Jak to vidí Lasice: Jak se stát rovnocennou partnerkou?

Mojí praxí prošly už stovky žen a téměř u všech jsme se na téma jejich pozice ve vztahu dostaly. Vztahy mezi muži a ženami procházejí změnami, a proto i naše role ve vztahu nejsou tolik jasné a vymezené. Kdo tedy vlastně je rovnocenná partnerka a jak se jí stát? Které kroky k tomu vedou a kde ženy dělají nejčastější chyby?

jak-to-vidi-lasice-1100x618.png Zdroj: Shutterstock.com

Mezi ženami, které přicházejí na konzultace, vídám nejčastěji dva typy žen. Jednou skupinou jsou ty, které se přehnaně zavděčují, dělají partnerům pomyšlení, jsou pro ně stále k dispozici a reálně nemají vlastní život. Jejich partner je pro ně totiž středobodem vesmíru.

Druhým typem jsou ty, které se bojí projevit jakoukoliv slabost, aby na ně partner “nemohl”. Snaží se dávat najevo svoji sílu a nechtějí si nechat nic líbit. Protože jsou často útočné a s partnerem o svoji pozici bojují, ve většině případů se jim stejně nedaří dosáhnout svého.

A tak mnohdy sklouznou, ač nerady, k tomu prvnímu typu, který je spíš citově vydírající – mnoho pláče, výčitek a vymáhání si pozornosti. Ty příliš hodné holky zase když už toho mají dost, tak se uchylují k opatřením “teď ti to oplatím a ukážu”, ale jestli to někomu “ukážou”, pak jenom samy sobě…

Ženy obou typů mají společný základ – ve vztahu se necítí rovnocenně a dělají, co umí, aby dosáhly postavení ve vztahu, po kterém touží. Jenže ani jeden přístup nepřináší chtěný výsledek. I když jejich přístup může být fluidní mezi oběma póly, oba jsou extrémní a v rámci vztahů nefunkční. Ale jak tedy zaujmout pozici rovnocenné partnerky?

Pracuj na nalezení vlastní vyrovnanosti

Vnitřní vyrovnanost nám pak brání sklouzávat do pozice dítěte (skupina č.1) nebo pozice bojovnice (skupina č. 2). Přestože totiž můžou působit jako protiklady, mají něco společného – všechny jsou v roli oběti a mnohdy je spojuje také emoční závislost na jejich partnerech.

Rovnocennost, vyrovnanost, rovnováha – to vše jsou synonyma, která dávají ještě větší smysl, pokud je reálně aplikujeme do svého života. Stále opakuji, že aby se změnilo něco ve vnějším světě – tedy u partnera a ve vašem vztahu, pak je nezbytné začít u sebe. Sebevědomí, vztah k sobě a vnitřní vyrovnanost jsou proto častá témata, od kterých je potřeba začít.

Čtěte také:

Ujasni si, co znamená rovnocennost

Je potřeba si ujasnit, co to vlastně rovnocennost znamená. Pro hodně žen je to totiž “dělej, co chci já a pak je to v pořádku. Pokud to neděláš, tak jsi sobec a nenaplňuješ moje potřeby!” No jo, ale kde je tam ten chlap? Co jeho potřeby? Rovnocennost fakt není o tom, že si budeš tlačit jenom to svoje. Setkávám se občas až s úsměvnými tendencemi žen, které vypráví, jaké mají potíže s jejich nerespektujícími partnery… Například jsem zaznamenala stížnost: “Jasně jsem mu řekla, že mi vadí, když to přehání s fotbalem. Domluvili jsme se, že bude chodit dvakrát týdně a stačí! A představte si, zůstala jsem nečekaně o den déle u sestry, a co myslíte? Šel zase na fotbal!”

A z toho ona usoudí, že partner porušuje jejich domluvu, že ji nerespektuje a vyvolá kvůli tomu konflikt. A to opravdu není ojedinělý případ iracionálního hledání “nerespektujícího chování” v běžném životě. Pokud jsme tedy “mimo” už od prvopočátku a neuvědomujeme si, že respekt a rovnocennost nejsou jednostranné směrem k nám, ale oboustranné, pak se těžko pohneme z místa.

Získávej respekt přirozenou cestou

Představ si ženu, která se těší všeobecnému respektu. Od okolí i jejího partnera. Jak taková žena vypadá? Jak se chová k okolí i svému partnerovi? A kolik z toho děláš ty? Je třeba si uvědomit, že to, jak nás druzí respektují, není pouze o nich, ale i o nás. Svým chováním buď respekt získáváš, nebo ztrácíš. Pokud máš tedy pocit nedostatku respektu ze strany partnera, pak je na čase nastavit si zrcadlo a uvědomit si, že na tom máš pravděpodobně také svůj podíl. Respekt si nemůžeme vykřičet ani vyžebrat! Respekt získáme, pokud se projevujeme jako sebevědomé a vyrovnané ženy.

Mysli týmově

Každý z nás má svoje přání a potřeby a je logické, že si je chce prosadit i ve vztahu. Nic proti tomu, je to přirozená věc. Pokud ovšem chceme rovnocenný vztah, musíme k tomu také tak přistupovat. Není to jen o jednom z nás, o tom urvat si to své. Měli bychom myslet týmově stylem – co můžeme udělat pro to, abychom byli oba spokojení? Samozřejmě, že vždy to nejde. Pak je na řadě otázka, proč je pro každého v páru důležité to jeho a jak moc mu způsobí “újmu”, když to bude podle druhého. Každopádně se snažme spolupracovat, nehrabat si jen svůj píseček a neměřit dvojím metrem…

Rovnocennou partnerkou se stáváš, a zda v této pozici budeš, ovlivňuješ hodně ty sama. Někdy k tomu vede delší cesta, ale vždy to stojí za to.

Chceš se stát rovnocennou partnerkou, ale nevíš, jak na to? Na www.vztahova-inzenyrka.cz/nabidka najdeš mnoho možností, které můžeš využít.

27.5.2022 4:00| autor: Nikola Rusnáková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist