Výmluvy, které nám nesvědčí… Zakažte si je!

„Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody,“ zní jedno české přísloví. Ve vymlouvání se jsou někteří lidé opravdu mistři. Někdy si ovšem ani nemusíme uvědomovat, že tak činíme. Pojďme odhalit pasti výmluv a vyzrát na ně!

Budu šťastná, až…
…budu mít lepší bydlení, změním práci, rozvedu se, dostuduji. Také se poznáváte? Tenhle typ výmluvy patří mezi nejčastější. Je to však největší omyl života. Naše štěstí nezávisí na vnějších okolnostech a už vůbec ne na ostatních lidech. Vše je jen v nás samotných. Dvaatřicetiletá Lenka vzpomíná: „Pořád jsem si myslela, že štěstí souvisí s tím, co přijde v budoucnu. Až budu mít novou kuchyň, jiného šéfa či zhubnu… Byla to velká chyba. Pokaždé, když jsem nějakého cíle dosáhla, byla jsem zklamaná, že necítím to, co jsem čekala.“ Pokud nechcete dopadnout stejně, začněte být jednoduše šťastná hned. Myslete pozitivně, radujte se z maličkostí a žijte právě teď, pocit štěstí se určitě dostaví.

Začnu cvičit, až…
…od příštího pondělí, nového roku, shodím pár kil, si koupím nové oblečení. Kdo by to neznal? Trénérka Radka k tomu říká: „Je hloupost se stydět a oddalovat návštěvu tělocvičny kvůli obezitě, právě proto tam lidé chodí. A je přeci jedno, jestli začnete cvičit v pátek, proč čekat do pondělí?“ Takže se s touhle výmluvou rozlučte a hurá na to, vůbec nevadí, že máte starší sportovní oděv, nový si alespoň koupíte za odměnu. Alternativou ke sportu je v tomto případě jakýkoli další symbolický začátek či konec – budu se učit anglicky, přestanu kouřit a tak dále. Nedívejte se tedy vůbec do kalendáře, ani jestli máte dost učebnic a začněte hned. Magická data neexistují.

[[related]]

Nemá cenu to zkoušet, protože…
… to je příliš složité, mám málo času, to nezvládli lepší. Pamatujte, že za vyzkoušení nikdy nic nedáte. Karel, který dělá osobního kouče manažerům, se v praxi setkal s mnoha případy, kdy lidé předem považovali úspěch za nemožný, a přesto ho dosáhli. „Nikdy například nevíte, jaká bude na pohovoru na vaši vysněnou práci konstelace. Pracujte na svém sebevědomí, a pokud vám něco nevyjde, nevadí, je to lepší, než si za pár let vyčítat zbabělost.“ A opravdu, platí totiž ještě jedna zásada – jednou nebudeme litovat toho, co jsme udělali, ale toho, co jsme neudělali.

Vyřeším to, až…
…budou děti větší, bude vhodná chvíle, se odstěhuji. Ať už se jedná o nějakou zásadní změnu, nebo maličkost, neodkládejte svá rozhodnutí. Příhodnější čas nemusí přijít nikdy. Kamarádka Helena tomu dává za pravdu: „Okolkovala jsem s omluvou jednomu člověku tak dlouho, až jsme se nakonec přestali stýkat, protože se odstěhoval do zahraničí. Teď mi to mrzí, protože šancí na osobní kontakt mnoho není a jinak to řešit nechci.“ Chcete-li tedy přestěhovat obývák, protože se v něm necítíte dobře, udělat si pořádek v některých vztazích nebo dostudovat, neotálejte dlouho, nemusí se to ve většině případů vyplatit.

Foto zdroj: profimedia.cz

10.1.2013 8:00| autor: Lenka Šimková
Více o tématu: odkládání věcí

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist