Pleťové oleje pro všechny typy pleti. Najdi ten správný pro tebe

Přemýšlíš, že bys vyzkoušela místo drahých pleťových krémů olej, ale zároveň se změny bojíš? Krémy přece používáš celý život, ale s oleji nemáš zkušenost. Uklidníme tě, oleje fungují perfektně a na každý typ pleti existuje několik vhodných alternativ. Jen je důležité zvolit ten správný a v tom ti teď pomůžeme.

oleje3-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Oleje se skládají z mastných kyselin, vitaminů a dalších látek. Podíl různých mastných kyselin – olejové, linolové, palmitové, stearové a laurové pak ve velké míře určuje vlastnosti oleje a to, pro jakou pleť se hodí.

V zásadě se oleje dělí na dvě skupiny:

  • Těžší, které jsou vhodné pro citlivou a suchou pleť, mají vyšší obsah kyseliny olejové.
  • Lehčí, nebo také suché oleje, které se používají na mastné typy pleti s vyšším obsahem kyseliny linolové.

Použití pro určitý typ pleti dále určuje, jak moc ucpávají póry – tedy jak moc jsou komedogenní, což je důležité vědět, zejména u pleti se sklonem k akné. Na internetu najdeš tabulky, které ti prozradí stupně komedogenity olejů, přičemž stupnice se pohybuje od 0 (nekomedogenní) až do 5 (vysoce komedogenní).

Nekomedogenní oleje (0-2):  arganový, konopný, slunečnicový, měsíčkový, šípkový, rakytníkový, řepkový olej, olej z hroznových jader, mandlový, avokádový, pupalkový, sezamový, jojobový, olivový, dýňový a bambucké máslo a další.

Komedogenní oleje (3-5): lněný, kokosový, olej z pšeničných klíčků, kakaové máslo, kokosové máslo a další.

Pouze za studena lisovaný

Při výběru pleťového oleje vždy dbej na kvalitu, musí to být 100% olej, za studena lisovaný, ideálně v biokvalitě. Uvědom si, že sice za 100 ml kvalitního oleje zaplatíš možná více než za krém, ale vydrží ti mnohonásobně déle než krém, protože denně použiješ pouze několik kapek.

Oleje nanášíme vždy na čistou, vlhkou pleť. Správně zvolený olej by se měl velmi rychle vsáknout a neměla bys mít pocit přemaštěné pleti. Pokud k tomu dojde, opláchni obličej vlažnou vodou a osuš ručníkem, pak by měla být pleť ideálně hydratovaná a promazaná.

Oleje pro mastnou pleť

Jojobový olej

Svým chemickým složením odpovídá spíše vosku než oleji a to je také důvod, proč vyhovuje mastné a smíšené pleti a je dokonce vhodný i na akné. Podobá se totiž kožnímu mazu, který mastná pleť nadměrně produkuje. Po jeho nanesení si kůže myslí, že je mazu už dost a omezí jeho produkci. Navíc jojobový olej s mazem velmi dobře splyne, rozpustí ho a pomáhá tak čistit póry.

Hroznový pleťový olej

Za studena lisovaný olej z hroznových jadérek výborně hydratuje obličej i tělo, ochraňuje před škodlivým UV-zářením, zmírňuje záněty, zbaví tě vyrážek a pomocí antioxidantů zpomaluje stárnutí pokožky. Obsahuje vysoký podíl kyseliny linolové, díky čemuž je u mastné pleti schopen zaručit potřebnou hydrataci bez ucpávání pórů.

Šípkový olej

Olej lisovaný ze šípkových semen obsahuje směs cenných nasycených a nenasycených mastných kyselin, mezi které patří např. kyselina jablečná, citronová, silice, karoten a tokoferoly. Je výborný na kožní onemocnění i poranění kůže. Neucpává póry a pleť mírně vysušuje.

Pleť s akné

Akné vzniká ucpáním pórů v pokožce mrtvými kožními buňkami a kožním mazem. Při nadměrné produkci kožního mazu může dojít k vyplnění a ucpání pórů a vzniká vhodné prostředí pro růst baktérií. Imunitní systém na to reaguje produkcí bílých krvinek a dochází k zánětu. Všechny oleje, o kterých jsme psali výše, jsou vhodné i pro aknózní pleť mastného typu. A dále pak tyto:

Kokosový olej

Má silný antimikrobiální účinek, obsahuje velké množství kyseliny laurové, která pomáhá zabíjet škodlivé bakterie, houby (plísně) a viry v organismu. Kokosový olej je ale vysoce komedogenní, proto by se neměl používat na mastnou pokožku s akné, kterou může paradoxně akné zhoršit.

Pupalkový olej

Ačkoliv pupalkový olej patří do skupiny Omega-6 kyselin, působí proti zánětu. Obsahuje totiž linolenovou kyselinu, která je protizánětlivá a udržuje hormonální rovnováhu v těle. Obojí je pro akné zásadní, protože akné většinou vzniká v důsledku hormonální nerovnováhy.

Brutnákový olej

Ideální pro suchou, citlivou a jinak problematickou pokožku, kterou zklidňuje a vyživuje. Je vynikající pro suchou aknózní pokožku. Má regenerační účinky i na pokožku po zhojených popáleninách.

Smíšená pleť

Olej z kukuřičných klíčků

Kukuřičný olej je bohatý na kyselinu linolovou, má vysoký obsah nenasycených tuků a obsahuje také koenzym Q10. Má výborné regenerační, vyživující schopnosti, je vhodný pro mastnější i problematickou pleť, ale ne pro aknózní, protože je vysoce komedogenní.

Arganový olej

Obsahuje nezvykle vysoké množství přírodního vitamínu E, který chrání pokožku před volnými radikály. Olej vyživuje a hydratuje všechny typy pleti, zejména pokožku se sklonem k zarudnutí, vysušenou i jinak problematickou. Vhodný je jako prevence předčasného stárnutí pokožky i na vrásky.

Suchá a citlivá pleť

Rozhodně neváhej na suchou pleť využít úžasných kosmetických účinků arganového oleje, ale stejně dobrou službu udělají i jiné.

Mandlový olej

Řadí se mezi nejcennější a nejpoužívanější rostlinné oleje, obsahuje vitamin A, E, F, minerály draslík, vápník, hořčík, fosfor, síru, kyselinu olejovou, linolovou a palmitovou a glycerín. Svým složením je velice blízký lidské pokožce, proto je velmi oblíbený v péči o pleť a to zejména o pleť sušší, citlivou, o pleť se sklony k červenání, svědivosti či olupování. V zimním sychravém období chrání velice dobře pleť před povětrnostními vlivy.

Avokádový olej

Vysoce účinný olej je doporučován pro suchou a unavenou pleť. Obsahuje mimo jiné vitaminy A, B, D a E, aminokyseliny, železo, měď, hořčík a kyselinu listovou.  Stejně jako bambucké a kakaové máslo či jako kokosový olej, i avokádový olej disponuje přirozenou SPF ochranou (většinou se uvádí SPF 6-8). Uzamyká hydrataci v pleti a rychle se vstřebává.  Avokádový olej bude vysvobozením nejen pro suchou pleť či pokožku trpící ekzémy, ale také pro pleť náchylnou k akné.

Olej z lískových ořechů

Uklidňuje, změkčuje, zjemňuje, regeneruje a udržuje přirozenou vlhkost pokožky, vhodný zejména pro ochablou, zralou, podrážděnou a citlivou pleť.

A co ty, jaký používáš olej? Poděl se s námi o své zkušenosti v diskuzi pod článkem.

Foto: Shutterstock.com

29.1.2020 2:00| autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist