13 nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme ve vztahu

Udržet si vztah je v posledních letech vůbec pěkná šichta, natož když k jeho konci velkou měrou přispíváme i my sami. Našli jsme pro tebe 13 nejzákladnějších chyb, díky nimž můžeš svůj vztah poslat do kopru hned v zárodku. Pozor na ně!

Renomované odbornice na vztahy Linda Papadopoulos a  Anna Kaszina se spojily a pojmenovaly třináct nejčastějších důvodů kolapsu našich vztahů. Neděláš tyhle chyby taky?

Příliš mnoho příliš brzy

Zamilovanost dokáže s každým opravdu zamávat a v prvním vztahu to platí dvojnásobně. Lepší je ale nedávat se hned svému partnerovi celá, nechat ho chvilku čekat a naopak dopřát mu čas na jeho záliby a kamarády. Navíc muž je od přírody lovec, chce dobývat, a pokud mu odkryješ všechny karty hned, přestaneš pro něj být zajímavá.

Status na Facebooku

Některé ženy jsou tak zamilované, že o tom píšou každý den na Facebooku. Jenže tvému partnerovi může vadit už pouhá změna statusu. Může mít pocit, že se hazarduje s jeho soukromím, a může dát velmi rychle zpátečku. Své o tom ví třicetiletá Jana: „Můj první pořádný vztah jsem fakt prožívala a měla jsem neustále potřebu o něm někomu vykládat, facebook nebyl výjimkou. Fotky a statusy, jak jsem zamilovaná, jsem cpala snad každou hodinu, až to můj tehdejší kluk nevydržel a poslal mě k šípku. Od té doby si dávám sakra pozor.“

Musím tě mít vždy a všude

Myslíš si, že spolu musíte trávit úplně všechen čas? Pamatuj, že platí méně je více. Je fajn být spolu každou vteřinu, ale o to dříve může vztah zevšednět. Nemůžeš ho „dusit“ tím, že mu zakážeš mít svůj vlastní život, buď pro něj nedosažitelná stejně jako na začátku, rozhodně se nevzdávej svého života, svých přátel jen proto, že sis našla kluka.

Obětování se

Zamilovala ses a okamžitě si přestala hrát volejbal, chodit tancovat nebo na tenis? Chyba lávky! Určitě se věnuj svým zájmům stejně jako doposud. Tvůj partner ocení, že máš nějaké koníčky, jsi pro něj díky tomu i atraktivnější, než když budeš trávit celé dny zamilovaným zíráním na něj a jeho novou košili.

Plánování budoucnosti

Určitě se vyplatí počkat s tématy svatba či děti na nějakou pozdější dobu a nevybalovat je hned na začátku. Je dokázané, že 99% chlapů tahle témata fakt dost děsí. Potvrzuje to i Mirka (29 let): „David je naprosto úžasný kluk a já si dokážu představit strávit s ním zbytek života. Ale nemůžu to před ním ani vyslovit, okamžitě se naježí aprchne za kamarády do hospody. Zatím na něj netlačím, ale myslím, že časem k tomu stejně dojde a už teď  se děsím toho, jak ten rozhovor dopadne.“

Čtení myšlenek

Přílišná analýza jeho textovek či čtení mezi řádky se nevyplácí. Muži totiž jednají daleko přímočařeji než ženy, a když něco řeknou, tak tím zpravidla myslí právě přesně jen to, co řeknou. Nehledej zbytečně dvojsmysly.

Společné bydlení

I to se vyplatí odložit. Hodně párů si myslí, že tím začne plnohodnotný vztah, který ovšem velmi záhy ztroskotá. Než se pustíte do plánování společného domova, vyraž s ním na týden pod stan nebo dovolenou. Tam se nejlíp pozná, jestli spolu vůbec vydržíte 24 hodin pohromadě.

Srovnávání

Věčné porovnávání vašeho vztahu se vztahem tvojí kamarádky může být cesta do pekla. Namísto toho věnuj energii samotnému vztahu a nehledej zelenější trávu. S kámoškou tam nejsi, nevíš, jaký je jejich vztah doopravdy.

Vztah jen pro známé

Velmi pravděpodobně jsi to na chvíli zažila. Všichni kolem tebe randí, jen ty si v daném okamžiku nedokážeš nikoho najít. V tomto případě se vyplatí nepropadnout vlivu okolí. Sice by se určitě našel někdo, kdo má o tebe zájem, nicméně pokud už dopředu víš, že to není tvého srdce šampión, raději vztah nezačínej.

Snaha předělat

Říkáš mu často, že je fajn, jen mu k dokonalosti trocha schází, a v duchu si myslíš, že ty už si s tím poradíš? Děláš chybu. Jak známo nikdo není dokonalý a časté připomínání jeho nedostatků ho za nějakou dobu otráví a on ti prchne za jinou, která ho bude brát takového jaký je.

Neyřešená minulost

Nejprve si vyřeš všechny problémy, teprve pak vstupuj do vztahu. Myšlenka, že láska vše jako kouzelným proutkem vyřeší, je hodně naivní.

Hollywoodské snění

Budování trvalého vztahu je v reálném životě velká dřina a vede přes cestu různých ústupků, možná proto jsou vztahy ve filmech často tak čisté a nekomplikované. Na romantické filmy v této fázi vztahu prostě zapomeň.

Co tomu řeknou lidi

Možná děláš, co můžeš, opravdu se snažíš, ale cítíš, že vztah prostě není ideální. V takovém případě je dobré raději vše ukončit. Nabyla jsi velmi důležitou životní zkušenost, která tě časem posune dál. A reakcemi okolí se nenechej zválcovat, za pár měsíců to nikdo řešit nebude.

Bože, jak já nesnáším větu Co na to řeknou lidi.“ rozčiluje se Dana (26 let). „Má matka mě pořád držela ve vztahu, který nefungoval jen proto, že on byl z dobré rodiny a co prý by tomu řekli lidé. Jenže ten z dobré rodiny byl agresivní pijan, který nešel pro ránu daleko. Rozešla jsem se s ním a s matkou se pěkně pohádala. Nikdy nebudu stavět své děti do takhle blbé pozice. Je mi fuk, co si myslí lidi. Oni za mě můj život nežijou!“

Foto zdroj: Thinkstockphotos.com

30.6.2015 4:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist