Plánuješ miminko? Tyhle signály prozradí, jestli to tvůj vztah ustojí

Plánuješ se svým partnerem miminko? Pak musíš vědět, že se dá dopředu odvodit, jak se na vás dvou rodičovství podepíše. Takhle poznáš, jestli váš vztah vydrží!

vztah-a-mimi-titul-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Nejprve přichází láska, pak manželství a miminko. Někdy se páry milují i bez svatby a žijí spolu na psí knížku, což pochopitelně na závazcích vůči rodině a dětem nic nemění. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že s příchodem miminka na svět se dosavadní život zásadně mění, a to nejen z hlediska zodpovědnosti, ale i péče o domácnost a vytváření zázemí. A co teprve taková výchova! Právě z ní mají nastávající rodiče největší strach! Jsi na tohle všechno připravená? Pokud nacházíš oporu ve svém partnerovi, je to jedině dobře, ale co když to všechno po narození miminka bude úplně jinak?

Pároví a rodinní terapeuti mohou nabídnout cenný pohled na to, co může vztah rozbít ještě před založením rodiny. Pokud máš zájem o další krok v rámci svého partnerství, rozhodně bys o nich měla vědět. Je totiž důležité všimnout si všech slabin, které by mohly představovat potenciální hrozbu pro tvůj vztah. Takže, co hrozí?

Partner bývá netrpělivý

Imponuje ti, že tvůj partner podléhá pudům naléhavosti a rozhodně na nic nečeká? Jestli nevydrží být půl hodiny v čekárně lékaře, nebo se silně rozčiluje, pokud musí pár minut stát v koloně aut, dej si pozor. Přechod z partnerství směrem k rodičovství pro něj, a tedy i pro tebe, bude nesmírně náročný.

Podle terapeutů je trpělivost zvláště v raných stadiích rodičovství nejen užitečná, ale i nezbytná. Maminky bývají vyčerpané, na sebe pořádně nemají čas, potřebují podporu. Kde ji ale vzít, když jejich partneři chtějí všechno „teď a tady“? Některé páry tuto fázi neustojí už jenom proto, že předchází hádkám. Platí ale, že nová realita přináší nová pravidla. Ztráta starých způsobů (například sex třikrát týdně) je pochopitelná. Jste na to připravení?

Protějšek je nervák a křičí

Připomíná váš vztah spíš minové pole? Partner nešetří emocemi a vyhrocené situace jsou denním chlebem? Váš vztah se pravděpodobně rozpadne, až se stanete rodiči. Když je někdo zvyklý prosazovat si svou, a to silou, bude to zkoušet i na dětech. Bohužel, nerváci často zapomínají, že jsou ve stejném týmu se společným cílem udržovat zdravý a šťastný vztah a rodinnou dynamiku.

Vůbec se u vás doma nekomunikuje

Neexistuje žádný způsob, jak opravit nějaký problém ve vztahu, pokud ho nepoložíte na stůl a nediskutujete o něm. Vzhledem k tomu, že pár je po narození miminka vystaven většímu stresu, jste odsouzeni k záhubě, pokud spolu nemluvíte již v současnosti.

Máte rozdílný názor na výchovu dětí

Vaše matka říkávala „ano“, ale otec „ne“. Tenhle model výchovy si můžete vy nebo partner přenést do současnosti. Vy býváte benevolentní, zatímco z protějšku čiší přísnost? Neshodnete se, co je pro dítě lepší? To je tak frustrující! Pokud má pár rozdílné názory na výchovu dětí a navíc nedrží při sobě, způsobí to hodně škody.

V okolí není nikdo, kdo by dítě pohlídal

Děti jsou dar, ovšem platí, že aby dospělí byli dobří rodiče a partneři, musí mít aspoň občas chvíli jen sami pro sebe. V případě, že v okolí není nikdo, kdo by děťátko jednou za čas pohlídal, je to začátek konce. Je důležité vytvářet si nové zážitky. Ostatně, to nejlepší, co můžeš i ty udělat pro své dítě, je ukázat mu zdravý model milujícího vztahu. Spokojení rodiče, spokojené dítě… A že právě s těmi nejmenšími je největší zábava, o tom není pochyb. Podívej se na video a zkus se nesmát. Takhle o miminka pečují starší sestry!

A jak to vidíš ty? Myslíš, že ti nejlepší rodiče potřebují být především partneři?

5.11.2018 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist