Trápí tě plíseň na nehtech? Nepodceňuj ji, léčba je náročná a dlouhá

Léto je doba, kdy se plísním daří nejlépe. Teplé a vlhké prostředí jim vyhovuje a ve společných sprchách či veřejných bazénech se rychle šíří. Lidé ji často podceňují a léčbu zanedbávají. Jejich chyba. Úspěšná léčba rozvinuté plísně totiž může trvat mnoho měsíců dokonce i rok. Proto ji raději začni řešit hned při prvních příznacích. Poradíme ti, jak na ni.

pedikura-2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Z dovolené si kromě krásných zážitků můžeš přivézt i hodně nepříjemné suvenýry. Mezi ty nejotravnější patří plíseň. Obvykle se objeví na nohou a na nehtech. Nejčastěji si ji lidé předávají v bazénech, veřejných sprchách, saunách, ale třeba i zkušebních kabinkách, když si při zkoušení sundají boty. Nebo při zkoušení nových bot. Také hotelové haly, nebo hotelové koberce fungují jako Petriho misky pro kultivaci plísní. Možností, jak plísní onemocnět, je mnoho, léčba pouze jedna a její úspěšnost bude hodně záviset na tvé trpělivosti a kázni. Trvá v řádech měsíců i let.

Jak poznáš, že ji máš?

První příznaky jsou nepřehlédnutelné. Projevují se svěděním mezi prsty a bílými a žlutavými skvrnami na nehtech, které se později rozšíří na celý nehet. Když jí necháš volný průběh, začnou se nehty třepit, ztloustnou a zbytní jako by byly ze dřeva. Když se plíseň neléčí, mohou zbytnělé nehty i velmi bolet.

Plísněmi také často onemocní lidé, kteří trpí špatným krevním oběhem v končetinách. Na rukou se pak nejčastěji objevuje po dlouhodobém používání umělých nehtů.

Co dělat?

V první fázi pomůže i samoléčba. V lékárně si zakup antimykotické kapky či krém (např. Exoderyl, Canesten apod.), který budeš pravidelně jednou či dvakrát denně aplikovat nejen na nehty, ale také mezi prsty a po celé ploše chodidla. To je důležité, protože plíseň nehtů obvykle provází plíseň na pokožce v jejich okolí nebo chodidlech.

Podle statistik se až 90 % postižených neléčí a raději chodí s ošklivými nehty, případně problémy maskují lakem. V tom případě se dříve či později onemocnění rozšíří i na další nehty. Pak už je nutné vyhledat dermatologa. Ten doporučí podle závažnosti a druhu plísně buď lokální, nebo celkovou léčbu pomocí tablet. Oba typy mají své indikace, například při postižení pěti a více nehtových plotének na dolních končetinách a více než tří na horních jsou indikována celková mykotika, která se užívají polykáním. Jejich typ je vždy určován na základě odběrů z nehtových plotének a mikrobiologického určení typu plísně.

Léčba lokálními prostředky trvá, jak už bylo dříve řečeno, mnoho měsíců. Neměla by skončit, když postižený nehet odroste, raději pokračuj ještě několik týdnů či měsíců poté, protože se velmi často objeví znovu.

Účinné jsou také protiplísňové laky na nehty, které při pravidelné aplikaci pronikají hluboko do nehtů a plíseň ničí. Ty jsou vhodné hlavně při koupání ve veřejných bazénech. Osvědčená je také chytrá houba, kterou budeš provádět koupele nebo zábaly podle návodu. Mikroorganismy v tomto přípravku obsažené pronikají svými vlákny do buněk parazita a čerpají z nich živiny potřebné pro svoji existenci a tím dochází k významnému oslabení původce infekce.

Co nezanedbat?

  • Během léčby je nejlepší nosit prodyšné ponožky i obuv. Z materiálů preferuj bavlnu či bambus, boty nos kožené. Ponožky si vezmi vždy čisté. Boty pravidelně dezinfikuj a nikdy si nepůjčuj cizí.
  • Léto bez koupání by nebylo ono, ale pokaždé po návratu z bazénu nohy vydezinfikuj. Ani v rámci rodiny se nepůjčujte ručníky, v textilu se totiž sporům plísně také dobře daří a tak ji můžeš předat i svým blízkým.
  • Zbytnělé nehty je třeba pravidelně obrušovat a opilovávat. To se nejlépe daří po koupeli nohou, když jsou měkké. Když do vody přidáš ocet, rozhodně nic nepokazíš, má totiž velmi dobré protiplísňové účinky. Při domácím ošetřování používej jednorázové pilníky (brusný papír, který po opilování vyhodíš) a dezinfikuj nůžky, štipky a podobně.
  • Nikdy nezapomeň nohy důkladně osušit a to hlavně mezi prsty. Dobrým pomocníkem je v tomto případě fén.
  • Také dobrá pedikúra může léčbě pomoci. Ne ovšem pedikúra kosmetická, ale zdravotní, kterou provádí certifikované pedikérky. Tu předem upozorni na svůj problém a způsob léčby.
  • Ani na návštěvě si neber cizí přezůvky, to raději choď naboso nebo si nos vlastní. Každý to pochopí.

Co pomohlo proti plísni na nohou tobě? Napiš nám do diskuze. A rozhodně péči o své nožky nezanedbávej, protože pak je můžeš i vystavovat. 

Foto: Profimedia.cz

20.7.2021 2:00| autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist