Hubnutí: Jak si najít správné cvičení

Není divu, že přehnaná a nepromyšlená předsevzetí do jen málokdo dodrží. Přečtěte si o tom, jak byste měli postupovat, aby se vaše plány staly realitou. Tentokrát už to zvládnete!

Kde mám hledat motivaci?
Zejména v začátcích budete bojovat s vlastní pohodlností. Mnohdy je výhrou už samotný fakt, že se zvednete od televize. Motivačním faktorem může být touha po štíhlém a zdravém těle, ohromit na setkání spolužáků po deseti letech, ale i sexy překvapení pro manžela. Motiv je naše vidina úspěchu a měli bychom si ho připomínat ve chvílích, kdy jsme na konci sil. Napište si důvody do deníčku nebo na kousek papíru, který noste v kabelce.

Až přijde chvíle nejistoty a pokušení v podobě zákusku, sněhové vánice nebo alkoholického koktejlu, připomeňte si, proč sportujete a nevzdávejte to příliš snadno. Pravidelným tréninkem se vůči lákadlům a svodům stanete imunní. Při pohybu se totiž vyplavují hormony štěstí a odbourává se stres. Velmi snadno se tak může stát, že se i přes stovky vydaných kalorií budete po tréninku cítit odpočatí, šťastní a plní energie.

Kdy je vhodné začít cvičit a jak poznám to správné cvičení pro sebe?
Pokud netrpíte žádným onemocněním, můžete se sportem začít kdykoliv. Vyberte si aktivitu, která vás již delší dobu zajímá, nebo jste ji provozovali v dětství. U takových sportů nuda nehrozí. Pokud si nejste jistí svým zdravotním stavem, navštivte praktického lékaře. V rámci preventivní prohlídky můžete konzultovat své plány a lékař vám pomůže doporučit vhodný sport právě pro vás. Pokud vás například bolí klouby, musíte běh pustit z hlavy. Vhodnější bude aqua aerobic nebo plavání.

Lékař umí vyšetřit i množství podkožního tuku. Nejen u mužů tuk obaluje vnitřní orgány a zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Ženy mají v tomto ohledu výhodu, většině z nich příroda nadělila postavu typu hruška. Tuk se jim tedy ukládá na bocích, zadečku a na stehnech. Faldíky slouží jako „zásoby na horší časy“, ale hladomor už v dnešní době opravdu nehrozí. Množství tuku si můžete nechat změřit také v některých lékárnách. Procedura není nikterak náročná, postavíte se na speciální váhu a v dlaních sevřete kovové madlo. Za pár chvil se dozvíte, jak jste na tom.
Pokud chcete mít jasno hned, vypočtěte si BMI. Body mass index neboli index tělesné hmotnosti určuje, zda je vaše váha v normálu nebo ne. Index BMI představuje u většiny lidí spolehlivý ukazatel tělesného tuku a slouží ke zjištění, zda daná osoba nepatří do hmotnostních kategorií, ve nichž existuje zvýšené riziko zdravotních potíží. Není zcela přesný. Pokud jste sportovec nebo máte hodně svalů (svaly váží více než tuk), můžete spadat podle indexu BMI do vyšší kategorie, i když máte správné množství tělesného tuku. Není také přesný u těhotných a kojících žen a lidí se slabším zdravím.

BMI – index tělesné hmotnosti
BMI (z anglického Body Mass Index) je index, který se používá pro klasifikaci podváhy, nadváhy či různé stupně obezity.

Vzorec pro výpočet BMI je velice jednoduchý:

BMI = tělesná váha(kg) děleno tělesná výška2 (m)
např. člověk s váhou 80 kg a výškou 183 cm si BMI vypočítá podle uvedeného vzorce takto: BMI = 80 / 1,832 = 23,89

Pro klasifikaci vypočtené hodnoty BMI se používá tabulka vytvořená Světovou Zdravotnickou Organizací(WHO).

BMI      klasifikace

18,5 = podváhaPozor, vaše váha je příliš nízká! Hrozí nebezpečí podvýživy neboli malnutrice.
18,5 – 24,99 = optimální váhaPokud se nacházíte v tomto rozmezí, můžeme vám pouze pogratulovat!
25 – 29,99 = nadváhaMáte zvýšenou hmotnost a tím i lehce zvýšené riziko vzniku onemocnění, především cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, nemocí žlučníku dalších.
30 – 34,99 = obezita prvního stupně – Jistě jste to na sobě už dávno zpozorovali, že vaše váha není ideální. Nacházíte se v pásmu obezity 1. stupně. V žádném případě nad tím nelze mávnout rukou.
35 – 39,99 = obezita druhého stupněVáš celkový zdravotní stav je odrazem vaší zvýšené hmotnosti.
40 = obezita třetího stupně – Váš celkový zdravotní stav je je odrazem vaší velmi zvýšené hmotnosti. Choroby, které Vám již komplikují život, jsou toho důsledkem.

Připraveno ve spolupráci s zijzdrave.cz

8.3.2011 12:00| autor: zijzdrave.cz

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist