Šátky na nošení dětí

Víte, že šátky nejsou jen super stylovým módním doplňkem, ale také výbornou pomůckou na nošení dětí? A nemyslíme tím, abyste se stěhovali do indiánské komunity a hráli si na indiánskou babičku. Vyzkoušejte s námi šátkování!

Šátkování rozhodně není žádný nový trend. S tímto tradičním způsobem přenášení miminek jste se docela určitě v posledních letech setkali už nespočetněkrát. A i když si spousta lidí myslí, že je to módní výstřelek, který velmi brzy zase zapadne v propadlišti dějin, vězte, že tento způsob přenášení dětí se traduje od samotného vzniku lidstva. Jen naše moderní doba mu příliš nepřála. Ale časy se mění a s nimi i zkostnatělé názory veřejnosti i odborníků.

Výhody šátkování

Dítě potřebuje blízkost matky a jak jinak je jí blíž, než v její náruči? A v tom tkví celé kouzlo šátkování. Miminko nemusíte dávat do neosobního a studeného kočárku, abyste mohla v klidu vyrazit na nákup. Jednoduše si jej uvážete do šátku a můžete vyrazit. Oceníte nejen to, že máte volné ruce, ale hlavně se nemusíte rvát do tramvaje nebo autobusu s neskladným kočárkem. Nejste odkázaná na pomoc druhých při zdolávání schodů nebo při obyčejném otevírání dveří. Navíc miminko přitisknuté k vaší hrudi se cítí skvěle. Vnímá tulkot vašeho srdce, teplo i zvuk vašeho hlasu. Šátek nemusíte odkládat ani doma a můžete si v klidu udělat všechny domácí práce v přítomnosti miminka. Pokud máte navíc plačtivé dítě, vyřešíte pomocí šátku i tento problém. A někteří odborníci dokonce tvrdí, že děti nošené v šátku trpí mnohem méně hyperaktivitou.

Mrkněte, jak si šátek správně uvázat ve stylu Kolíbky:

Mýty a pověry

Kolem šátkování se traduje samozřejmě celá řada pověr. Jednou z nich je i ta, že šátky na nošení dětí mohou v dospělosti negativně ovlivnit držení těla. Ovšem toto tvrzení se nikdy neprokázalo, a to už si tímto způsobem přenášení prošlo miliony dětí. Velmi diskutovaný je také vliv šátkování na poporodní depresi u maminek. Tady se ale názory odborníků liší. Zatímco jedni tvrdí, že šátkování velmi účinně pomáhá v boji proti poporodní depresi, druzí naopak zastávají názor, že blízkost dítěte nemá na tento velmi závažný psychický stav rodičky nejmenší vliv.

Na co dát pozor

Podle odborníků není nošení v šátku příliš vhodné pro děti s nižším svalovým tonusem. O šátkování se hovoří i v souvislosti s tím, že by mohly podporovat vznik dysplazie kyčelního kloubu. Tady opět platí, že by se matky, které jej chtějí praktikovat, měly důkladně informovat, jakým způsobem dítě nosit a nenechávat ho v šátku či nosítku příliš dlouhou dobu. Konzulujte tedy vždy před tím, než se pustíte do šátkování, zdravotní stav dítěte s jeho pediatrem a poraďte se o vhodnosti. Ovšem troufáme si tvrdit že valná většina z nich vám tuto pohodlnou a příjemnou metodu přenášení dětí doporučí.

Nechte si poradit

Pokud vás šátkování zaujalo, ale bojíte se, že nedokážete šátek správně uvázat ani podle videonávodu, můžete využít nejrůznějších nabídek mateřských center a přihlásit do některého z kurzů šátkování. Kurz trvá zpravidla 2-3 hodiny a zaplatíte za něj od 350 korun.

Obecně však platí, že typ úvazu musí odpovídat věku dítěte. Miminka se nosí v poloze „kolébka“ nebo „kolébka v kříži s kapsou“, kdy v šátku leží podobně jako předtím v bříšku a díky úvazu má dobře podepřenou páteř po celé délce.

Nezapomeňte se také podívat do naší fotogalerie, kde najdete spoustu inspirativních fotek, jak své miminko nosit bezpečně a přitom stylově. 

A co vy a šátkování? Jste pro nebo proti?

Foto zdroj: Thinkstockphotos.com, pinterest.com,

11.2.2015 10:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist