Vztah s vousatým mužem? Podle odborníků hazard se zdravím

Porost na mužské tváři? Tak od toho raději ruce pryč. Obsahuje totiž stejné organismy, které se vyskytují na veřejných toaletách. A to včetně streptokoka! Opravdu je situace tak špatná?

vtah-s-vousacem-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Na to, aby člověk pochopil, že vousy jsou v kurzu, se stačí rozhlédnout kolem sebe. Zarostlými obličeji se to nehemží jenom na přehlídkových molech, tenhle trend pronikl i do médií a internetového světa, přičemž neminul ani politickou sféru. Zkrátka a dobře, žiletky se v posledních letech stávají nepotřebným zbožím. Jenže zatímco pro ženy jsou neoholení „obyvatelé Marsu“ zatraceně sexy, což potvrzuje hned několik studií, vědcům tahle „chlupatá móda“ přidělává pořádné vrásky. Proč?

Styl, který budí obavy i rozruch

Nedávno švýcarští specialisté působící na klinice Hirschlanden se sídlem v Curychu naprosto šokovali tvrzením, že i srst nemytých domácích mazlíčků je v porovnání s lidským plnovousem mnohem čistší. K tomuto postoji experti došli na základě rozsáhlého bádání, při němž podrobně zkoumali vzorky pocházející od 18 náhodně vybraných mužů a 30 psů různých plemen.

Nashromážděné poznatky, o nichž informoval britský deník Daily Mail, pak jednoznačně prokázaly, že všechen materiál získaný od dvounohých subjektů obsahuje vysoký index škodlivých mikrobů, přičemž více než polovina účastníků na sobě „nosí“ i životu nebezpečné bakterie. A to jako vážně! Jsi z toho v rozpacích? Bude hůř. Mnohem hůř…

Záchod versus vousáč. Kdo je na tom líp?

Otázkou hygieny v souvislosti s hustým porostem tváře se zabýval i další odborník na slovo vzatý, tentokrát americký mikrobiolog John Golobic. A servítky si rozhodně nebral. Jeho vlastní průzkum, při němž „obličejovou houštinu“ silnějšího pohlaví podrobil laboratorním testům, odhalil, že je mnohdy kontaminovanější než vytížené záchodové prkénko v obchodním centru, a to bez legrace.

Obvykle mě jen tak něco nepřekvapí, ale tentokrát to bylo právě naopak. Zjistili jsme totiž, že vousy mohou být co do počtu bakterií srovnatelné s veřejnými toaletami. Pokud bychom k podobným výsledkům došli například v případě vody, nesměla by se vůbec používat a musela by se okamžitě dezinfikovat,“ připouští výše jmenovaný specialista. Opravdu se v bradce tvé drahé polovičky vyskytují stejné „breberky“ jako v místnosti, kam si jeden chodí „odskočit“? Žerty stranou, pokud je na tom něco pravdy, máš co do činění s celými koloniemi nepřátel.

Streptokok jako vedlejší účinek vztahu? Možná

Když se totiž skupina amerických vědců z Connecticutské univerzity prostřednictvím své studie zaměřila na „obyvatele“ zmíněných toalet, přišla na to, že na klikách ode dveří, umyvadlech a splachovadlech zvesela pobývá minimálně 63 druhů bakterií, a to včetně zlatého streptokoka spojovaného s vážnými infekcemi.

Experti nijak nezastírají ani fakt, že v tomto prostředí není nouze také o bakterie koliformní, jež se nacházejí v trávicím ústrojí lidí i zvířat. Taková představa není zrovna příjemná, o tom žádná. A teď si představ, že tuhle „divočinu“ dle mínění specialistů ukrývá i módní pánský plnovous, neboť je hrubý a usazují se v něm nečistoty. Proto poskytuje mikrobům útulný azyl.

Co na tuhle informaci říkáš? Věříš, že v pánských vousech žijí nebezpečné bakterie? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky. A když už jsme u tohoto tématu, omrkneme i tváře slavných. Čí „paráda“ je jednoznačně nejpodivnější? To zjistíš ve videu.

Foto: Shutterstock.com

24.5.2019 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist