6 zbouraných tabu ve vztazích: Z čeho by ještě tvoje babička zešílela?

Otevřeně říkat, co ti v sexu vyhovuje, nebo s někým žít, jak se říká, na psí knížku? Pro tebe naprostá samozřejmost, nad kterou se vůbec nepozastavíš, když se na to však zeptáš své babičky, bude nad tím jen nevěřícně kroutit hlavou.

myty-ve-vztazich-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Trpět při sexu? V žádném případě!

Považuješ za úplně normální, že se s partnerem bavíš o sexu a bez obalu mu říkáš, co se ti líbí a čeho by se naopak měl vyvarovat? Tak něco podobného by si generace žen před námi neuměly představit ani v těch nejdivočejších snech. Měly ve zvyku mlčet a tiše trpět i to, co jim nebylo zrovna příjemné, hlavně že si partner užije.

Svobodná láska nikomu neubližuje

Kdyby tvoje babička viděla na ulici dva kluky, jak se vedou za ruce a koukají po sobě jako zamilované hrdličky, utekla by. Potom by se sousedkou řešila, kam že to ten svět spěje… Postoj k homosexuálům a lesbičkám udělal za poslední roky doslova veletoč. Závěr, že pokud nikomu neubližuješ, je jenom tvoje věc, do koho se zamiluješ a co s ním děláš, je pro tvoji bábi prostě moc velké sousto.

Pořádně odvázaná inzerce

Hledání partnera na inzerát nebo v internetové seznamce není žádná novinka. Už tvoje prababička si mohla v novinách přečíst třeba, že „dobře situovaný džentlmen hledá finančně zajištěnou dámu přiměřeného věku za účelem sňatku“. Tohle by tedy tvoje bábi skousla, ale že „vdaná sexuální dračice hledá ženatého draka na pořádnou sexuální jízdu“ už sotva. Proti tomu zní počestná inzerce z dob našich prababiček jako příběh z klášterní školy.

Když táta přebaluje

„Kinder, kuche, kirche,“ děti, kuchyň, kostel. Ještě tvoje prababička nepochybovala o tom, co ji v životě čeká. Dobře se vdát, porodit děti, splnit manželovi každé přání. Ona u dětí a plotny, muž jako živitel. Kdyby ses jí zeptala, co by tomu řekla, kdyby to bylo naopak, nejspíš by se pokřižovala. „Táta na mateřské? Fuj! Sodoma Gomora!“ odplivla by si. Dneska je to běžná praxe.

Chlap místo lenošení pomáhá

Řešíš chod domácnosti s partnerem dohodou, o domácí práce se dělíte rovným dílem a nastoupí ten, kdo je zrovna míň vytížený? Tak to je super. Kdybys tohle líčila ženě, narozené o sto let dříve, nevěřila by ti ani slovo. A na svoji obhajobu by řekla, že jí tradiční rozdělení rolí vyhovuje. Opravdu, nebo se tím snaží zakrýt svoji nespokojenost s odvěkými pořádky? Naštěstí jsou dneska chlapi, kteří po příchodu z práce místo ležení na gauči ochotně pomohou třeba vyluxovat. Funguje to, i když bohužel ne všude.

Prostě si to zkusíme. No a?

„A kdy bude svatba?“ naléhaly ještě před pár desítkami let matky na své dorůstající dcery sotva se kolem nich mihl nějaký použitelný nápadník. Kdyby jim dcera oznámila, že s ním nejdřív bude nějakou dobu žít, aby si vyzkoušela, jestli jim to bude klapat, šly by do mdlob. Ty to ale považuješ za běžnou věc. Přece si nebudeš brát chlapa, kterého sotva znáš! A že se potom ze soužití na psí knížku stává zvyk? V dnešní době žádný problém.

Tak co, ještě pochybuješ, že žiješ ve správné a svobodné době? Ostatně možná, že by si to s tebou babičky a prababičky docela rády vyměnily. Jenom ti to otevřeně nepřiznají… Co by sis zase vyměnila s nimi ty? 

Foto: Shutterstock.com

11.1.2021 2:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist