Nejčastější chyby, kterých se dopouštíš ve sprše

Říkáš si, jak můžeš dělat chybu v něčem tak obyčejném jako je sprchování? Možná se budeš divit, ale děláme jich hned několik. A některé z nich mohou napáchat na tvé kráse pořádné škody. Které chyby to jsou?

Nedáš dopustit na ranní sprchu, která dokáže dodat energie daleko více než třeba šálek kávy? Nedivíme se! Večer pak sprcha funguje jako očista těla, kdy je třeba ze sebe „smýt“ všechny starosti nakupené během dne. Jenže věděla jsi, že taková triviální věc, jako je sprchování, dovede napáchat na našem zdraví pěkné škody? Proč škodí lufa a proč by sis v žádném případě neměla sprchovat obličej? Tady jsou nejčastější prohřešky, kterých se ve sprše dopouštíme.

1. Nohy v mýdlové vodě

Pokud si myslíš, že by nohy měly být co nejdéle ponořeny v mýdlové vodě, opak je pravdou! Pokud trpíš plísní nohou, bakterie plísně zůstávají po použití sprchy ve vaně či sprchovém koutě. Plísni navíc velmi svědčí právě vlhkost a teplo. Neměla bys tedy nohy příliš namáčet ve vodě, ale místo toho jim dopřát koupel v tea tree oleji. Po koupeli vanu či sprchový kout důkladně vydezinfikuj a pořádně si osuš nohy, nevynechávej ani místa mezi prsty.

2. Bez lufy to nejde

Lufy neboli speciální masážní žínky ze stejnojmenné květiny byly jednu dobu docela velkým hitem. Někteří dermatologové i přesto před jejich použitím varují. Ulpívají na nich totiž mrtvé buňky kůže, a mohou proto být živnou půdou pro množení bakterií a plísní.

3. Sprchování v tvrdé vodě

Voda je buď tvrdá, nebo měkká. Tvrdá voda souvisí s vyšším obsahem nerostů, například vápníku. A pokud máš citlivou pokožku, tak ti tato voda rozhodně neprospívá. Tvrdá voda ubližuje třeba lidem, kteří trpí ekzémy. Řešením může být pořízení filtru, který se dá nainstalovat přímo do sprchy. Nicméně dermatologové také doporučují, pokud máš doma tvrdou vodu, nesprchovat se příliš často.

sprcha-text.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

4. Používání vlhkého holítka

Pokud necháváš svá holítka namočená na okraji vany, zaděláváš si na zdravotní problémy. Můžeš si totiž způsobit infekci kůže po každém použití. Ostří namočené ve vodě se zbytky chloupků a mrtvými buňkami může vést k zarůstání chloupků a podráždění kůže po holení, protože se rychle otupí. Holicí potřeby by měly být pravidelně dezinfikovány třeba ve vodě s vinným octem, poté ještě očištěny pomocí zubního kartáčku a samozřejmě vysušeny.

5. Sprcha na obličej

Možná si s oblibou sprchuješ obličej. Je to ale zlozvyk, kterého by ses měla snažit rychle zbavit. Podle dermatologů totiž velmi teplá voda společně s tlakem mohou napáchat na tvé tváři poměrně dost škod. Jednou z těch nevratných jsou sice drobné ale celkem dost viditelné žilky v obličeji. Horká voda navíc pokožku zbavuje její přirozené, ochranné mastné vrstvy, vysušuje ji, což vede k tvorbě vrásek.

Překvapivé, že? Také některou z uvedených chyb děláš? My v redakci téměř všechny. Musíme si na to začít dávat trošku pozor.

Text: Marta Dostoupilová

Foto: Shutterstock.com

17.4.2018 6:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist