Jsi po rozchodu? Sedm věcí, co musíš udělat, než začneš nový vztah

Ať jste se rozešli v dobrém či ve zlém, jedno je stejné – odteď jsi sama a dost možná bys nejraději skočila do dalšího vztahu. Ale to by byla chyba, která by mohla zapříčinit to, že se tvůj další vztah také rozpadne. Dej si chvilku oddechu, dopřej si nejen na čas truchlení po bývalém vztahu, ale i dobu, kdy si sama a nemusíš se nikomu zpovídat. Co dělat, než se pustíš do dalšího vztahu?

po-rozchodu-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Rozchod tě bolí, a tak si nabrnkneš hned dalšího chlapa? Tak to budeš mít za chvíli opět jen oči pro pláč. Než začneš zase randit, ujasni si několik věcí. Staň se silnou, sebevědomou ženskou. Dovol nově získané svobodě, aby ti ukázala směr, kterým se vydat. Co bys měla udělat, než se vrhneš do nového vztahu?

Zapomenout na bývalého

Tak tohle je první, co musíš udělat. Uvědomit si, že tvůj předešlý vztah definitivně skončil a smířit se s tím, že už s ním nejsi. Pokud prožíváš truchlivé období, protože to byl on, kdo ti dal vale, a ty ho stále bezmezně miluješ, prožij si tuhle fázi. Patří to k životu a smutné období si holt musíme protrpět. Ale neboj, jednou zapomeneš a pak přijde chvíle, kdy se budeš moci poohlídnout po někom jiném. Ale vytloukat klín klínem rozhodně není dobrý postup, jak tvého bývalého vyhnat z hlavy.

Být chvíli sama

Některé ženy, a dost možná i muži, jdou ze vztahu do vztahu okamžitě. Nejsou zkrátka schopni být ani několik týdnů sami, a tak si hned nabrnknou někoho dalšího. Dělají to tak od doby, kdy začali randit v pubertálním věku. Jenže to znamená, že si nedali pauzu, a nepoznali, co opravdu chtějí. Neboj se tolik být single, jedině tak získáš pevnou půdu pod nohama a staneš se nezávislou ženou, která si jednou najde stejně silného partnera.

Užívat si

Teď nemáme na mysli, že bys měla chlapy střídat jako ponožky a nezodpovědně skákat každému do postele, ale že by sis měla užívat svobodného života. Využij toho, že máš konečně volné večery a můžeš s kámoškami zapařit nebo se dívat pořád dokola na tvůj oblíbený romantický film. Až si najdeš chlapa, budeš se muset s ním o svůj volný čas dělit a dělat nespočet kompromisů. Tak proč si teď nevyrazit na dovolenou, kterou chceš opravdu jen ty? Tohle všechno ti může pomoci pak v následujícím vztahu, kdy nebudeš tolik zarytě požadovat to, co chceš ty, protože sis své už užila.

Najít se

S tím souvisí i to, že se během doby, kdy jsi single, můžeš najít a přijít konečně na to, co od života chceš, co tě baví a co bys ráda dělala. Spousta žen dělá tu chybu, že je po celý život vždy s nějakým partnerem a přijímá jeho koníčky a způsob zábavy. Nemají čas prozkoumat, co by chtěly opravdu jen ony. Zkrátka žijí pořád v něčím stínu. Vymaň se z něj a začni si plnit své sny.

Ujasnit si, proč předešlý vztah skončil

Tak nikomu se do toho nechce, ale může to být docela dobrá terapie. Přijít na to, proč ti krachl vztah, ti může pomoci zabránit opakování chyb. Podle psychologů totiž nic není náhoda, a to, že ti nevyšel vztah, znamená, že jsi něco dělala špatně, a to něco pravděpodobně uděláš znovu. Neříkáme, že rozchod musel být nutně tvoje vina, ale chyba může být už při výběru partnera. I když analyzování toho, co se pokazilo, bolí, má to ozdravný efekt.

Proměnit se

A když už jsme u toho výběru drahé polovičky, tak jestli máš pocit, že k sobě poutáš stále ty samé chlapy, musíš se změnit ty sama. Vztahoví terapeuti říkají, že až 70 % emočních rovin máme se svým partnerem podobné. To tedy znamená, že si k sobě hledáme ty protějšky, které jsou v něčem stejné jako my. Tím, že si uděláš pořádek sama v sobě a přenastavíš se, začneš hledat v jiných vodách a třeba budeš mít konečně štěstí.

Zapřemýšlej, koho chceš

Říkáš si, že až ho potkáš, tak ho poznáš? Ale není ti přeci už šestnáct, a tak by ses měla rozhodovat na základě i jiných skutečností, než že ten muž má nádherné hluboké modré oči. Pokud hledáš partnera na celý život, měla by sis ujasnit, jaký má být. I když to není úplně romantické tvrzení, tak do výběru partnera bys měla vkládat hlavně rozum. Zamilovaná budeš chvíli, ale pokud budete mít úplně odlišné představy o životě, tak je na obzoru další rozchod.

Jak to máš ty? Dáváš si mezi vztahy pauzu nebo vytloukáš klín klínem? A co je podle tebe nejlepší udělat, než začneš opět randit? Napiš nám do diskuze svůj názor na to, že je dobré nejdříve najít sama sebe.

Foto: Shutterstock.com

27.11.2018 4:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist