musela o všechno starat já. Karel začal upřednostňovat jiné zájmy. Více se věnoval kamarádům a svým koníčkům a já byla čím dál tím častěji sama doma dlouho do noci. Už mi nepomáhal s řešením problémů, už mi nenosil kytky. Na večeři v restauraci jsme byli naposled pár měsíců po svatbě. Začal si žít svůj život a já jsem pro něho začala fungovat jako služka, která mu vypere, uvaří a uklidí.“

článek

Manželská krize na sebe nenechá dlouho čekat. Karlovi se společné soužití začalo zajídat. Uvědomil si, že ztratil svobodu, že to není jako za svobodna, kdy neměl žádné starosti ani povinnosti, protože bydlel u maminky, která se o něj perfektně starala, aniž by od něho cokoliv požadovala. A Linda po něm chce, aby se zapojoval do péče o domácnost, a aby jí pomáhal s dětmi. Jako kdyby jí nestačilo, že on slušně vydělává. „Ale já přece také chodím do práce, navíc se musím starat o dvě malé děti a o celou domácnost. Když přijdu z práce domů, obalená dětmi a nákupními taškami, on leží na gauči v trenýrkách a tričku a sleduje televizi. Na koberci u gauče se válí jeho oblečení, které si svlékl, ale nepovažoval za nutné ho uklidit. Ihned musím letět ke sporáku a připravit mu jídlo, protože on přišel unavený z práce a má přece nárok na trochu odpočinku. On se akorát trošku poškádlí s dětmi a po jídle odejde za kamarády buď do hospody, nebo na fotbal. A sex? Ten provozujeme, jen když se jemu chce. Nezajímá ho, co chci já, jestli mám na něj náladu, jestli nejsem unavená. Všechno se řídí podle jeho nálad.“ Svěřuje se Linda už s pláčem na krajíčku.

Kde se stala chyba? Zamilovanost je krásný stav a zamilovaní lidé příliš nepřemýšlí, jak jejich vztah bude vypadat i v budoucnu. Neuvědomují si, že ve společném životě přijdou i nepříjemné a složité situace, které je nutné řešit společně a podle svých schopností. Hezké dárky, kytice květin a večeře v restauraci přinášejí sice radost, ale nejsou pravým smyslem manželství. A proto i v období zamilovanosti by bylo dobré, aby se páry více poznaly, a než udělají ten zásadní krok, zjistily o sobě co nejvíce, co mají společného a čím se liší. Kdo se zabývá jen svými přáními a nenaslouchá tomu druhému, může být brzy ze vztahu rozčarován. Je třeba se navzájem tolerovat a chápat nedostatky toho druhého a pomáhat si navzájem.

Linda našla řešení. Aby zachránila své manželství, navštíví s Karlem manželskou poradnu a věří, že jim tento krok pomůže manželství zachovat. „Asi to už nebude takové, jako na začátku, ale myslím, že šanci na podstatné zlepšení našeho vztahu ještě máme“ Říká s nadějí v hlase Linda.

Myslíte si, že má Linda šanci na zachránění manželství a na nápravu Karlova chladného chování? Napište nám, jak to vidíte vy. 

Foto zdroj: profimedia.cz

24.1.2014 12:00| autor: Sandra Veverková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist