Trochu jiný domov

Vánoce jsou časem, kdy bychom měli myslet nejen na naše blízké, ale také na ty, kteří ten svůj vlastní domov musejí už od dětství hledat někde jinde, než u vlastních rodičů.

Pod názvem dětský domov si většina z nás představí budovu plnou výrostků, kteří rostlou jak dříví v lese. Ovšem dětské centrum Radost je v mnoha ohledech úplně jiné. V pátek 1. prosince byl tento domov slavnostně otevřen za přítomnosti primátora hl. města Prahy Pavla Béma, čímž se završilo úporné snažení zakladatelek, které se samy z vlastních prostředků a s pomocí grantu
strukturálních fondů Evropské unie do vybudování domova pustily.

„Viděly jsme kolem sebe spoustu smutných příběhů dětí, které jen přežívaly v dětských domovech. A tak jsme se rozhodly, že zkusíme vybudovat něco, co dětem skutečně nahradí chybějící domov,” říká jedna z pěti zakladatelek Radosti Jitka Bendová. Pětice mladých žen si vzala za vzor existující síť alternativních zařízení pro děti ze sousedního Německa Tabaluga, které se vyznačuje malým počtem dětí a terapeutickým přístupem vychovatelů a vychovatelek.

Jedním ze spolupracovníků dětského domova Radost je i zpěvák Dan Bárta. „Nadchla mě myšlenka, že Radost poskytne zázemí i sourozeneckým skupinám, které by byly jinak od sebe odtrženy. Věřím tomu, že když bude dostatečný počet lidí na malou partu dětí, můžou jim skutečně poskytnout to, co my ostatní známe pod slovem DOMA. Když jsem poznal zakladatelky, pochopil jsem, že jsou dostatečně praštěné na to, aby domov i přes šílené byrokratické překážky nakonec dotáhly do konce, ” říká zpěvák.

V současné době už v domově Radost bydlí první čtyři děti, o které se jejich rodiče nedokázali postarat. Budovu v Dolních Měcholupech poskytla městská část této čtvrti. Celkové náklady činily 7,5 milionů korun, přičemž z vlastních zdrojů a s pomocí sponzorů dokázaly zakladatelky nashromáždit 2,3 milionů, grant z EU činil 5,2 miliony korun.

Držíme dětem v centru Radost pěstičky, aby to jejich DOMA bylo co nejpříjemnější a přejeme jim krásné Vánoce!

PS: Pokud byste chtěli dětem pomoci prožít opravdu krásné svátky, podívejte se na stránky www.radost-ops.cz a pomozte jim sehnat alespoň základní věci, jež potřebují.

6.12.2006 12:05| autor: Zuzka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist