Kdo řídí líp? Muži vs ženy…

Řídit auto v dnešní době je leckdy o nervy. Když už jsou sjízdné silnice a jediné co vás na nich překvapí je sem tam díra nebo zácpa kvůli opravám, pak zaručeně vaši poklidnou jízdu naruší nějaký šílenec řítící se kolem vás stopadesátikilometrovou rychlostí s cigaretou na rtu a mobilním telefonem přilepeným k uchu. V takových situacích mě skutečně jímá hrůza. A ani nemusím dodávat, že tito piráti silnic jsou vždy mužského pohlaví.

Muži jsou na oplátku napůl šílení z řidičského umění svých něžnějších poloviček. Mají neustálou tendenci radit nám, kdy přeřadit rychlost, kdy a kam jet, říkají nám, kdy padne na semaforu zelená, jako bychom snad za volantem byly slepé a nedělaly jsme stejně jako oni autoškolu. K zoufalství je dohání náš strach předjet na přehledném úseku silnice traktor plazící se třicítkou nebo úporná snaha zaparkovat nebo zacouvat do omezeného prostoru mezi dvěma vozy stojícími podél obrubníku.

Je nad slunce jasnější, že muži a ženy jsou rozdílní a tak i jejich styl řízení bude vždycky jiný. I když se najdou dámy, které si s pány v ničem ani v rychlé jízdě nezadají, ale stejně tak se najdou muži, kteří se „řítí“ silnicí čtyřicítkou přilepeni na čelním skle, na hlavě rádiovku a v očích děs. Mužům byla do vínku dána touha po dobrodružství, po předvádění svých schopností, po rychlosti a akčnosti, ale také schopnost velmi rychle reagovat na nastalé situace, zatímco ženám zase opatrnost a ohleduplnost. Mimo to máme oproti mužům díky centru v mozku i podstatně horší odhad vzdáleností, což omlouvá naše delší vyčkávání na křižovatkách i poněkud komplikovanější parkování.

Takže, kdo je tedy lepší řidič? Muž nebo žena?
Těžko říct, i když výzkumy a statistiky jasně dokazují, že podstatně větší část dopravních nehod je způsobena pány řidiči. Je jim přisuzováno mnohem více alkoholu za volantem, nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu vozovky či nedání přednosti v jízdě. I podle odebraných řidičských průkazů za bodové hodnocení je jasně patrné, že muži hrají na silnicích prim. Z celkových čtyřiadvaceti tisíc hříšníků, kteří nasbírali plný počet povolených bodů a byl jim tak následně odebrán řidičák je pouze tisícovka žen. Muži se brání tím, že na silnicích je převážná většina mužských řidičů.

[[related]]

A co na to říkají samotní řidiči?
Ladislav, 42 let
„Osobně si myslím, že muži jsou podstatně lepší řidiči, a kdyby se někde vedly statistiky, jak vznikají dopravní nehody, určitě by jich plných devadesát procent bylo kvůli pomalé jízdě žen. I pravidla silničního provozu jasně říkají, že provoz na silnici má být plynulý. Některé ženy si plynulost představují jako plynulou jízdu šedesátkou po silnici, kde je povolená devadesátka. Ostatní za nimi jsou pak logicky nervózní, začínají předjíždět a vznikají kritické situace. Takže na vaší otázku odpovídám jednoznačně – muži jsou lepší řidiči.“

Denisa, 30 let
„Tak to vím naprosto přesně, ženy řídí podstatně lépe. Jezdí totiž mnohem bezpečněji. Nemají potřebu se předvádět, dokážou si čas naplánovat, takže pak nelítají všude na poslední chvíli. Soudě alespoň podle mne a mých kamarádek. Nechápu, jak může někoho vytáčet do nepříčetnosti, že dodržuji povolenou rychlost, nebo že dám přednost chodcům. Když vidím, jak si za mnou muž klepe v autě na čelo a hlasitě nadává, mám největší touhu vystoupit a pěkně od plic mu říct, co si o něm a jemu podobných myslím. Kdyby nesedali za volant muži, vsadím se, že by nehodovost klesla téměř k nule!“

Muži a ženy se asi nikdy neshodnou v názoru na řízení, já osobně si myslím, že je spousta mužů i žen, kteří skvěle řídí a stejně tak je spousta mužů i žen, kterým je lepší se na silnicích vyhnout. Sama za sebe říkám, že si raději sednu do auta k muži řidiči, než k ženě, ale úplně nejraději jsem, když sedím za volantem sama. Obloukem bych se vyhnula jedné paní od vedle z domu, která si chodí do svého stařičkého trabantu číst noviny, plést nebo jen tak posedět. Když vyjede na silnici, držím sebe i svou rodinu raději doma pod zámkem, občas totiž milá dáma zapomene, že řídí a sáhne po novinách.

A co vy? Řídíte? A kdo si myslíte, že je lepším řidičem? Muži nebo ženy? Podělte se s námi o zážitky z vašich cest…

Foto zdroj: profimedia.cz

8.2.2013 12:00| autor: Dorotka G.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist