Jak to vidí Lasice: Kolik vztahů “zemře” na covid a kolik s covidem?

Kdo v současné době alespoň občas zapne televizi nebo otevře internet, jednou z prvních informací, která na něj vyskočí, je zpráva o počtu lidí, kteří zemřeli s covidem. Zamyslela jsem se nad vztahy a vlivem současné situace na jejich kvalitu, případně jejich samotnou životnost. Jak se tato situace dotkne partnerských vztahů?

lasice-1100x618.png Zdroj: archiv autorka Nikola

Aktuální situace a s tím spojený omezený pohyb osob, uzavřené obchody i služby, dává partnerskému vztahu z fleku nový rozměr. Být single nebo to nemít doma úplně v pohodě nebylo ještě minulou zimu nic, od čeho by se nedala odpoutat pozornost. Jenže v dnešní době je partner dost často tím jediným možným zdrojem společnosti, pokud tedy dodržuješ opatření o sociálním distancu. Není divu, že narostla aktivita na on-line seznamkách a flirtování se z barů přesouvá na sociální sítě.

Zajímavé je sledovat páry, které jsou spolu už nějakou dobu. Jaký má doba covidová dopad na ně? Hodně záleží na okolnostech, které nahrávají buď k lepšímu, nebo horšímu. Pokud spolu partneři nežijí nebo musí být pracovně mimo a dělí je velká vzdálenost, je pro ně logicky tato situace velmi komplikovaná a může přinášet napětí a vzdálení se, a to nejen na mapě.

Na druhou stranu tu jsou páry, které jsou naopak v podstatě nonstop zavření ve společné domácnosti a nemají kam ani na chvilku “zdrhnout”. Pro mnoho rodin je to také nestandardní situace, která může mít vliv na samotný vztah. Pro ty, kteří však mají zdravý základ a těší je, že spolu mohou najednou trávit mnohem víc času, může mít tato situace rozhodně pozitivní dopad. Partneři si uvědomí, že mají s kým sdílet život, podpořit se, zabavit se a důležitost rodiny jako takové u nich ještě stoupne na hodnotě a stmelí je.

Jenže je tu i mnoho vztahů v jádru nezdravých, kde se v rámci karanténních opatření akorát probouzejí staré křivdy a nevyřešená bolestivá témata. Teď je k dispozici čas na jejich řešení, ale pokud je konstruktivně řešit neumí, akorát se zakopou v obraně a občas po partnerovi vystřelí nějakým jedem. Pokud to u nich nejsou hádky “na krev” už nyní. Hádají se nejen kvůli maličkostem, ale často i kvůli problémům, které korona krize přináší. Tlak, stres a reálné problémy se ve vztahu, kde dlouhodobě figuruje nepohoda, řeší logicky mnohem hůř. Pokud tyto páry “zemřou”, pak se dá říct, že “zemřely” s covidem. Rozpadly by se pravděpodobně dřív nebo později tak jako tak a krizová situace to jen urychlí.

Zda tato situace bude mít i takto radikální dopad na předtím zdravé páry, ukáže až čas. Velmi záleží na okolnostech, jestli se páry potkávají s problémy, a zda se jich situace osobně dotýká. Finanční neshody jsou rozbuškou v hodně domácnostech a vzhledem k ekonomickým předpovědím to bohužel růžově nevypadá pro velké množství domácností. Potenciálně tak hrozí negativní ovlivnění partnerských vztahů právě přes ekonomické otázky. Někdy to zase může být pohodový vztah, kde mají oba rádi svůj klid a teď je může potkat ponorka, která by ale po uvolnění opatření měla zase zmizet. Uvidí se, zda byl vztah opravdu silný a ukáže se také chování jednotlivců v krizových situacích a jejich přístup k nim.

Kolik párů “zemře” na covid a kolik s covidem, odhalí až čas. Ti, kteří o vztah pečovali a budovali mu imunitu už předtím, jsou ve výhodě. To ale neznamená, že když teď máte partnerské problémy, nemůžete to ještě obrátit k lepšímu. Ať se vás tato situace dotýká jakýmkoliv způsobem, tak si myslím, že je čas na přehodnocení žebříčku hodnot a uvědomění si, co je opravdu důležité ve vašem životě. Zažíváme výjimečnou situaci, kterou však můžeme využít ve svůj prospěch a svůj vztah tak ještě posílit. Víc, než kdy jindy, se totiž ukazuje, že ve dvou se to opravdu lépe táhne…

Tak jak to je?

Zlepši vaší domácí pohodu svým přístupem! Objednej si konzultaci online na www.vztahova-inzenyrka.cz, sleduj Instagram: @jak_to_vidi_lasice nebo Facebook: Jak to vidí Lasice

6.11.2020 2:00| autor: Nikola Smekalova

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist