Jak to vidí chlap: Má to mezi námi cenu?

Konečně jsi potkala svou spřízněnou duši, ale zdá se, že se nechce po rozchodu ještě vázat. Jenže pak ho čeká dlouhá cesta do zahraničí a ty tak nevíš, na čem vlastně jsi. Stejně to má i čtenářka Maja, která se ptá našeho chlapa, Tomáše Erbena, co s tím?

chlap-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Dotaz čtenářky Maji:

Ahoj Tome,

poznala jsem jednoho kluka, nebo spíš chlapa. Je mezi námi velký věkový rozdíl. Ale je to úplně jiný typ, než na který jsem zvyklá. Nelže, je upřímný, na nic si nehraje a je vidět, že je to prostě charakter. Mám pocit, jako bych našla svou spřízněnou duši. Bavili jsme se o vztahu a on mi řekl, že jít ze vztahu do vztahu by pro něj byla vlastně taková sebevražda, ať nechám věcem prostor a nedělám závěry. Jenže nějak se to k ničemu nemělo, o víkendu jsme spolu byli na akci a nějak jsem se rozhodla, že to zakončím tím, že mu řeknu, že patří mezi moje dobrý kamarády, že s ním chci udržovat kontakt a vídat se. Jenže on není typ na telefon, tudíž si s ním psát a být s ním v kontaktu je dost náročný. V prosinci chce na rok odjet mimo ČR, a proto vím, že by to nemělo budoucnost. Možná mělo, ale jen na 10 měsíců a pak bych se zbytečně trápila a rovnou si to mohla jít hodit. Vlastně bych tě chtěla poprosit o radu, jak o něj nepřijít, a jestli v tom vidíš nějakou budoucnost, ať už v kamarádským nebo partnerským vztahu. Je to dost zkrácený, bez detailů, no, snad to bude dost pochopitelný a uděláš si nějaký závěr a názor.

Předem děkuju, s pozdravem Maja

Odpovídá Tomáš Erben:

Milá Majo,

chápu, že do tohohle dopisu jsi nějaké detaily musela vynechat, ale ony můžou být dost podstatné. Takhle se spolu sklouzneme trochu po povrchu, abys s tím dopředu počítala.

Když zmiňuješ, že on je protipól chlapů, na které jsi doteď byla zvyklá, znamená to, že je pro tebe normální chodit s mizery. Rozumím tedy, že o takového člověka jevíš zájem. Jeho obraz může napravit tvou víru v mužské, a zároveň porušit takové to setrvačné vnímání „já vždycky budu přitahovat jen zmetky“. Takže v tom budoucnost vidím a rozhodně tě podporuju, aby sis pro člověka, kterého vnímáš jako takhle kvalitního, pokusila ve svém životě najít místo.

Teď přijde to ale – důležitá otázka na tělo. Tvoje tělo. Jak moc upřímně to s tím kamarádstvím myslíš?

Zkus objektivně zpětně posoudit ten moment na akci, kdy jsi mu navrhla, že budete přátelé. Byla v tom kapka manipulace? Doufala jsi v něco trochu jiného, než že ti to odsouhlasí? Říkala to malá holčička, která by si v tom momentě nejraději dupla, anebo zralá žena, která ví, co by skutečně ráda? Jak se to vyvrbilo a jaké jsi z toho měla pocity?

Přečti si také:

Vůbec, co k němu cítíš – je to vzplanutí, chtíč, hormony? Ruku na srdce, zvládla bys tohle přetavit do přátelství? Teď? Protože pak by tě to kamarádství mohlo stát velkou daň. Anebo hraje prim především úcta, radost, „nový svět“? Tohle všechno naopak může být pevný základ skutečného přátelství.

Všimni si, že to ve svých rukách máš především ty. Kamarádství vznikají, když si dva rozumí a zároveň to ani jeden z nich nepodělá. První podmínku máte zřejmě splněnou.

U druhé musíš postupovat vědomě. Říkáš, jak upřímný je. Pak ti nezbývá, než jeho slova vnímat a respektovat. To je vysoká cena upřímnosti. Nebudu tě tedy navádět k tomu pokoušet se ho svést do vztahu, protože on vztah přirovnává k sebevraždě. Opět – teď. Kdybych já sám opustil svůj současný vztah, taky bych se vydal na dlouhou cestu do světa. A poslední, co bych chtěl, je být rozerván mezi čestným chlapem, který doma někomu nasliboval věrnost, a touhou být zcela svobodný.

Vezmi tuhle jeho životní etapu jako příležitost – nabízí se několik scénářů – můžeš jet za ním; on se vrátí s chutí na vztah; otestujete si své skutečné přátelství, protože to vzdálenost rozhodně neponičí (na rozdíl od vztahu, kde si ti dva musí daleko spíš něco dokazovat). Především ty sama se můžeš rozvinout tam, kam bys ráda, už s tím, co on ti dal do vínku. Poznala jsi, že čestný chlap je tvůj šálek kafe a s tím si teď můžeš hrát.

V textu píšeš, že máš deset měsíců, než v prosinci odjede na rok pryč. Ke mně se tvoje psaní dostalo až teď v říjnu, tak se trochu domnívám, že se situace mezitím nějakým způsobem vyřešila. Zkus příště zavolat, přeci jen věci srdce těžko snesou odklad. Na druhou stranu je jasné, že čas to všechno nějak vyřeší sám, i bez našeho přičinění. Pro někoho to může být útěcha, někdo jiný své situaci raději vládne.

Je ti to povědomé? Taky stojíš o člověka ve svém okolí, alespoň jako o kamaráda? Věříš tomu, že svému srdci poručíš a dokážeš skousnout, že tenhle tvůj kámoš bude randit s jinými ženami a ještě se ti s tím svěřovat? Jestli potřebuješ sama něco nutně probrat, ozvi se mi na info@tomaserben.cz nebo tel. 730 803 353.

Text: Tomáš Erben, vztahový kouč, foto: shutterstock

26.10.2022 3:00| autor: Tomáš Erben

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist