Dovolená: Jak si zabalit

Balení na dovolenou bývá obvykle ženskou doménou. Chce to trochu zkušeností a taky trochu předvídavosti. Anebo se jednoduše stačí řídit našimi pravidly.

Důležitá je nejprve volba cestovního zavazadla. To záleží především na tom, kam pojedete a jaký charakter dovolené vás čeká. Na čundr půjdete asi s batohem, ve kterém bude zejména spacák a spousta jídla, ale k moři, ať už letadlem či autobusem, se vám bude nejlépe cestovat s větším kufrem na kolečkách a jednou příruční taškou. Tak budete svá zavazadla přepravovat bez problémů.

Následují obecně platná pravidla pro balení kufru, aby vás v něm po příjezdu do hotelu nečekalo žádné nemilé překvapení:

► Těžké věci (boty, knihy, ..) si dejte zcela dospod, aby nic nepomačkaly.
► Čerstvě vyžehlené věci nechte vychladnout. Nemačkají se tak snadno.
► Na cesty je nejvhodnější oblečení z nemačkavých materiálů. Pokud přece jen máme své oblíbené kousky z materiálů, které se mohou pomačkat, je lepší pokládat je rozložené do kufru, přebytek nechat viset přes okraj. Začínat pak těžšími látkami a na vrch dát něco, u čeho případné pomačkání nebude vadit, např. pyžamo. Pak narovnat spodní prádlo a ponožky, které jsou lehké a vytvoří pomyslnou výplň a nakonec celý „převis“ přeložit směrem dovnitř. Vznikne tak velmi jemný, kulatý překlad a naše oblečení zůstane ušetřeno ostrých zlomů, které by bylo nutno po vybalení přežehlit.
► Oblečení je možné také namísto skládání jemně srolovat, aby se nevytvořily přehyby.
► Důležité je, aby byl kufr plný. Pokud totiž není, jeho obsah se různě mísí a oblečení se mačká. Skuliny vyplňte drobnostmi, jako jsou ponožky, spodní prádlo nebo doplňky.
► Všechno, co může vytéct (mýdlo, šampón, opalovací mléko, krémy, ..), důkladně zabalte do igelitového obalu.
► Hned po příjezdu vše, co by se mohlo cestou zmačkat, vyvěste na ramínka. Případně pusťte v koupelně horkou vodu a nechte oblečení viset v utvořené páře. Bude zase jako ze škatulky!

Příruční zavazadlo

Do příručního zavazadla si dejte vše, co můžete potřebovat nebo chtít během cesty. Obzvláště důležité je to při cestování letadlem.

► pasy, peníze, letenky, vouchery, cestovní smlouva, pojištění
► na dlouhé cesty autem si vezměte dostatek tekutin
► svačinka (třeba musli tyčinky)
► knížka na cestu
► mp3ka
► kosmetické minimum (rtěnka, pudr,…)
► psací potřeby
► foťák, kamera
► mobil
► papírové kapesníčky, vlhčené ubrousky
► léky
► brýle – dioptrické, sluneční
► Pokud jedete do exotičtějších zemí, udělejte si několik fotokopií pasu, tamním úřadům většinou kopie stačí. Často se totiž stává, že si pas vezmou a vy se s ním již až do odjezdu nesetkáte.

Při cestě letadlem je dobré vědět:

► každý cestující má povoleno zavazadlo do váhy 20kg
► zaměstnanci letišť při přepravě zacházejí se zavazadly cestujících slušně řečeno „drsně“, pokud tedy musíte vézt křehké věci, zabalte je do pevných obalů, nebo je vložte doprostřed kufru mezi oblečení.
► v příručním zavazadle nesmíte mít: nože, nůžky, zbraně nebo repliky zbraní (i ty které slouží jako „hračky“), příbory, žiletky, vývrtky, manikůru, tekutiny o objemu více než 100ml – tekutiny musí být v malém balení do max. objemu 100 mililitrů. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném igelitovém sáčku o maximálním obsahu 1 litr na osobu (takže si do letadla neberte raději ani parfém, či tekutý make-up, mohly byste o něj přijít…).

29.5.2008 12:00| autor: Katka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist