Tip na výlet: Co skrývají Skryje?

Dochází vám inspirace, kam vyrazit v prázdninových měsících na jedno či vícedenní výlet? A to nejlépe takový, kde si „přijdou na své“ milovníci přírody, historie, ale třeba i děti při koupání a kempování? Navštívili jste již Skryje? Pokud jsou vaše první dvě odpovědi kladné a třetí záporná, není nad čím váhat.

Abyste nebloudili
Jméno této obce jste již pravděpodobně někdy zaslechli, mohlo to být například v hodinách přírodopisu nebo v souvislosti s proslulou lokalitou skryjských jezírek. Ale pěkně popořádku. Pojďme se podívat, co vše mohou (ne)známé Skryje nabídnout. Jak už to však v naší krásné zemi bývá, jedním jménem se může pyšnit i více obcí. Nejinak je tomu v tomto případě. Proto vězte, že vaše cesty nyní nepovedou do Skryjí v okresu Brno-venkov, ale vydáte se do okolí Rakovníka ve Středočeském kraji. Přibližně 16 km od toho města, nad pravým břehem řeky Berounky, v CHKO Křivoklátsko leží ty pravé Skryje. S necelými 200 obyvateli je to obec neveliká, ovšem, jak se dočtete dále, nikoli nezajímavá.

Hurá za trilobity
Ohrnují vaše děti nad takzvanými přírodopisnými vsuvkami na výletech nos? Žádný strach, na trilobity je určitě nalákáte. Skryje jsou totiž neodlučitelně spjaty s osobností vědce Joachima Barranda. Ten se stal celosvětově známým paleontologem právě díky výzkumu zkamenělin, který prováděl ve středních Čechách, a významná naleziště trilobitů se nacházejí právě ve Skryjích. Je známo několik lokalit, kde můžete zkusit v hromadě kamení své štěstí a přivézt si tak domů zajímavý suvenýr. Ovšem pozor, doporučuji sledovat informace na tabulích o tom, kde je to povoleno, a kde je ťukání kladívkem naopak zakázáno.
A i když nebudete třeba příliš úspěšní, nezoufejte, nádherné exponáty a mnohem více zajímavostí můžete objevit v Památníku J. Barranda, který se nachází uprostřed obce.

Tajemná jezírka a historická zastavení
Pokud se vydáte ze Skryjí po modré turistické značce, narazíte za tři kilometry na přírodní rezervaci Jezírka. Jedná se o dvě jezírka a vodopád na Zbirožském potoce, který je přítokem Berounky. Mezi skvosty přírody, které rostlinstvo blízkého okolí nabízí, patří například i jedovaté vraní oko čtyřlisté. Ve vodě potom můžete zahlédnout pstruhy či dokonce raka říčního. Jezírka působí tajemným až magickým dojmem, proto je určitě při svém putování nevynechávejte. A pokud ještě někde cestou potkáte mloka skvrnitého, který vypadá jak malý dráček z bájných časů, budete si připadat skoro jako ve světě Pána prstenů.
Jestli patříte mezi milovníky historie, doporučuji ve Skryjích barokní kostel Sv. Archanděla Michaela, roubené stavby lidové architektury (především usedlost s číslem popisným  4) či nedalekou zříceninu hradu Týřov. Architektonicky zajímavý je i silniční most, který se nachází nedaleko skryjského vodáckého kempu s příznačným názvem „Ahoj“.

Ve Skryjích to prostě žije
Malá, ale turisticky významná obec nabízí samozřejmě několik možností občerstvení. Hospůdku i malý obchůdek naleznete v již zmíněném veřejném tábořišti. Přímo ve Skryjích se potom nacházejí dvě restaurace s možností výběru teplých jídel. Nechybí zde rovněž obchod s potravinami. Ideální pro rodinnou rekreaci je také nedaleký kemp Na Slapnici, který poskytuje ubytování ve vícelůžkových chatkách. Ať už se rozhodnete této malebné krajině a obci věnovat jeden, nebo několik dnů, určitě nebudete litovat.

7.8.2012 10:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist