Valentýn – kýč nebo příležitost?

Podle aktuálního průzkumu pozve více než polovina zamilovaných svého partnera při příležitosti dne svatého Valentýna na večeři, kterou sami připraví. Den všech zamilovaných se v České republice zároveň těší rostoucí oblibě.

Přáníčka pro puberťáky

Pamatuji se na doby dávno minulé, kdy byl Valentýn svátkem ryze novým a nepoznaným a každý čekal, co se bude dít. Prý především pro mladý dorost lidského rodu, k němuž jsem tehdy patřila. A tak jsem naivně kdesi v koutku duše čekala přáníčka od tajných ctitelů…no později alespoň jedno přáníčko od jednoho ctitele… Ale schránka zela prázdnotou, moje bunda ve školní šatně čtrnáctého taky nevypadala, že by se jí tíhou trhala kapsa, v lavici či batohu jsem taky nic nenacházela… Kruté to zklamání. Ovšem pravda, takhle byl Valentýn kdysi dávno původně zamýšlen. Příležitost vyznat své city potají tomu, na koho též potají myslíte…
Drobnosti aneb lapače prachu… Nééé!!!
Ovšem Valentýn není jenom svátkem papírových přáníček, někdy romantickými a dojemnými tak, že to trhá srdce, jindy lehce přisprostlými, že to trhá bránici… nebo estetické cítění. Rozhlédněte se v těchto dnech po obchodech a uvidíte množství plyšáků se srdíčky a planými nápisy „I love you“, kýčovité figurky z různorodých hmot a tunu dalších roztomilých důležitostí. Lapače prachu mohou potěšit, zejména v začátku vztahu, kdy je vám cokoliv, čeho se dotýkal, či nedejbože VÁM koupil a na VÁS myslel, nesmírně milé a má kolem sebe auru jakési výjimečnosti. Budiž. Ale pánové, věřte, že po dvaceti letech manželství manželku neokouzlíte slonem pro štěstí. Možná ho postaví k těm dalším deseti, ale v duchu bude počítat drahocenný čas, který ji zabere neustálé oprašování podobných ozdob.
Večeře a čas strávený spolu?
Ano, to je už lepší nápad! Valentýnské romantické večeře, návštěvy kina, to už zavání lepšími duchovními vibracemi. Proč si lásku dokazovat hmotnými statky, vždyť to přece nejde ani moc dohromady.  Láska je o tom, že se máme rádi. A Valentýn je dobrou záminkou pro chvíli zastavení a uvědomění si toho, kdo stojí vedle vás v dobrém i zlém.

Stejně jako jsou vánoční svátky věnovány rodině, zkuste si říci, že Valentýnský svátek si věnujete sobecky jenom sami sobě. Sobě a svému milému – vašemu vztahu. Zapalte si svíčku, udělejte si večeři klidně i v pohodlí domova, darujte si dárek, když chcete… Ale hlavně se mějte. Ignorujte přeslazenou kýčovitost a tlaky obchodů, že bez plyšového srdce nebudete „in“ a vsaďte na mnohem sladší odměnu – věnujte si čas jen pro vás!

Zavzpomínejte na doby minulé…Poděkujte si za to, že jste…
13.2.2009 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist