Překvapivá fakta o celulitidě. Víš o ní opravdu všechno?

Že se ďolíčky na stehnech a zadečku tvoří jen z kil navíc? Tak tomu nevěř, protože seznam viníků je pořádně dlouhý. Rovněž by tě mohlo zajímat, proč jimi trpí většina žen, ale minimum mužů. Tušíš vůbec, jak se proti nim bránit?

celulitida-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

S přicházejícím jarem se čím dál častěji skloňují slova plavky a celulitida. No tak jasně, pomerančová kůže je úhlavním nepřítelem krásy a nežádoucí „ozdobou“ odhalených stehen. Jenže nemůžeme si za její vznik vlastně sami? A co si o tom všem myslí lékaři? Zde jsou skutečnosti, které tě možná vyvedou z míry…

Celulitida. Co to vlastně je?

Ve wikipedii, tedy moderní encyklopedické studnici poznání, se píše, že celulitida je kosmetický neduh, který se projevuje hrbolatou pokožkou především v oblasti stehen a zadních partií. Nic proti tomu, ale pro upřesnění je třeba zmínit, že tahle svízel se klidně objeví i na pažích i lýtkách.

V lékařských knihách bychom se pro změnu dočetli, že nenáviděná kožní „zkrabatělost“ je vlastně akutní hnisavý zánět. Fitness specialisté a dermatologové to vidí tak, že jde o nahromaděný podkožní tuk, který se váže s vláknitou pojivovou kolagenovou tkání, a vlivem rozpínání tukových buněk se „tlačí“ k povrchu kůže, čímž vzniká onen „hrbolatý vzhled“. Takže asi tak.

Příčiny. Jen kily navíc to rozhodně nekončí

Pomerančový nešvar je pro mnohé jednoznačným synonymem pro nadváhu. Vidíš to stejně? Jsi na omylu. Jeho vzniku nahrává sedavé zaměstnání, nedostatek aktivního pohybu a s ním spojená absence svalové hmoty i konzumace nezdravých potravin. Na seznam častých viníků ale patří i přehnaná náklonnost k opalování, kouření, alkohol, nadměrná spotřeba soli a hormonální změny.

Svojí troškou do mlýna přispívá i užívání některých prášků – zejména antikoncepce. Vynechat nemůžeme ani stres, který má prsty úplně ve všem. Když člověk vidí všechny strůjce, přestává se podivovat nad tím, že s celulitidou má co dočinění 98 % žen. Zbylá 2 % připadají mužům. Proč takový nepoměr?

Pohlaví jako prokletí? I tak by se to dalo nazvat

Závěry hned několika studií potvrzují, že celulitida se zhoršuje spolu se zvyšující se hladinou estrogenu. Tento hormon totiž změkčuje podkožní vazivo a mění citlivost tkání. Zároveň je hnacím motorem ženského reprodukčního systému. Muži nemají tolik estrogenu jako jejich něžné polovičky, takže riziko, že budou mít „celušku“, je minimální.

Náprava? Přece jen existuje

Co můžeš udělat ty sama? V první řadě nepodceňuj pitný režim a „pěstuj“ pravidelný pohyb. Bojovat s celulitidou můžeš i změnami v jídelníčku – z něho určitě vyřaď uzeniny, vepřové maso, tučné sýry, zákusky, bílé pečivo a ztužené pokrmové tuky. Určitě se vyplatí zkusit i masáže, a při sprchování střídat teplou vodu se studenou, čímž se podpoří krevní oběh. A pomoci ti mohou i odborníci. Jak? Třeba karboxyterapií…

Karboxyterapie 

Jde o velmi efektivní a navíc eko metodu, při které se nepoužívá žádná chemie, takže ocení i všechny ty, které právě eko styl života řeší. Jak to funguje? Do oblastí, které jsou postižené pomerančovou kůží se aplikují mikropapulky CO2. Zavádí se jehličkou do podkoží, kde plyn začíná okamžitě působit. Aby byla kúra účinná, je potřeba asi čtyři až šest opakování s odstupem jednoho týdne. Cena se pohybuje kolem 990 korun za jednu aplikaci. Podstoupit ji může každá žena, samozřejmě s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu.

Co říkáš na tato fakta? Překvapila tě některá z informací? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky. A klídek, možná pomerančovou kůži a nějaká ta kila navíc všichni řešíme až moc. Mrkni na video, kde je hodně zajímavá kočka, co si z takových věcí evidentně hlavu nedělá. Spíš naopak!

Foto: Shutterstock.com

4.3.2021 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist