Jak to vidí Lasice: Jak se sebou nenechat manipulovat

V předchozím článku “Jak to vidí Lasice: Jak poznat manipulátora?” jsem psala o tom, jak se manipulátoři projevují a podle čeho je odhalit. Už třeba víš, že ve svém životě manipulátora máš, ale teď jak s tím naložit?

jak-to-vidi-lasice-manipulace-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Nenech se vytočit

Jsou situace, kdy se cítíš pod tlakem manipulátora a máš nutkání se bránit. Dlouhodobě čelit manipulaci je náročné a tak se lehce stane, že můžeš být v afektu, defenzivní nebo lítostivá. Takovým chováním mu ale akorát nahraješ do karet! Bude cítit, že tě má pod palcem a dokáže tě velmi ovlivnit. I tohle otočí proti tobě, bude říkat, že jsi přecitlivělá, hysterická nebo že je to jenom v tvojí hlavě a měla by ses jít léčit. Nejednou jsem se setkala s tím, že manipulátor byl schopen ovlivnit i rodinu ženy proti ní. Ona je přece psycho a jediný, kdo je pro ni dobrý a kdo se o ni může postarat, je právě manipulátor. To, že z ní to “psycho” dělá on, to se ale v těchto případech těžko dokazuje.

Nejlepší obranou je jednat jako sebevědomá a rovnocenná žena, být asertivní. Ano, nejen ve vztahu s “normálním” chlapem je tohle ideální varianta, ale i v komunikaci s manipulátorem, ať je to partner nebo někdo jiný. Jakmile se nenecháš rozhodit, zůstáváš klidná a racionální, umíš případná rýpnutí hodit do srandy, manipulátor si na tebe jen tak nepřijde.

Naslouchej intuici

Ženy, které měly nebo mají zkušenost s manipulací, mi často říkají, že měly pocit, že jejich vztah není v pořádku. Že jejich partner něco hraje, že není upřímný nebo že z něj šlo cítit něco negativního. Tyto pocity pak ale zazdily světlými chvilkami v jejich vztahu. “On o mě má přece takovou starost. Ale on mi to vždycky vynahradí a pak je to skvělý!” Jenže manipulace je právě o tom, že postupně zasévá pochybnosti o tom, co je pravda a co není, co je normální a co už není a hlavně – kdo je normální a kdo není. A to samozřejmě vše v neprospěch manipulované osoby. Kdybychom se naučily víc vnímat a hlavně naslouchat svoji intuici, předešly bychom spoustě problémů. Pokud máš z partnera divný pocit a něco ti nesedí, pravděpodobně to bude pravda!

Koukej na činy!

Manipulátoři toho spoustu nakecají. Takový člověk naslibuje hory doly, ale skutek utek. Zejména pokud máš podezření, že je tvůj partner manipulátor, tak říkám – slova jsou jen kecy a koukej jenom na činy! Nenechat se oblbnout sladkými řečičkami je základ.

Buduj si sebevědomí

Manipulace je možná v případě, že nemáš úplně srovnané sebevědomí. Máš nějaké nejistoty a na ty se přesně manipulátor zaměří. Může se také stát, že jsi celkem sebevědomá žena, zamiluješ se a partner ti začne sebevědomí podrývat až časem. Na první pohled nenápadnými otázkami nebo narážkami, které mají ale jediný cíl – srazit ti sebevědomí. A tak se i z celkem sebevědomé ženy může stát hromádka neštěstí, která si nevěří. Získej nadhled sama na sebe a buduj si sebevědomí a vztah k sobě.

Svěř se někomu, kdo má nadhled

Manipulátoři se snaží své oběti odstřihnout od okolí. Budou pomlouvat tvé přátele nebo rodinu a snažit se, abys s nimi neměla moc kontaktu. A jestliže v kontaktu jste, bude se vždy motat kolem. Manipulátor nechce, abys byla s někým sama, rozpovídala se a někdo tak mohl odhalit jeho pravé úmysly. A nezřídka se stává, že má pod palcem i tvoje okolí. Prezentuje se totiž jako někdo, kdo to s tebou myslí dobře a záleží mu na tvém blahu nejvíc na světě.

Nespadni do toho, že přerušíš kontakty s okolím, a pokud se tak stane nebo je zmanipulovaná i tvoje rodina a přátelé, najdi si někoho mimo dosah manipulátora. Svěř se někomu v práci nebo si ideálně najdi odbornou pomoc. To, že ti manipulátor tvrdí, že bez něj nemáš šanci, že už si nikoho nenajdeš, skončíš sama, bez peněz a podobně, je akorát způsob, kterým chce dosáhnout svého! Jen na tobě pracoval dost dlouho a dosáhl toho, že nevidíš východisko.

Řekni manipulátorovi jednou provždy NE

Chápu, že není vždy jednoduché se manipulátora zbavit. Často to stojí mnoho sil, protože bývá přítomná i emoční závislost, kdy je o to těžší od partnera – manipulátora odejít. Mnohdy to ale je jediné možné řešení. Dej sama sebe na první místo a odpověz si, zda toto je život, který chceš žít. To, že ti manipulátor tvrdí, že život bez něj bude horší, jsou zase jen kecy…

Tak jak to je?

Chceš se stát sebevědomou a rovnocennou partnerkou? Objednej se na konzultaci na www.vztahova-inzenyrka.cz, inspiraci najdeš na Instagramu: @jak_to_vidi_lasice nebo Facebooku: Jak to vidí Lasice.

 

20.8.2021 2:00| autor: Nikola Rusnáková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist