Velký průzkum českého štěstí: Muži jsou šťastnější!

Unikátní průzkum agentury TNS AISA s tisícovkou respondentů z celé České republiky napříč věkovým i genderovým spektrem ukázal, jestli jsou Češi šťastní a co pro ně štěstí vlastně znamená. Výsledky jsou vlastně smutné. 55% Čechů se nepovažuje za šťastné.

Jak vypadá šťastný Čech?
Podíváme-li se na prototyp velmi šťastného Čecha (tedy takového respondenta, který se nejčastěji označil za šťastného), jedná se o muže ve věku 26-45 let, který je vyučený a jehož čistý měsíční příjem činí 10.001-15.000 Kč. Tento muž je ženatý, má dvě a více dětí a bydlí v Čechách ve městě s 20.000-100.000 obyvateli.

Jako typický zástupce nešťastných proti němu stojí vyučená vdaná žena ve věku 46-65 let, s čistým měsíčním příjmem 10.001-15.000 Kč na domácnost. Ta má jedno dítě a pochází z moravského města s 20.000-100.000 obyvateli.

Češi jsou však obecně nespokojení a každý čtvrtý Čech je podle svého mínění dokonce nešťastný. Skoro třetina z nás je spíše nešťastná, čtvrtina celkem šťastná a jen každý pátý je velmi šťastný.

5 (ne)šťastných NEJ

Pohlaví
Muži jsou v Česku spokojenější než ženy. Velmi šťastní, nebo celkem šťastní se cítí být skoro polovina – 49 % respondentů. Naopak šťastné jsou jen 4 Češky z deseti.

Věk
S věkem pocit štěstí ubývá. Ve věku do 25 let se cítí plná polovina Čechů šťastně. Tendence štěstí pak s věkem klesá a generace 46 let a více se už vykazuje jen 4 šťastnými lidmi z deseti.

Vzdělání
Z Čechů, kteří mají jen základní vzdělání je šťastná zhruba třetina. Šťastní jsou i čtyři z deseti vyučených bez maturitní zkoušky.  Naopak u těch, kteří ukončili střední vzdělání maturitou, je šťastná většina, šest z deseti. Stejné procento připadá i na vysokoškoláky.
[[related]]
Manželství
Zhruba polovina Čechů je v manželství nešťastná. Přesto je větší šance dočkat se štěstí v manželství, protože u rozvedených párů připadají na každého šťastného jednotlivce tři nešťastníci.

Peníze
Podle prototypu šťastného člověka s čistým měsíčním příjmem domácnosti v rozmezí 10–15 tisíc korun by to vypadalo, že pro pocit být šťastný nejsou peníze důležité. Jenže opačný prototyp nešťastného Čecha je žena se stejným výdělkem. Pokud se však podíváme na štěstí jednotlivých příjmových skupin, jsou ti movitější, s čistým měsíčním příjmem v domácnosti nad 25 tisíc korun, opravdu spokojenější. Více než dvě třetiny uvedly, že jsou velmi šťastní, nebo celkem šťastní. V kategoriích 20-25, 15-20, 10-15 i 10 tisíc korun a méně měsíčního příjmu domácnosti, je spokojenost více méně na podobné úrovni, zhruba polovina respondentů se cítí (ne)šťastně.

7.5.2012 1:00| autor: Wanda

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist