Zažij Velikonoce jinak: Jak se slaví v Londýně, Paříži či ve Vídni

Ráda cestuješ a poznáváš zvyky jiných národů? Nebaví tě oslavy Velikonoc u nás, přijde ti naše tradiční šlehání pomlázkou přízemní? Tak zkus zjistit, jak se slaví Velikonce jinde v Evropě. Našli jsme pro tebe místa, kde se rozhodně nudit nebudeš!

A věř, že ani zvyky nejsou všude stejné. Tak třeba v Berlíně se na stromy věší kraslice, v Londýně se pořádají soutěže v hledání vajíček, ve Vídni zažiješ nejlepší velikonoční trhy, v Budapešti si vychutnáš skvělý folklorní festival a v Paříži tě čeká spousta sladkých delikates. Romantika ve dvou, cool výlet s kamarádkou nebo pohodový rodinný výlet – ať už to pojmeš jakkoliv, připrav se na Velikonoce plné zážitků!

Vídeň – Velikonoce plné tradic

Rakouská metropole si v tradiční velikonoční atmosféře přímo libuje. Téměř na všech vídeňských náměstích jsou trhy, kde je možné pozorovat řemeslníky a ochutnat sezónní speciality.

Nenech si ujít:

Trhy před zámkem Schönbrunn (21. března – 6. dubna): Stačí jít za vůní květin, protože na tebe čeká bohatá květinová dekorace, ale také výrobky z keramiky, dřeva, program pro děti a kulinářské delikatesy z celého Rakouska.

Trhy na Freyungu (20. března – 6. dubna 2015): Tak tady začne to pravé vajíčkové šílenství. Na jednom místě totiž uvidíš na 40 000 vajec a kraslic.

Velikonoční slavnosti v Prateru (5. dubna 2015): Kromě „řetízkáče“ si můžeš vychutnat program s živou hudbou, divadelními i kouzelnickými představeními a nebude chybět ani již tradiční velikonoční průvod.

Velikonoční pochoutky: K vídeňským trhům patří kančí, šťavnatá šunka, knedlíky s vejci a Osterpinze – sladké bochánky z kynutého těsta. Mlsné jazýčky své chuťové pohárky uspokojí pečenými jablky nebo třeba oblíbeným pokrmem císaře Františka Josefa I. – trhanci.

Jak se dostat do Vídně: Autobusy Eurolines se do Vídně dostanete od 190 Kč za jednosměrnou Promo jízdenku.

Berlín – koncerty, výstavy a tradice

První dubnový týden je Berlín doslova nabitý velikonočními akcemi. Ať už máš chuť na koncert, výstavu či tradiční akce, tvému přání bude v jakémkoliv případě vyhověno. Víš, co by se mohlo ukrývat pod pojmem Osterstrauch? Jedná se o jednu z typických velikonočních aktivit Němců, kteří každoročně na jaře věší vlastnoručně nabarvená vejce na keře a stromy zdobící parky a zahrady napříč Německem.

Nenech si ujít:

Hledání vajíček v Britzer Garten (5. dubna 2015): Dej svým nohám po celodenní chůzi chvíli volno, zatímco děti budou zběsile běhat po zahradě a soutěžit v tom, které najde více vajíček. V nedaleké kavárně si můžeš navíc dát skvělou kávu, která tě zaručeně nakopne k další okouzlující procházce Berlínem.

Rytířský festival v Zitadell Spandau (4. – 6. dubna 2015): Všichni rytíři se sjíždějí do Zitadell Spandau, aby se střetli ve středověkých bitvách a turnajích. Nebudou chybět ani kejklíři, akrobaté a zábava pro nejmladší účastníky.

Velikonoční oslavy Düppel Museum Village (28. – 29. března, 3. – 6. dubna 2015): Děti si nabarví velikonoční vajíčko, dospělí ocení tradiční domácí klobásy.

Komentované velikonoční prohlídky v Muzeu přírodovědecké historie v Invalidenstraße (2. – 6. dubna 2015): I během svátků je třeba se vzdělávat. K vidění je obrovský lední medvěd i gigantický, 13 metrů vysoký brachiosaurus.

Koncerty Johanna Sebastiana Bacha, Franze Lista a Richarda Wagnera v Konzerthaus Berlin (4. a 6. dubna 2015): Zasni se, relaxuj a nechej se unést líbeznými tóny i unikátní atmosférou jarního koncertu.

Velikonoční pochoutky: Na Zelený čtvrtek si pochutnej na polévce ze sedmi bylin, jejímiž ingrediencemi jsou špenát, petržel, pórek, pažitka, pampeliška a šťovík. Je to opravdová lahůdka a narazíš na ni na velikonočních trzích. Na Velký pátek je maso zakázáno, a tak se musíš spokojit s rybou. Po masovém půstu je neděle dnem, kdy se naopak masu holduje. Němci dávají přednost hlavně jehněčímu.

Budapešť – folklor a oslava jara

Tradice se v Maďarsku dodržují se stejným nadšením jako u nás v Čechách. Kdy jindy v roce mohou muži své ženy polévat studenou vodou, aniž by jim za to dámy vyčinily? A navrch k tomu pánové ještě dostanou sladkou odměnu v podobě čokolády.

Nenech si ujít:

Budapešťský jarmark: Zažiješ  lidové vystoupení v krojích, řemeslnou výrobu i přehlídku zdejších tradic.

Muzeum Etnografie: Poznáš, jak Maďaři slaví Velikonoce a prohlédneš si umění maďarského folklóru. Proběhne zde i speciální velikonoční program pro děti a jejich doprovod.

Velikonoční pochoutky: K jídlům, která ve velikonočním menu nesmí chybět, patří uzená šunka, vařená vejce, bramborový salát a velikonoční pečivo.

Jak se dostat do Budapešti: Autobusy Eurolines se do Budapešti dostanete od 350 Kč za jednosměrnou Promo jízdenku.

Londýn – hledání vajíček a teplé křížové bochánky

Jak slaví Velikonoce Britové? Děti hlavně sportem! Čokoládová vajíčka tady přináší velikonoční zajíček, a protože chce, aby si malí nezbedníci čokoládu zasloužili, ukrývá jim sladkosti na zahradě. Úkolem dětí je rozluštit, kde se sladké dobroty ukrývají.

Nenech si ujít:

Easter Egg Trail v Fenton House, Easter Egg Hunt v Battersea Park Zoo (28. – 29. března 2015) nebo Easter duck hunt v London Wetland Centre (28. března – 12. dubna 2015): Každoročně se tady koná hned několik soutěží v hledání vajíček, stačí si vybrat a zábava je zaručena.

Discover Children’s Story Centre (3. – 17. dubna 2015): Přichystán je speciální dětský program, kde mohou děti poznat autory a ilustrátory svých oblíbených pohádek.

Museum of Childhood (30. března – 10. dubna 2015): Během jarních prázdnin si tady nejmenší postaví dům z papíru.

Velikonoční pochoutky: Na Velký pátek si dej tradiční teplé křížové bochánky, které chutnají po muškátovém oříšku a sušeném ovoci.  Britové jim říkají „Hot Cross Buns“. A kde je můžeš ochutnat? Vydej se za vůní skořice až do Upper Street, kde se nachází pekařství Euphorium, ve kterém najdeš jedny z nejlepších bochánků v celém Londýně.

Paříž – spousta delikates a čokolády

Francouzi jsou známí svou láskou k jídlu, a jak jinak oslavit příchod jara než dobrým jídlem? Mezi dobroty, na které se ti budou sbíhat sliny, patří hlavně čokoláda.

Nenech si ujít:

Muzeum Choco-Story: Muzeum pořádá speciální velikonoční program, při kterém si děti i dospělí zahrají na Karlíkovu továrnu na čokoládu a vyrobí si vlastní čokoládové vajíčko nebo zajíčka.

Cukrářský obchod Fauchon: Jeho majitelé si od roku 1886 vybírají cukráře, kteří patří k profesionálům svého oboru. Za ochutnání tady stojí snad všechno a místní cukráři navíc vytvářejí gigantické výtvory s velikonoční tématikou.

Velikonoční pochoutky: K Velikonocům neodmyslitelně patří také vajíčka, která nemusí být ukryta jen na zahradách, ale můžou se skrývat i na tvém talíři. O víkendu si v Paříži zajdi na pozdní snídani či brzký oběd tzv. brunch do restaurace, kde vejce hrají hlavní roli – do Eggs & Co. Každým rokem tady připravují speciální velikonoční menu!

Foto: Pinterest.com, Thinkstockphotos.com

1.4.2015 10:00| autor: Petra Klepačová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist