Kdy odejít na mateřskou? Práce může uškodit jako cigarety!

Pokud jste těhotná a právě zvažujete, dokdy zůstanete v práci, možná vám v rozhodování pomůže následující zjištění. Vědci z britského Essexu doporučují odejít z práce raději dříve kvůli zdraví miminka.

Badatelé přišli na to, že mimina, která se narodí matkám, jež zůstaly v práci do osmého či devátého měsíce těhotenství, mají o zhruba 200 gramů nižší porodní váhu.

Nižší váha novorozence může znamenat zvýšené riziko zdravotních problémů a horší vývoj miminka. Asi nejvíce důrazným varováním je, že podle Britů může pracovní proces, a tedy také velká míra stresu s ním spojená, škodit úplně stejně jako kouření!

[[related]]

V klidu ale mohou zůstat nastávající maminky mladší 24 let. Na jejich plod celodenní pracovní vypětí vliv nemá. Starší ženy by ale raději měly své setrvání v práci zvážit. Trend je ale bohužel spíše opačný. Zatímco dříve odcházely těhotné z práce dříve, dnes se jejich odchod stále více posunuje. Důvody jsou zpravidla finanční. Nízká nemocenská často nepokryje všechny nutné finanční výdaje a na mateřskou má maminka nárok nejdříve osm týdnů před termínem porodu. Téměř do poslední chvíle před narozením miminka pracuje zhruba 30 procent žen oproti 15 procentům z roku 1991.

Zbrzdit by měly především ženy, které vykonávají spíše manuální práci. Příliš náročná fyzická dřina je těhotným přitom přísně zapovězena. Povinností zaměstnavatele je přeřadit je na jinou práci. Ale také mírně vysilující práce může mít negativní vliv na zdravotní stav matky. Například se zvyšuje krevní tlak. To potom neprospívá plodu v děloze. Děťátko později může mít potíže s učením a v životě jej mohou provázet nejrůznější zdravotní trable.

Ideální dobou odchodu z práce a nástupu na nemocenskou je podle odborníků šestý měsíc těhotenství. Každá žena ale musí zvážit svůj zdravotní stav a rozhodnout se podle něho.

A co na to Češky?

„Mám štěstí. Dohodli jsme se se zaměstnavatelem, že budu chodit do práce jen dva dny v týdnu. Zbytek udělám z domova,“ říká třiatřicetiletá Linda, kterou její zaměstnání baví a chce do něho docházet, dokud jí to dovolí její fyzická kondice. „Pracovat jsem přestala v osmém týdnu těhotenství. Dělám jako prodavačka, což je poměrně fyzicky náročné. Navíc jsme se s manželem o děťátko dlouho pokoušeli, takže rozhodně nemíním riskovat,“ má trochu jiný pohled na věc sedmadvacetiletá Monika.

25.9.2012 8:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist