Nejdelší manželství! Indové jsou svoji 87 let. Jejich recept na šťastný vztah?

Indové Karam (107) a Katari (100) jsou svoji neuvěřitelných 87 let. Překonali tak dosavadní manželské rekordmany zapsané v Guinnessově knize rekordů o celých pět let. To prvenství ale pro ně příliš neznamená, důležité je, že jsou spolu stále šťastní.

„Můj trik na harmonické soužití? Základem všeho je smích. Proto se snažím své manželce vyprávět co nejvíc vtipů. Být zábavný, to je moje pojetí romantiky,“ ochotně se svěřuje rozený optimista Karam, který je na svůj věk neuvěřitelně čiperný. Dokládá tak tvrzení, že kdo se směje, žije déle. „Po boku své paní bych chtěl strávit aspoň dalších osmdesát let,“ dodává muž, jemuž nelze než závidět. Svou zdravou mysl si uchovává luštěním osmisměrek.

Ač původem z indického Punjabu, nyní žijí manželé v britském Bradfordu. Stále si rádi dopřejí romantickou večeři při svíčkách. „Když jsem byla mladší, vařila jsem svému manželovi každý den. Jsme oba vegetariáni, tak jsem nakoupila spoustu teplé zeleniny, abych měla jistotu, že bude mít zdravé jídlo,“ nezapře v sobě starostlivou choť Katari.

[[related]]

Proč se dneska lidé tak často rozvádějí? A jak uchovat vztah co nejdéle? I na to má Karam odpověď, však je také odborníkem nejpovolanějším. „Myslím, že nejdůležitější je naslouchat tomu druhému. Lidé mají dneska daleko méně času, jsou více v práci, nechají se rozptylovat televizí a dalšími věcmi kolem. Jenže vztah znamená umět porozumět jeden druhému, sdílet společně problémy, takže má rada zní: dávejte najevo zájem o partnera, naslouchejte mu a pomáhejte mu překonat všechny nesnáze.“

A ještě jedna věc je pro fenomenální manžele důležitá: rodina. Společně vychovali osm dětí a teď mají radost z osmadvaceti vnoučků. Jeden z jejich synů, Satpaul, jim nyní jejich lásku vrací. I se svou rodinou s nimi žije v jednom domě a denně o své rodiče pečuje. „Nechci, aby jejich lovestory brzy skončila. Doufám, že tu budou ještě mnoho let,“ doufá Satpaul a společně s ním také mnoho dalších lidí z celého světa, kteří drží sympatickému páru palce.

5 tipů na harmonické soužití od Karama a Katari

1. Vždy buď věrný. Svatbou jsi se oddal tomu druhému. A ani ve zlých časech nevěř, že tráva je zelenější. Není.

2. Starej se o partnera, jak nejlépe můžeš. Pokud chceš s partnerem zestárnout, musíš o něj pečovat. Je jedno, připravíš-li mu večeři, pomůžeš mu přejít silnici či mu nabídneš rameno, aby se vyplakal.

3. Buď tolerantní. Každý má své zlozvyky: ručník pohozený na podlaze v koupelně, rádio puštěné příliš nahlas… Uvědom si, že nikdo není pefektní.

4. Naslouchej, to je nejdůležitější v každém vztahu. Vyslechni si, co partnera trápí a snaž se mu pomoci. To vás ještě více sblíží.

5. Vždy se chovej k partnerovi tak, jak chceš ty, aby se choval k tobě.

Foto: descopera.ro

 

9.11.2012 10:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist