Femina.cz » Magazín » Móda » Strije – problém nejen těhotných bříšek

Strije – problém nejen těhotných bříšek

Strije – problém nejen těhotných bříšek

Magazín: Móda | autor: Renata Petříčková | vydáno 20. 08. 2008

Ačkoliv jsou strije prezentovány hlavně jako problém těhotných žen, často se objevují i v jiných obdobích života a rozhodně nešetří ani velmi mladé dívky.


Jakékoliv náhlé rozpínání kůže či hormonální vlivy mohou nastartovat vznik strijí.

Jsou to malé jizvičky, které jsou zpočátku modravé, postupně blednou, ale vždy po nich zůstávají stříbřité stopy. Vypadají jako praskliny na kůži, jsou asi 0,5 mm hluboké a nejčastěji se dělají na prsou, břichu a bocích. Někdy se nazývají také pajizévky a vznikají na pokožce, která má nedostatečné množství kolagenu a pokožka pak praská.

Strije velmi dlouho svědí, často i ve chvílích, kdy jsou již zhojené, tedy bělavé, pokud se zpotíte apod.

Léky, hormonální vlivy

Těhotenství je hormonální bouře, která má nejspíš velký vliv na výskyt strijí, ale podobné působení může mít i "obyčejná" hormonální antikoncepce či jiná hormonální léčba a některé léky na posílení imunity.

Dědičnost

Náchylnost ke vzniku strijí bývá velmi často dědičná. Kůže prostě není schopna se přizpůsobit rostoucím nárokům na tlak a vypětí, které na ni klade buď zvětšující se břicho či prsa, či hormonální vliv. Často se u dívek vyskytují v době, kdy dospívají a zaoblují se.

Zvláčňující krémy jsou základ

Náš trh doslova přetéká zaručenými a zázračnými krémy proti strijím. Pokud k nim však máte dědičný sklon, pak tento krém pouze zmírní problémy, a hlavně urychlí následné hojení jizviček. Vybírejte krémy, které zvyšují elasticitu kůže, například s koenzymem Q10.

Kosmetický laser

Dokáže strije zmírnit, nikoliv však úplně zneviditelnit.

Pánevní dno

Časopis New Scientist uveřejnil studii vědců, kteří výzkumem potvrdili, že ženy, které mají sklon k tvorbě strijí mají i větší pravděpodobnost výskytu poklesu pánevního dna a problémů s tím spojených.  A oba problémy mají stejnou příčinou.  Nedostatek kolagenu v tkáních je patrný nejen na kůži, ale i ve svalstvu pánevního dna. Máte-li strije, nic nezkazíte pravidelným cvičením pánevního dna.

Zbělají, ale nezmizí

Vzniklé strije vypadají velmi nehezky a některé z nás to může pořádně deprimovat... Dobrou zprávou je fakt, že pokud je začnete pravidelně mazat jakýmkoliv bohatým krémem, v průběhu asi půl až jednoho roku zesvětlejí.


Pozor musíme dávat v létě, strije se příliš nechtějí opalovat, u někoho sice i tato místa lehce zhnědnou, u někoho vůbec, ale to záleží na typu vaší pokožky.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
22. 01. 2012 goldie ... (reakcí: 0)
06. 03. 2011 sukyna strije (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

21. 02. 2017 Horoskop Rak

Nenuť se do nudných domácích prací, práce by ti nešla od ruky. Navíc bys stále něco hledala a ztrácela, takže bys měl... Celý horoskop

Karta dne

Čtyři hole
Projekt, na kterém jsi pracovala, dosáhne úspěchu a nejen to, radostné dny můžeš očekávat také v dalších oblastech tvého života. Mír i harmonii jsi již vybudovala a te...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist