Vztahy, v nichž alkohol teče proudem, vydrží mnohem déle, šokují experti

Kdo ohnivou vodu pije, tomu se lépe žije? Už tak vypadá. Nápoje, které jsou určeny výhradně pro dospělé, prý zaručí nejen dlouhověkost, ale i bezproblémové fungování partnerských svazků. Jako vážně?!

vztahy-a-alkohol-2-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Ještě před pár lety byl alkohol jen stěží tolerován lékařskou profesí a o jeho škodlivosti na zdraví se vyprávěly ty nejděsivější horory. Teď je ale všechno jinak! Specialisté vzali metlu lidstva na milost s tím, že pokud se pije v rozumné míře, může jednomu naopak prospět.

Ani v těch nejvyšších vědeckých kruzích tedy není nouze o tvrzení, že kdo si občas dá „slzu“, tomu nehrozí odvápnění kostí ani deprese, přičemž se dočká pozitiv v podobě regulace cholesterolu nebo dokonce dlouhověkosti. Jenže pozor, tím výčet kladů zdaleka není u konce. Na dně sklenky je prý kromě pravdy i podstatně nižší riziko milostného karambolu! Zbláznil se svět, nebo jenom odborníci?

Co bylo kdysi zlem, je dnes nutností?

Závěry hodně nestandardní americké studie, o nichž se široká veřejnost dozvěděla prostřednictvím magazínu Journals of Gerontology, informují o tom, že dvojice, které spolu nekonzumují alkohol, jsou o poznání náchylnější k rozchodům i rozvodům, neboť zoufale postrádají stabilitu. Tedy alespoň v porovnání s páry, jež „nesuší pysky“ a ohnivé vodě se rozhodně nebrání.

Asi není třeba zmiňovat, že toto odvážné prohlášení rozdělilo populaci na dva nesmiřitelné tábory. Jedni ho oslavují s tím, že mohou spojit příjemné s užitečným, zatímco druzí neskrývají pohoršení a volají po důkazech. A světe, div se. Fakta, jež pravdivost onoho tvrzení podpírají, skutečně existují.

Čím více promile, tím více lásky

Experti ke svému překvapivému názoru došli na základě dlouhodobého monitorování třech tisíc manželských svazků. Speciálně sestavený tým pomocí dotazníků zpovídal všechny respondenty, a to v různých časových obdobích. Pochopitelně se největší důraz kladl na výplň volného času, četnost názorových konfrontací, frekvenci sexu i obecné fungování domácnosti.

Ze získaných dat po čase vyplynulo, že muži i ženy, kteří si spolu pravidelně dávají skleničku, vykazují nemalou spokojenost. Ke všemu se hádají čistě výjimečně a chovají k sobě neuvěřitelný respekt. Na jakém principu tahle „alkoholová terapie“ funguje? Velká zajímavost, to s jistotou neví vůbec nikdo. I pro zasvěcené se jedná o pořádnou záhadu a pěkný „oříšek“.

Pro tento jev dosud nemáme žádné rozumné vysvětlení. Domníváme se však, že ti, kteří dělají více volnočasových aktivit společně, do čehož lze počítat i společné popíjení alkoholu, mají kvalitnější rodinný život, což pozitivně ovlivňuje jejich vzájemné vazby,“ vysvětluje spoluautorka studie a zároveň psycholožka působící na americké Michiganské univerzitě Kira Birditt. No vida, takže plán na dnešní večer je asi jasný – dáte si s tím svým pivo, víno, nebo raději panáka?

Co si myslíš o tom, že alkohol údajně upevňuje vztahy? Napiš nám svůj názor do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky. 

Foto: Shutterstock.com

29.1.2019 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist