Co může způsobit volba špatného partnera? Dejte si pozor!

Když si se svým protějškem příliš nerozumíte, není to záležitost, nad kterou se dá mávnout rukou, že tak je tomu téměř všude. Možná vidíte jen každodenní hádky či mlčení, ale měla byste na sebe myslet i v dlouhodobé perspektivě. Co vám může hrozit?

Dlouhodobý stres

Nespokojenost v osobních vztazích je označována jako jedna z častých příčin stresu. Není divu. Opakovaný pocit napětí doprovázený fyzickými projevy, jako je například zrychlený tlukot srdce či tlak v žaludku, může vyústit v chronický stres, se kterým není radno si zahrávat. Jestliže se vedle svého partnera nedokážete nadechnout a uvolnit, není dobré v takovém vztahu zůstávat.

Snížené sebevědomí

Sebedůvěru vám nemusí snižovat partner, ale často tak činíme samy sobě. Proč? Vysvětlení je vcelku logické. Klademe si za vinu, že nedokážeme vytvořit funkční vztah, odstranit problémy, které ho doprovázejí, a nastolit pohodu. Zkrátka to vše efektivně vyřešit. Od sebeobviňování vede už jen krůček k pošramocenému sebevědomí.

Ztráta iluzí

Můžete si začít myslet, že všichni chlapi jsou „na draka“. Ano, každý má své mouchy, a pokud se vám něco nelíbí na jednom, tak na druhém to zase bude něco jiného. Setrvávání v nefunkčním vztahu může ale vést k zatracování celého mužského pokolení, protože mnohdy máme tendenci zevšeobecňovat. Byla by to škoda. Je možné, že zrovna váš partner například neumí udržet pořádek, což ale neznamená, že jsou takoví všichni.

článek

Čas, který nikdo nevrátí

Roky ubíhají tak rychle, že se kolikrát nestačíme ani vzpamatovat a slavíme další výročí svatby nebo společného soužití. Byly alespoň dvě třetiny tohoto času smysluplné? V případě, že převažuje období nespokojenosti nad pohodovými roky, je rozhodně něco špatně. Finanční ztráty jsou nahraditelné, psychické s většími obtížemi v některých případech také, ale čas už nám nikdo nevrátí. Je proto potřeba se zamyslet, s kým ho trávíme a co nám to přináší.

Kdy to řešit?

Partnerské krize mohou trvat různě dlouhou dobu a je těžké poznat, zda se jedná jen o přechodný stav, nebo dlouhodobou záležitost. Platí však pravidlo, že po nějakém čase přeháněk a bouřek by opět mělo vysvitnout slunce. Když tomu tak není, není mnoho důvodů ve vztahu pokračovat. Někdo vydrží čekat jen půl roku, jiný doufá třeba roky dva. Také se říká, že tak dlouho, jak se problémy kupily, se také budou odstraňovat. Po sedmi letech nefunkčního vztahu tedy nelze čekat zlepšení během několika měsíců. Je to na vás, kdy se rozhodnete problémy řešit. Samozřejmě je těžké si přiznat krajní možnost, že jste si vybrala pro život špatného partnera. Nicméně někdy je to zkrátka pravda, a není mnoho pomoci. Je to bolestivé poznání a stojí teprve na začátku další cesty. Už kvůli výše uvedenému byste ale neměla dlouho váhat s rozhodováním, i když bude možná vyžadovat radikální změnu.

Foto zdroj: profimedia.cz

7.8.2014 12:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist