Rodičkou po padesátce: Splněný sen, nebo bláznovství?

Kdybyste na ulici potkali paní Sue Tollefsenovou vedoucí za ruku tříletou holčičku, pomysleli byste si: To je ale šmrncovní babička! 61letá Sue vypadá na svůj věk skutečně pěkně, přesto byste ale nečekali, že ta malá slečna cupitající po jejím boku je ve skutečnosti její dcera!

Paní Sue se před třemi lety stala nejstarší rodičkou Británie. Umělé oplodnění ale podstoupila v Rusku, kde to zákony ženám po menopauze umožňují. „Nemyslím si, že by se měl pro umělé oplodnění určovat věkový strop. Kdybych nikdy neprožila tyhle úžasné chvíle s Freyou, můj život by nikdy nebyl úplný,“ říká Sue, která po porodu odešla od partnera a malou Freyu vychovává sama.

Po fyzické stránce se Sue cítí silná. „Po většinu času ani necítím, že je mi už přes šedesát. Ale samozřejmě mám své dny, jako každá matka,“ tvrdí šťastná maminka. „Já vím, zní to divně – jiní lidé v mém věku se těší na důchod, zatímco já vybírám školku. Ale abych pravdu řekla, doporučila bych to všem svým vrstevníkům, kterým to okolnosti dovolí.“ Přestože se na ni mnozí lidé dívají skrz prsty a rozhodnutí stát se matkou těsně před šedesátkou jí rozmlouvali, stojí si za svým: „Mít Freyu je ta nejlepší věc, kterou jsem kdy mohla udělat.“

Sue musí jen doufat, že ji nepotká podobný osud jako Španělku Carmen Bousadovou, která ve svých 66 letech porodila dvojčata. Její příbuzní neměli o jejím záměru ani tušení, a když se Carmen vrátila z dovolené v Kalifornii těhotná, ostře její rozhodnutí odsoudili. „Moje máma se dožila stovky a není důvod, proč bych tady nemohla být stejně tak dlouho,“ prohlásila Carmen. Osud byl však mocnější než její vůle a za tři roky po porodu zemřela na rakovinu žaludku.
[[related]]
Dlouho se o své dítě nedokázala starat ani nejstarší rodička na světě, kterou se v roce 2008 stala Rajo Devi Lohan z Indie. Díky umělému oplodnění, na které si spolu s manželem vzala úvěr, přivedla na svět zdravou dceru. Po roce a půl ale přiznala, že umírá vysílením. „Ničeho nelituji. Snila jsem o dítěti celý život. Je mi jedno, že jsem nemocná, aspoň jsem žila natolik dlouho, abych se mohla stát matkou,“ řekla na lůžko upoutaná Rajo. Její rozhodnutí riskovat život pro vlastního potomka ovlivnil i tlak společnosti – v Indii je bezdětnost i v moderní době určitým stigmatem.

Jakkoli se početí po padesátce zdá být proti přírodě, vyloučeno není ani bez pomoci umělého oplodnění. Nejstarší rodičkou nové doby, která otěhotněla přirozenou cestou, byla údajně Ruth Kistler z Portlandu. Dceru porodila v roce 1956 ve svých 57 letech.

11.11.2011 12:00| autor: Libuše Burger

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist