Proč si mě nechce vzít? 6 důvodů, proč muži odmítají svatbu a jejich skutečný význam

Dnes, kdy spousta párů žije na psí knížku, svatba tak trochu ztrácí na významu. Mít vztah posvěcený úřady přece není potřeba. Možná tak nějak podobně argumentuje tvůj drahý, který o svatbě nechce ani slyšet. A tebe to možná žere. Ne, že bys mu mermomocí chtěla navlékat chomout, nicméně chceš logicky vědět, na čem vlastně jsi. Víme, co tím svým odmítáním vlastně myslí!

Má cenu vůbec ve vztahu pokračovat? A je ten tvůj skutečně jen zarytým odpůrcem všeho úředního, anebo se prostě nechce usadit (rozuměj usadit s tebou)? A pokud na pojem „svatba“ není alergický, jak dlouho čekat na zásnuby? I to se může různit. Například manželka britského tenisty Andyho Murrayho se dočkala zásnubního prstýnku po osmi letech vztahu, zatímco popová diva Mariah Carey kývla Nicku Cannonovi na nabídku k sňatku po pouhém měsíci vztahu. Vraťme se ale na začátek. Jak poznat, jestli jsi pro něj jen jakousi „přechodnou stanicí“, anebo má k odmítání sňatku vážné důvody? Pomůžeme ti dešifrovat jeho argumenty.

Argument č.1 – Nevěřím na instituci manželství, je to jen cár papíru!

Pokud prohlašuje toto, má k tomu vážný důvod jen v případě, že si už manželstvím prošel a spálil se. Nebojí se ani tak svatby jako spíše možného hořkého rozvodu. Je tvůj přítel ochoten o manželství diskutovat? Nebo jen rezolutně prohlašuje tu svou formulku o zbytečnosti sňatku? Pokud s tebou není schopen mluvit o takhle zásadním tématu, je na možná na čase popřemýšlet, zda ve vztahu vůbec pokračovat.

„Michal mi neustále mlátil o hlavu, jak je manželství přežitek, že je moderní žít na psí knížku,“ vzpomíná pětatřicetiletá Lucie. „Chtěla jsem náš vztah posunout někam dál, ale ustrnuli jsme na místě. Po čase vzájemná láska vyšuměla a my se rozešli. Michal si našel novou přítelkyni a tu si vzal po třech měsících chození. Vzpamatovávala jsem se z toho dlouho, ale dnes už vím, že si prostě jen nechtěl vzít mě, nebyl si naším vztahem jistý. Jsem za to ráda, díky tomu mám už milujícího muže a malou dcerku.“

Argument č. 2 – Nevím, prostě nechci svatbu!

V tomto případě visí výstražná rudá vlajka ještě viditelněji! Jsou k tomu možné dva závažné důvody: není schopen ti říct pravdu, proč svatbu nechce, anebo prostě nedokáže vyjadřovat svoje pocity. Ani jeden z těchto důvodů není dobrou předzvěstí harmonického dlouhodobého vztahu.

„Dokázala jsem brečet celé hodiny po hádkách s Honzou. Jeho argumenty ohledně svatby byly prostě stupidní. Co je to za argument: prostě nechci! Nakonec jsem ho poslala k vodě. Já jsem spokojeně vdaná, on dodnes střídá partnerky jako ponožky.“ Svěřuje se třicetiletá Linda.

Argument č. 3 – Mám problém s ceremoniálem a s těmi „opičárnami“ kolem!

Je nesmělý, přestože se léčí? Pak to může být pravda. Existuje určitě spousta případů velmi nesmělých, ale velmi seriózně zamilovaných mužů, kteří si prostě nepotrpí na to, že jsou středem pozornosti, a při pomyšlení, že by měli pronést řeč před několika desítkami lidí, se jim začne dělat nevolno. Dokonce i taková „prkotina“ může být důvodem k rozchodu. Pokud je tvůj partner extrémně nesmělý, navrhni mu komorní svatbu jen se dvěma svědky. Pokud bude souhlasit, máš vyhráno, pokud ne, pak to že se nechce ženit, nebude nesmělostí.

„Pavel je stydlín. Nesnáší davovky, nesnáší sešlosti ani velké oslavy, takže mi bylo jasné, že svatbu odmítá hlavně z tohoto důvodu. Přestože mě požádal o ruku, k plánování svatby se neměl,“ směje se Klára (32 let). „Ale pak jsem navrhla svatbu na dovolené jen se dvěma svědky na pláži a bylo hotovo. Pavel se tím úplně nadchnul a dnes jsme už pět let spokojení manželé.“

článek

Argument č. 4 – Znepřátelená rodina se na veselce ubije!

Ani tohle není pádný argument. Dá se to řešit buď komorní svatbou, nebo třeba garden párty, kde na dostatečně velkém prostoru na sebe nebudou znepřátelené strany zbytečně narážet. Navrhni podobné řešení a uvidíš, jak zareaguje.

Občas si připadám jako bych vypadla ze hry Romeo a Julie. Naše rodiny se prostě nesnáší,“ vypráví Jana (34 let). „Kdykoliv jsem nahodila řeč na téma svatba, byl oheň na střeše. David se hned rozčiloval, jak to asi chci udělat, když se naše mamky neshodnou ani na tom, jak se jmenují. Já nechtěla být odsouzená k životu na psí knížku jen kvůli rodině, takže jsme se hádali jako koně. Nakonec jsem nevydržela a vztah jsem ukončila. Neměl pro mě budoucnost. Naštěstí se David rozmyslel a usoudil, že je to náš život a ne našich rodin. Vzali jsme se v klidu v okruhu přátel a rodinám jsme to jen řekli. Byl oheň na střeše, ale svatbu jsme si opravdu úžasně užili.“

Argument č. 5 – Nemám na to!

I když dnes žijeme ve světě rovnějších příležitostí pro muže a ženy a žena může vydělat slušné peníze, je to stejně muž, kdo bere zpravidla finanční stránku věci na svá bedra. A nemusí být řeč jen o samotné svatbě, ale hlavně o životě po ní, rodině atp. Pokud máš pocit, že ještě nejste dostatečně finančně zajištění, netlač zbytečně na pilu. Ale pozor! Spousta mužů odmítá svou ne úplně uspokojivou finanční situaci přiznat. Proto se argument „nemám na to“ může ukrývat třeba i pod vyřčeným: „Nechci se teď vázat“. Je potřeba umět dobře interpretovat dle konkrétní situace.

„Peníze, peníze, peníze,“ rozčiluje se Alex (33 let). „Pořád jen poslouchám, že svatba jsou vyhozené peníze a malá svatba je pod jeho úroveň. Už jsem z toho na nervy. Nechci, aby jednou naše děti měly různá příjmení, chci normální funkční vztah se vším všudy, ale bojím se, že s Danem se ho nedočkám.“

Argument č. 6 – Svatba může vztah zničit!

Je spousta případů párů, které se vzaly po deseti letech vztahu, nicméně manželství se rozpadlo po dvou měsících. Je to většinou proto, že jim vztah ve skutečnosti nefungoval a ti dva se snažili jej svatbou „slepit“. Že tohle není váš případ? Možná je tvůj chlap ten typ, který se cítí v manželství nesvůj. Má pocit, že se dusí, ztrácí volnost, přepadá ho až klaustrofóbie. Bez svatby s  tebou po boku přitom dokáže žít šťastně léta. Ani v tomto případě se nevyplatí partnera do veselky nutit. A jak poznáš, že to s tebou myslí vážně? Jednoduše – plánuje s tebou společné bydlení, včetně hypotéky, děti, dovolenou…

„Já jsem veškeré plány na svůj velký den vzdala.“ vypráví Simona (35 let). „Lukáš mi jasně řekl, že svatba ho děsí, že si neumí představit ten závazek a tím to pro něj zhaslo. Já se trápila, hádala, brečela a pak jsem to vzdala. Řekla jsem si že spousta lidí je šťastných i bez svatby a rozhodla jsem se být taky. Zatím nám to funguje, tak uvidím, jak to bude dál,“ uzavírá.

Foto: Thinkstockpohotos.com

2.4.2015 4:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist