Konečně rozhodnuto! Střídmé pití alkoholu v těhotenství neškodí…

Pití alkoholu v těhotenství? Ženy si již nemusí dělat starosti, je to bezpečné, tvrdí údaje z nové studie! Mírné popíjení nemá škodlivé účinky na vyvíjející se plod. Je to ale opravdu dobrá zpráva pro všechny těhotné ženy?

Po celá desetiletí byl alkohol těhotným ženám odpírán. Všechny babičky, tetičky i tchýně pohrdavě zvedaly obočí, pokud nachytaly ženu se vzdouvajícím bříškem, jak usrkává něco, co by neměla. Ale co se nestalo? Nová data z Dánska tento mýtus pohřbívají! Umírněné pití alkoholu na počátku těhotenství nemá vliv na inteligenci, pozornost nebo sebeovládání dětí. Jak se na to přišlo?

Tři skupiny žen odhalily pravdu

Vědci podrobili výzkumu 1 600 dánských žen s průměrným věkem 31 let (polovina z nich byly prvorodičky), u kterých sledovali průběh těhotenství, porod a pozdější život narozeného dítěte do jeho pěti let věku. Dámy byly prvotně rozděleny do skupin, z nichž první se kvalifikovala jako skupina s nízkou spotřebou alkoholu týdně (jeden až čtyři nápoje), další byla nazvána „mírní pijáci“ (pět až osm nápojů týdně) a poslední skupinu tvořily ženy s devíti a více nápoji týdně. Kdo z celého experimentu vyšel nejhůř?

článek

Sklenička ano, ale… 

Autoři na základě svého sledování uvedli, že ženy z první a druhé skupiny mohou jásat: umírněné a střední pití alkoholu v těhotenství se neodráží na IQ dítěte, jeho schopnostech sebekontroly, organizace a plánování. Vědci však varují, že devět a více nápojů vypitých přes týden plodu ubližuje, respektive nenarozené dítě je vystaveno negativním vlivům pětkrát víc než ostatní. Navíc, pokud si těhulka řekne, že „sem tam to nevadí“, a trochu víc se rozšoupne, taky to není bez rizika. Nárazové pití a větší množství alkoholu v těle matky během prvního nebo druhého týdně těhotenství je spojeno s 54 % rizikem, že dítě bude mít snížené IQ.

Naše zjištění ukazují, že střídmé pití není spojeno s nepříznivými účinky na děti, ovšem i navzdory těmto závěrům by měla následovat další rozsáhlá studie, jejímž cílem by bylo prozkoumat možné důsledky neuváženého pití,“ uvádí autoři v tiskovém prohlášení s tím, že abstinence je stále ta nejbezpečnější možnost, jak dítě neohrozit. Nicméně, jsou polichoceni, že vyvrací zažitý mýtus o tom, že i sebemenší množství alkoholu během těhotenství plodu ublíží.

Co dodat? Příležitostné pivo nebo sklenka vína, zdá se, není hřích. Samozřejmě pokud si je žena vědoma jistých hranic a opravdu popíjí s rozumem.

A co vy a alkohol v těhotenství? Dopřejete nebo dopřály jste si skleničku? Nebo jste zatvrzelé odpůrkyně jakéhokoliv alkoholu v době těhotenství?

Foto: profimedia.cz

1.10.2013 12:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist