Jak to vidí Lasice: Karanténa a vztahy

Vzhledem k vyhlášenému omezení volného pohybu osob jsou spolu partneři a rodiny v podstatě zavření doma. Je to stav pro většinu z nás nezvyklý a zejména, pokud máte v páru nějaké konflikty, být spolu neustále doma, může být velmi náročné. Jak se s tím vypořádat?

lasice-2-1100x618.png Zdroj: archiv autorka Nikola

Současná situace může mít za následek rozpad mnoha vztahů, ale také jich může hodně posílit. Mimo jiné závisí na tom, v jaké fázi vztahu se nacházíte. Jestliže jste zamilovaný pár, který si užívá každý společný okamžik, pak je pro vás karanténa terno a v podstatě líbánky. Tady asi není, co radit. Snad jen, abyste to nepřehnali a “nepřejedli se” sebe samých. Máte teď také více času na různé debaty, které mnohdy sklouznou k řešení minulých partnerů a podobně, to však nejsou vhodná témata k vyprávění do hloubky. Teď sice cítíme spojení, ale až vše bude v normálu, informace, které mnozí “nekousnou”, jim budou neustále hučet v hlavě.

Riziko vidím u párů, které mají problémy, odsouvaly je a teď mají čas na jejich řešení. To, že jsou spolu doma a nemají kam zdrhnout, když hádky nabírají na obrátkách a navíc mohou být nervózní z aktuální situace, jim moc nepřidá. Patlat se ve starých záležitostech nepřináší nic dobrého, zvlášť pokud jste to řešili už mnohokrát a stejně jste nic nevyřešili. Celkově radím vyhýbat se tématům “o nás” a šťouráním se ve… víte v čem…

Volný čas teď lze využít na případné určení priorit. Říct si, co by kdo ve vztahu rád a proč, v klidu, bez naléhání nebo vynucování. Respektujte názor druhého a to, co se vám snaží sdělit. Jedině pak využijete čas k plodné debatě. Vyvarujte se hrabání ve starých záležitostech, nekritizujte, nekomandujte. Ženy jsou tvůrkyně rodinné pohody a teď, pokud jste doma, máte možnost se předvést.

Jako adepty na další “zkoušku vztahu” vidím páry, které mají rozdílné vnímání aktuálního dění. Pokud jste pro razantní opatření, zůstáváte doma a bez roušky nedáte ani ránu – to je spíš ženský přístup, přece jen máme geneticky zakódováno chránit naše potomstvo a více se bojíme všech nástrah. Zatímco někteří muži si dělají z aktuální koronavirové krize spíš srandu a berou vše laxně, může dojít k oboustrannému nepochopení a pocitům ohrožení, nedostatečné ochrany ze strany partnera apod. V tomto případě je žádoucí, aby se přizpůsobil ten, který situaci bere na lehkou váhu. Ať je to jak je to, dodržovat opatření vám nic neudělá, a pokud to přispěje ke klidu partnerky (partnera), je to to nejmenší, co můžete pro svoji druhou polovičku udělat. Nehledě na to, že nejde jen o vás dva, ale i o ostatní a sobecký přístup v této situaci nemá svoje místo.

Pokud jste z těch, kteří nemusí “bojovat v první linii”, ale mají víc času na sebe i své blízké, máte úžasnou šanci na svém vztahu zapracovat. A to jak na vztahu k sobě samým, tak ke svému partnerovi. Neustále se hádáte a máte pravidelné konflikty? Dejte si teď klid zbraní a domluvte se, že nebudete nic řešit. Užijte si sami sebe a dělejte to, co jste vždy chtěli, ale neměli na to čas. Nebo to alespoň společně plánujte. Máte jedinečnou šanci váš vztah posílit. Naslouchejte druhému a snažte se ho pochopit. Můžete zkoušet, co druhý přijímá a jak. Pokud se snažíte něco “protlačit” a stále se to nedaří, otočte váš přístup o 180 stupňů a uvidíte, co se bude dít.

Klientky často do partnera jen “hučí” a čekají, že se něco změní… Když hučíte a ono se nic nezmění, zkuste to jinak. Vadí vám, že je chlap často mimo domov? Přestaňte ho kvůli tomu buzerovat a začněte ho v tom podporovat. Pro mnohé z vás se to může zdát jako naprostý nesmysl, ale není tomu tak… Ostatně teď máte prostor to samy vyzkoušet, tak směle do toho…

Tak jak to je?

Nevíš, jak změnit svůj přístup k partnerovi? Chceš na sobě začít pracovat? Více informací najdeš na www.vztahova-inzenyrka.cz, Facebooku: Jak to vidí Lasice nebo Instagramu: Lasice88.

20.3.2020 2:00| autor: Nikola Smekalova

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist