Jak to vidí Lasice: Taktika a strategie při řešení partnerských konfliktů

Konflikty mezi partnery jsou běžná věc a je normální, že vyvstávají. To, jak se k danému konfliktu jako pár postavíte, určí další směřování vztahu. A pokud se konflikty naučíte řešit konstruktivně a dovolím si použít slovo strategicky, je pravděpodobné, že samotných konfliktních situací ubude. A pokud nastanou, nebude z nich aféra zahrnující slzy, křik a vyčítání…

clanek-2-1100x618.png Zdroj: archiv Nikola Smekalová

Konflikt řešíme buď na základě soupeření nebo spolupráce. Víc o tom jsem psala v článku „Jak to vidí Lasice: Nesoupeř, spolupracuj!

Konflikt může být vyřešen buď

 • k prospěchu tvému a k nespokojenosti partnera
 • k prospěchu partnera a k tvojí nespokojenosti
 • ku prospěchu a spokojenosti obou
 • k neprospěchu a nespokojenosti obou (zní to jako blbost, ale v párech nic neobvyklého)

Pokud chceme harmonický a spokojený vztah, tak se logicky snažíme o třetí variantu – vyřešit konflikt ku prospěchu a spokojenosti obou v páru. Konflikt mnoho lidí vnímá jako něco nepříjemného a negativního. Ale nemusí tomu tak být, konflikt může být konstruktivní, může pár obohatit, uvolnit napětí a ve svém důsledku být i pozitivní. No jo, jenže jak na to?

Jako vztahová inženýrka vidím smysl i v zapojení taktiky a strategie při řešení konfliktních situací, ale nejen těch. Nevidím to jako hraní her, vnímám to jako moudrost a schopnost dosahovat cílů svých na úrovni partnerské spolupráce a v dlouhodobém horizontu.

Jsou samozřejmě typy rozporů, kdy těžko dosáhneme spokojenosti obou stran jako takové. Jde ale o to, aby i když jde o kompromis, se strany cítily vyváženě. Každý udělal nějaký krok. A o tom přece partnerská spolupráce je.

Abychom mohli využívat různé strategie, musíme mít nejdříve stanoveny cíle. Jakmile známe své cíle, musíme si ujasnit záměr, s jakým jednáme a způsob, kterým toho chceme dosáhnout. Situace totiž většina z nás řeší spontánně, jako kdyby na autopilot a nezabývá se důsledky svého jednání. Vědomá partnerka má stále na paměti svůj záměr a cíl, je schopná využívat strategie a s lehkostí tak tvořit vztah i řešit konflikty.

A protože máte rády konkrétní návody, mám pro vás tipy, jak řešit konflikt v praxi:

 1. Říct si a odsouhlasit, co je vlastně dané téma.
 2. Uvědomit si, na jaké úrovni konflikt řešíme (obsah/emoce).
 3. Komunikujeme v klidu, bez útočení na druhého, smířlivě.
 4. Každý z partnerů se vyjádří ohledně ideálního řešení situace.
 5. Druhého nehodnotíme, nevyvracíme mu jeho názor, snažíme se pochopit.
 6. Projevíme pochopení ke stanovisku partnera a navrhneme řešení/kompromis.
 7. Řešíme na úrovni vztahu – nikoliv já, ale my (Co myslíš, jak bychom to mohli udělat, abychom byli oba spokojení?).
 8. Snažíme se jednat v klidu, a pokud jsou emoce příliš vzbouřené, raději jdeme od toho a vrátíme se k tématu, až se zklidníme.
 9. Neznehodnocujeme názor druhého.
 10. Minimálně se shodneme na tom, že se neshodneme – respekt k druhému.
 11. Na druhého netlačíme, tlakem se totiž druhý staví do opozice – už nejde o obsah, ale o emoci (nechce být poražen, donucen).
 12. Neodbíháme od podstaty konfliktu.
 13. Spolupracujeme, nesoupeříme.

Schopnost řešit konflikty vyrovnaně a ve stylu spolupráce přináší skvělé výsledky a je jedním z důležitých faktorů pro harmonický vztah. Návod tedy máš, teď ho ještě využít v praxi! 🙂

Snažíš se ve svém vztahu něco změnit, ale stále ti to nejde? Přijď na konzultaci, kde se na jádro problému podíváme individuálně a budeme tak moct nastavit kroky k dosažení cíle. Více informací na www.vztahova-inzenyrka.cz. Další tipy najdeš na Instagramu: @jak_to_vidi_lasice nebo Facebooku: Jak to vidí Lasice.

30.7.2021 2:00| autor: Nikola Smekalova

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist