Femina.cz » Magazín » Móda » Strije – problém nejen těhotných bříšek

Strije – problém nejen těhotných bříšek

Strije – problém nejen těhotných bříšek

Magazín: Móda | autor: Renata Petříčková | vydáno 20. 08. 2008

Ačkoliv jsou strije prezentovány hlavně jako problém těhotných žen, často se objevují i v jiných obdobích života a rozhodně nešetří ani velmi mladé dívky.


Jakékoliv náhlé rozpínání kůže či hormonální vlivy mohou nastartovat vznik strijí.

Jsou to malé jizvičky, které jsou zpočátku modravé, postupně blednou, ale vždy po nich zůstávají stříbřité stopy. Vypadají jako praskliny na kůži, jsou asi 0,5 mm hluboké a nejčastěji se dělají na prsou, břichu a bocích. Někdy se nazývají také pajizévky a vznikají na pokožce, která má nedostatečné množství kolagenu a pokožka pak praská.

Strije velmi dlouho svědí, často i ve chvílích, kdy jsou již zhojené, tedy bělavé, pokud se zpotíte apod.

Léky, hormonální vlivy

Těhotenství je hormonální bouře, která má nejspíš velký vliv na výskyt strijí, ale podobné působení může mít i "obyčejná" hormonální antikoncepce či jiná hormonální léčba a některé léky na posílení imunity.

Dědičnost

Náchylnost ke vzniku strijí bývá velmi často dědičná. Kůže prostě není schopna se přizpůsobit rostoucím nárokům na tlak a vypětí, které na ni klade buď zvětšující se břicho či prsa, či hormonální vliv. Často se u dívek vyskytují v době, kdy dospívají a zaoblují se.

Zvláčňující krémy jsou základ

Náš trh doslova přetéká zaručenými a zázračnými krémy proti strijím. Pokud k nim však máte dědičný sklon, pak tento krém pouze zmírní problémy, a hlavně urychlí následné hojení jizviček. Vybírejte krémy, které zvyšují elasticitu kůže, například s koenzymem Q10.

Kosmetický laser

Dokáže strije zmírnit, nikoliv však úplně zneviditelnit.

Pánevní dno

Časopis New Scientist uveřejnil studii vědců, kteří výzkumem potvrdili, že ženy, které mají sklon k tvorbě strijí mají i větší pravděpodobnost výskytu poklesu pánevního dna a problémů s tím spojených.  A oba problémy mají stejnou příčinou.  Nedostatek kolagenu v tkáních je patrný nejen na kůži, ale i ve svalstvu pánevního dna. Máte-li strije, nic nezkazíte pravidelným cvičením pánevního dna.

Zbělají, ale nezmizí

Vzniklé strije vypadají velmi nehezky a některé z nás to může pořádně deprimovat... Dobrou zprávou je fakt, že pokud je začnete pravidelně mazat jakýmkoliv bohatým krémem, v průběhu asi půl až jednoho roku zesvětlejí.


Pozor musíme dávat v létě, strije se příliš nechtějí opalovat, u někoho sice i tato místa lehce zhnědnou, u někoho vůbec, ale to záleží na typu vaší pokožky.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
22. 01. 2012 goldie ... (reakcí: 0)
06. 03. 2011 sukyna strije (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

29. 03. 2017 Horoskop Kozoroh

Až příliš dlouho se zaobíráš tím, co potřebují druzí a na sebe tak trochu zapomínáš. Dopřej si dnešní den jen pro seb... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist