Zákony férové hádky

Nezáleží na tom, jak dokonalý váš vztah je. Žádné dvě bytosti spolu nemohou souhlasit na sto procent a vždy. Hádka je běžnou součástí vztahu, stejně jako bouřka v přírodním cyklu. Je ale dobré vědět, jak se hádat férově…

Hádejte se vždy jen o samotě

Každá hádka by měla vždy zůstat jen mezi vámi. To znamená, že byste se nikdy neměli hádat před přáteli, rodinou a samozřejmě NIKDY před vašimi dětmi, pokud je máte. Někdy může být těžké a nepohodlné někam se přesunout, ale uvědomte si, že nikdo na vaši hádku není zvědavý a nejen děti se vás mohou začít bát.

Neodcházejte od tématu

Kolikrát jste už v hádce o tom, kdo zase neumyl nádobí, vytáhla zničehonic jeho minulý pátek, kdy byl s kolegy na kalbě. To není férový postup a nikam to nevede. Pokud se hádáte o nádobí, hádejte se skutečně pouze o nádobí a o ničem jiném.

Minulost nechte minulostí

Vaše hádky by měly být pouze o aktuálních problémech. To, o čem jste se hádali před měsícem nemusíte rozebírat znovu. Ničemu tím neprospějete, jen tím hádku zase prodloužíte. Protože v rozčilení zapomenete i na kompromis nebo usmíření z toho minulého měsíce, a problém je zas na světe. Zůstaňte v přítomnosti.

Neřvěte

Neměli byste na sebe řvát jako zvířata. Hádka dospělých lidí by se měla vést co nejvíce v klidu, ať se děje co se děje. Všichni si zasloužíme, aby se s námi mluvilo civilizovaně.

Nenadávejte

Řeknete si, „no to je jasný“, ale ve skutečnosti má většina lidí tendenci používat nadávky během hádky. Nejde jen o používání vyloženě sprostých slov. Někdy si neuvědomujeme, že i slova jako „líny“, „neschopný“ atd. jsou také nadávky se všemi důsledky. Co jednou vyslovíte, už nevezmete zpět, takže si dobře rozmyslete, co skutečně chcete říct.

Nezačínejte věty slovem „TY“

Snažte se, aby většina vašich vět začínala slovem „Já“ nikoli „Ty“. Například, místo toho, abyste řekla: „Neměl bys trávit tolik času v práci.“ Řekněte „Mám pocit, že spolu nesdílíme dostatek času.“ Jinými slovy, snažte se namísto výčitky vyjádřit své pocity, obavy a trápení a požádejte o pomoc.

Dodržujte řád

Nikdy druhého nepřerušujte, když vám říká svůj postoj, pocit nebo názor. Není to slušné a nikam to nevede. Každý má nárok říct své i když s tím zrovna nesouhlasíte. Je to základní projev úcty, kterou by k sobě měli chovat všichni lidé, natož životní partneři.

Přijměte nesouhlas

Nemusíte vždy souhlasit. Naučte se to. Nechcete přeci partnera, který by byl jako kývací plyšový pejsek. Každý máte své názory, a tak je to dobře.

Po hádce

Dusné ticho je hloupá manipulace a tajná zbraň žen. Opět to není fér. Naopak, měli byste být s partnerem blízko a sdílet svoje pocity. Dospělý vztah se pozná podle schopnosti mluvit spolu i když je právě problém.

Závěr

Nejhloupější věc, kterou můžete udělat, je držte problémy v sobě. Bojujte raději dřív a častěji, než pozdě a ve velké „bombě“ najednou. To je zlaté pravidlo fungujícího vztahu. Vždy mějte na paměti, že toho druhého milujete a chcete s ním být i po hádce. Zkuste každou hádku zakončit nějakým řešením nebo alespoň společným závěrem. Bez toho se vše brzy vrátí, jako zombie.

1.11.2010 12:00| autor: Zeko
Více o tématu: hádkyprávo

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist