Jak to vidí Lasice: Aby tě vztah neudusil

Svého partnera miluješ, ale zároveň máš pocit, že se ve vztahu dusíš? Přemýšlíš o tom, jestli by nebylo lepší být sama a moct dělat vše podle svého? Ve vztahu, který nás dusí, můžeme přežívat roky, ale příjemně nám tam není. Proč se to děje a jak z toho ven, se dozvíš v dnešním článku.

shutterstock_jak-to-vdi-lasice-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Žen “udušených” vztahem potkávám celkem dost. Buď v takovém vztahu stále zůstávají a trpí anebo vztah opustí a pak mají strach z nového, aby se opět nezranily. Tyto ženy mají dojem, že buď musí být samy, nebo najít jiného partnera, se kterým se budou cítit volněji. Jenže, jak už to tak bývá, dost pravděpodobně se vrhnou do náruče muže, se kterým se po čase budou dusit zas. Protože ony jsou ty, které dělají jednu zásadní chybu!

Vzdávají se samy sebe a obětují se pro partnera. Do vztahu přicházejí se srdcem na dlani, které muži na stříbrném podnose odevzdají a pak jsou překvapeny, že se ve vztahu necítí tak, jak by očekávaly. Jenže není divu, něco jim totiž chybí, a to zásadně. Ztratí totiž samu sebe a žije život někoho jiného. Je pak lítostivá, že partner nedodává ocenění, respekt, nesnaží se. “Aha, měla bych asi přidat”, říká si. A tak se začne zavděčovat a obětovávat ještě mnohem víc. Ale takhle není sama sebou a muž k ní pak není tolik citově ani sexuálně přitahován. Ona pak vyčítá a snaží se z něj nějaké projevy lásky vyrazit. Většinou bez úspěchu. A protože dělá první poslední, ale nic z toho nemá, cítí se nedoceněná a nemilovaná.

Jestli ti také hrozí vztahové udušení, poznáš zejména podle pocitu, který v partnerství dlouhodobě máš. Pokud se v následujících výrocích poznáváš, pak bys měla hledat možnosti, jak se opět zhluboka nadechnout…

  1. Ve vztahu se musím ve všem přizpůsobovat.
  2. Partner si neváží toho, co pro něj dělám.
  3. Nemám svoje přátelé a koníčky, vše jsem obětovala vztahu/rodině.
  4. Ve vztahu nemůžu být sama sebou.
  5. Necítím se v přítomnosti partnera vždy dobře.

Důvod, proč se toto děje, můžeme často najít v dětství. Pes může být zakopaný v emočním nastavení, chybném přesvědčení o tom, jak to vlastně ve vztahu funguje. Roli také klasicky hraje nedostatek sebevědomí a vlastní hodnoty.

Chceš, aby tě partner měl na prvním místě, ale na kolikátém máš ty sama sebe? Víš, co potřebuješ, aby ses cítila doceněná? A umíš si o to správně říct?

Celé je to příběh o zavděčovačkách, které se vzdávají samy sebe, aby si zasloužily lásku. Té se však ale dočkají jedině tehdy, když udělají pravý opak! Pokud chceš volně dýchat, buď sama sebou, pečuj o své potřeby a nauč se, jak si ve vztahu nastavit hranice. Musíš také umět nejen dávat, ale i přijímat. Vztah neznamená odevzdat vlastní já, je to schopnost tvořit “my”.

Tak jak to je?

Nauč se být na prvním místě a staň se sebevědomou a rovnocennou partnerkou! Připravila jsem program, který tě posune k vytouženým cílům. Více informací na www.vztahova-inzenyrka.cz, sleduj Instagram: @jak_to_vidi_lasice nebo Facebook: Jak to vidí Lasice.

5.3.2021 2:00| autor: Nikola Smekalova

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist