Pět mýtů o rozdílech mezi muži a ženami

Pocházejí muži a ženy z různých planet, jak nám to předkládá řada populárně psychologických publikací? Ne tak docela. Vědecké výzkumy dokazují, že biologický základ máme v podstatě stejný (až na ty intimní tělesné partie, samozřejmě). Rozdíly v povaze jsou dány spíše výchovou a kulturním prostředím. Pojďme si vyvrátit pět základních mýtů.

Mýtus 1. Ženské jsou ukecané
Určitě máte ve svém okolí mužský příklad, který to vyvrátí. „Kamarádky se mi často smějí, že mě manžel nepustí ke slovu. Když mi telefonuje, vzmůžu se tak akorát na několik slov, ahoj, jasně, dobře, uvidíme se večer. Zbytek desetiminutového hovoru obstará on,“ říká pětadvacetiletá Lenka, která musí svého muže každou chvíli okřikovat, aby jí neskákal do řeči. A nedá se ani říct, že najdete víc ukecaných žen než mužů. Studie provedená před čtyřmi lety v Arizoně na čtyřech stovkách univerzitních studentů ukázala, že každý člověk vysloví denně v průměru 16 tisíc slov, nezávisle na tom, jde-li o muže či ženu.

Mýtus 2. Muži jsou soutěživí
Muži se v mnoha dnešních kulturách projevují jako mnohem soutěživější jedinci. Muž je lovec, bojovník, ostřeji se prosazuje, chce být ve všem první a nejlepší, špatně snáší prohru. Od žen se naproti tomu očekává, že snáze vytvoří spolupracující komunitu a lépe se dohodnou na kompromisu. Potvrzují to ale jen ty výzkumy, které proběhly v tradičně partriarchálních kulturách. Společností založených na matriarchátu dneska už moc nenajdeme, ale stále existují a je zajímavé je pozorovat. Ženy z indického kmene Khasi se například chovají mnohem soutěživěji než jejich mužské protějšky. Dá se tedy předpokládat, že muži jsou dravější jen proto, že je k tomu vede výchova a společenské vzory.

Mýtus 3. Ženy jsou citlivější
Fakt, že se žena rozpláče na smutný podnět mnohem snáze než muž, ještě neznamená, že prožívá emoce intenzivněji. Psycholožka Ann Kring z univerzity ve Vanderbiltu měřila sílu emocí studentů při sledování různě zaměřených filmů a zjistila, že dívky i chlapci prožívají pocity velmi podobně. Dívky je jen snáze vyjadřují. Uplakaný chlap ztrácí na přitažlivosti, zatímco plačící žena působí dojmem křehké bytosti potřebující mužovu ochranu. Potlačování projevů pocitů mužům vnucuje společnost. Ale nemají to od přírody.

Mýtus 4. Muži mají lepší hlavu na matematiku
Děvčatům jdou lépe humanitní obory, chlapci jsou zaměření spíše technicky. Matematické problémy nejsou pro holky, soudíme obecně od školních lavic. „Když někde řeknu, že pracuju jako programátorka, lidem často spadne čelist. Vždyť jsi ženská, slyšela jsem už několikrát,“ říká třicetiletá Marcela, která vystudovala informatiku na VŠE. Vědci stojí na její straně: podle nich se ženy nevrhají do technických oborů jenom proto, že jim k tomu chybí seběvědomí. Dokazuje to pokus provedený na dvou skupinách studentů texaské a newyorské univerzity. První skupině profesor před testem z matematiky přednesl tradiční předsudky vůči ženskému myšlení, druhá skupina před zkouškou řešila neutrální témata. Studentky v první skupině napsaly test s viditelně horšími výsledky než jejich spolužáci mužského pohlaví. Ve druhé skupině byl výkon vyrovnaný.

Mýtus 5. Ženy mají lepší intuici
Myslíte si, že ženské mají šestý smysl a lépe odhadnou, když jim někdo lže? Omyl, tvrdí studie z britské univerzity v Hertfordshire. Při intuitivním posuzování upřímných a falešných úsměvů příslušníků stejného pohlaví se ženy správně strefily v 71 případech, a muži je o jedno procento překonali. Při odhadování úsměvů opačného pohlaví byl rozdíl ve prospěch mužů dokonce ještě o pár procent větší. Proto dámy, nepodceňujme muže! Intuici mají stejnou jako my, ne-li ještě lepší! (Možná jí jenom nevěří, jak by měli…)

7.3.2011 12:00| autor: Jana Rysková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist