Pomluvy o tobě? Máme návod, jak se z toho nezhroutit

Drby jsou zábavné a neškodné. Tedy jen do té doby, než je řeč o nás. Jak ale čelit snůškám lží? Třeba tím, že je budeš ignorovat nebo se jim dokonce smát. Pomluvy dokáží pořádně potrápit, ale je jen na tobě, jak moc se jimi budeš zabývat.

pomluvy-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Kolují o tobě řeči a ty se bojíš vyjít ven na ulici? Možná to není tak hrozné, jak to na první pohled vypadá. Naučíme tě, jak pomluvám čelit a nezhroutit se z toho. V první řadě prozkoumej, jestli nepravdivým řečem o tobě vůbec někdo věří.

Hodit řeč s ostatními

Tvoje kolegyně tě pomlouvá, kudy chodí? Nebo tvá sousedka o tobě roznáší po okolí drby? Než začneš propadat depresi, nenápadně vyzkoumej, jak se k ní ostatní staví. Dost možná takhle pomlouvá kdekoho a už každý ví, že co řekne, je z většiny lež jako věž. A ty se trápíš zbytečně, protože její řeči každý bere jen jako zpestření dne, ale nikdo jim doopravdy nevěří.

Nevysvětlovat

Není nic příjemného, když o tobě někdo šíří něco, co není pravda, obzvlášť, když jde o citlivou záležitost. A i když bys nejraději do celého světa vykřičela, že jde jen o pomluvy, tak brzdi. Podle pořekadla „potrefená husa se vždy ozve“ by si mohl kdekdo myslet, že něco pravdy na těch pomluvách bude.  A nemůžeš chodit od člověka k člověku a uvádět věci na pravou míru.

Ignorovat

A jak pomluvám nejlépe zatneš tipec? Když je budeš ignorovat.  Nemá cenu jim dávat větší důležitost, než mají. Tím, že se jim nebudeš vůbec věnovat, dáš tak jasně najevo, že jde o výmysly, které nestojí za to nějak komentovat. Toho, kdo je vymýšlí, to za čas přestane bavit, když bude vidět, že to s tebou ani nehne.

Zamysli se na tím, jestli pomluvám nedáváš důvod 

Tím nechceme říct, že jsou ty drby pravdivé, ale že jsi příliš tajemná a svou odtažitostí dáváš prostor pro to, aby si kdekdo domýšlel. No jen si to vezmi z druhé strany, kdyby k vám do práce nastoupil nějak záhadný chlapík, co o sobě neřekne půl slova, hned budeš s kolegyněmi hádat, co je zač. A o pomluvy pak není nouze.  Když sem tam na sebe něco práskneš, nebudeš pak tak častým cílem dohadů.

Nebrat to vážně

Většina lidí se trápí tím, co si o nich ti druzí myslí. Ale ti druzí právě řeší sami sebe. Tedy je zbytečné se trápit a naivně si myslet, že celé naše okolí probírá právě nás. Možná děláš z komára velblouda a je pravděpodobné, že pomluvu, kterou poslala do světa tvá rivalka, někdo utne už v začátku. Zkrátka se dál nedostane a lidé budou řešit spíše svoje problémy, než se zaobírat nějakou fámou.

Mluví se o tobě? Tak hurá

Na druhou stranu, pokud opravdu víš, že se o tobě leckdo baví a vytváří fámy, buď ráda. Znamená to, že lidi zajímáš a jsi středem zájmu. Ťukáš si na hlavu? Myslíme to ale zcela vážně. Většina lidí si vytváří různé spekulace o těch druhých a sami ví, že mohou být daleko od pravdy, ale baví je to. A čím zajímavější člověk, tím více pomluv. Tak to je. Takže pokud jsi aspoň trochu exhibicionistka, užij si svých pět minut slávy. Zítra se už bude mluvit o někom jiném.

Na každém šprochu pravdy trochu

Čelit lžím a výmyslům, které s tebou vlastně ani nemají co dělat, je rozhodně jednodušší, než když se o tobě začne šuškat taková ta polopravda. To už opravdu bolí. Po celé firmě se začne šířit zpráva, že spíš se šéfem, a pravda je taková, že se ti líbí a už jste se několikrát líbali? Tak to se pak těžko tahle pomluva ignoruje, že? Nicméně i tady můžeš strčit hlavu do písku, protože co je komu do toho, s kým chodíš. I kdyby pomluva byla vlastně pravda jako hrom, klidně dělej, že to není pravda. Jestli nechceš, aby někdo věděl, že opravdu se svým šéfem spíš, tak se nepřiznávej a dál se chovej tak, že jde o pouhou pomluvu. Ta časem odejde a tajemství zůstane tajemstvím.

Zkušenosti čtenářek:

Tereza (31 let): „Mám jednu kolegyni, která zdrbne každého, kdo se na ni jen podívá. Takže není tolik nebezpečná, protože všichni ví, že si vymýšlí. Ale jednou se trefila do černého a musím říct, že jsem byla dost nesvá. Zkrátka začala o mně šířit, že jsem spala s dvěma muži naráz. A to byla fakt pravda. Když mi bylo dvacet pět, zažila jsem švédskou trojku, ale kde to ta ženská vyštrachala, to nevím. Ale já se tvářím, že to není pravda,“ směje se Terka.

Hanka (28 let): „Já jsem si s pomluvami zažila své. Moje švagrová, které jsem zrovna nepadla do oka, mě pomluvila před celou rodinou. Vymýšlela si hotové nesmysly, dokonce i to, že jsem byla na potratu, a svému muži nic neřekla. A jak to dopadlo? Špatně, můj manžel uvěřil jejím řečem o tom, jak se bráním tomu mít s ním dítě, začali jsme se hádat a skončilo to rozvodem. Dodnes nechápu, proč to celé dělala,“ kroutí hlavou Hanka.

Pavlína (42 let): „Jsou pomluvy a pomluvy. Některé dokáží nadělat pěknou paseku. A nejhorší jsou ty, co se šíří na sociální síti. Mám doma třináctiletou dceru, a ta se stala obětí různých fám, co o ní šířila její „kámoška“. Nakonec se moje dcera psychicky zhroutila. Ale už je na tom lépe, každopádně pomluvy na internetu jsou fakt velké zlo,“ varuje Pavlína.

Stala ses někdy terčem drbů? A jak se k tomu postavila? Myslíš, že pomluvy dokáží udělat ze života peklo nebo se tomu člověk má zasmát a nepřikládat tomu velkou váhu?

Foto: Shutterstock.com

3.4.2019 4:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist