Je tvé dítě jedináček? To, jestli bude rozmazlené, záleží na tvém přístupu, ne na počtu sourozenců

Možná jsi to plánovala nebo ti prostě osud dopřál jen jednu ratolest, a ty vychováváš jedináčka. Určitě jsi od svého okolí nejednou slyšela něco o tom, že tvé dítě bude rozmazlený sobec, když jsi mu nepořídila sourozence. Je ale jedináček vždy odsouzen k rozmazlenosti nebo záleží na přístupu?

jedinacek-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Bojíš se, aby z tvého jedináčka nebyl rozmazlenec všech rozmazlenců? Poradíme ti, jak se tomu ubránit a přidáváme pár výhod i nevýhod, když máš doma jen jedno dítě. Jedno je jisté, ať porodíš dětí pět nebo jen jedno, všechno má své pro a proti a není důležitý počet, ale láska, že? Jaké jsou výhody jedináčka?

Máš více času

Dnešní doba je jiná než třeba před třiceti lety, a žena už není vnímaná jen jako matka a manželka. Život zkrátka nekončí tím, že se uhnízdíš a porodíš děti. Svět ti i nadále leží u nohou, tak proč si něco odpírat? Nauč se více času věnovat sama sobě, a je jedno, jestli ve volných chvílích půjdeš na jógu, zkrášlit se do salónu nebo jen lenošit s knížkou v posteli. I když spousty věcí závisí na dobré organizaci času, stejně je jednodušší si pro sebe ukrást nějaký ten čas, když ti po bytě běhá jen jedno dítě místo pěti.

Nedřeš bídu s nouzí

Jasně, že život není jen o penězích, a určitě tím nechceme říct, že bys neměla mít více než jedno dítě jen kvůli tomu, aby ses topila v bankovkách. Ale pokud jedináčka máš, tak se můžeš aspoň chlácholit tím, že mu budeš moci dopřát více věcí a tím nemáme na mysli kupu hraček a kdejaký hadřík, na který si ukáže, ale můžeš více investovat do jeho vzdělávání, zájmů či kroužků. A co si budeme povídat, v dnešní době, kdy je rozvodovost padesátiprocentní, by sis měla odpovědět, jestli bys coby matka samoživitelka uživila tolik dětí.

Netříštíš pozornost

Děti umí někdy pořádně zazlobit, a když máš doma dva a více potomků, tak ti může ledacos uniknout. Je prostě těžké mít vše pod kontrolou, a zatímco se věnuješ jednomu dítěti, které se připravuje na přijímačky, nevšimneš si, že ti druhé lítá až po uši v průšvihu. No a až ho pak z těch průšvihů taháš, tak ani nevíš, že se ti odcizuje to první dítě. Člověk aby byl neustále ve střehu, že? Ale i více dětí má své výhody. Jaké?

Sourozenci se navzájem pohlídají

Ale abychom nepěli jen chválu na jedináčky, tak jsou tady samozřejmě i negativa. Dítě má sice hodně blízko ke svým rodičům, ale ještě blíže má ke svým sourozencům, a tak je nasnadě, že se navzájem pohlídají. Zkrátka je zcela logické, že tobě, coby rodiči, neřekne to, co svému bratrovi nebo sestře. A když potomek zalže, kam večer jde, tak se pak špatně chrání, že? Svému bratrovi ale řekne všechny lumpárny, které plánuje vyvést, a pokud se nevrátí na večerku včas domů, aspoň někdo ví, kde ho hledat.

Má si s kým hrát

I když se snažíš, aby tvoje dítě bylo co nejvíce s jinými dětmi, znáš už všechny matky ve tvém okolí a dovolenou plánujete s pěti kámoškami společně, stejně se nevyhneš tomu, že sem tam se tvoje ratolest bude cítit osamělá. Holt, tady budeš muset vstoupit do hry a smířit se s tím, že zlý drak budeš ty.

Nebude ti nikdy smutno

Je sice možné, že tvoje jediné dítě zůstane v dospělosti poblíž a porodí ti tři vnoučata. Ale je taky dost možné, že se odstěhuje do Londýna a ty zůstaneš se svým manželem na stáří sama. Čím více budeš mít dětí, tím máš větší pravděpodobnost, že kolem tebe bude neustále živo.

Bude rozmazlené? To je na tobě

Hlavní argument těch, co tvrdí, že jedináček bude rozmazlený, je ten, že podle nich se nenaučí dělit a ustupovat, zkrátka, že svět se bude točit jen okolo něj. Ale copak je ten svět takhle malý? Dělit se může o všechno s tebou nebo se svým tátou či babičkou. Je jen na tobě, jestli se budeš příliš upozaďovat nebo mu dáš jasně najevo, že ty jsi tady taky, tak byste se na volbě dortu, který si chcete objednat, měli shodnout společně. A kromě toho, určitě máš v okolí spousty maminek s dětmi, tak není nic jednoduššího než naplánovat společný výlet nebo pozvat sousedku i její ratolesti na večeři.

Není nejkrásnější ani nejchytřejší na světě. To si pamatuj

Začneme s tím hned po porodu. Pro nás je prostě ten malý uzlíček nejhezčí a nejdokonalejší na celém světě. A nepřestaneme s tím, ani když nám naše dítě už rozumí a šeptáme mu před usnutím, že bez něj bychom jistojistě zemřeli a není nic, co by mohlo být lepšího. Je fajn, když dítě z tebe cítí lásku, na druhou stranu co si z toho dítě vezme za informaci? Že je prostě nejlepší na světě, a tak je k rozmazlenosti a přehnanému egu jen krůček. Pamatuj na to, že dítě ti prostě bezmezně věří a přeci nechceš, aby si o sobě myslelo, že je něco více než ostatní.

Nedávej mu vše zadarmo

Pro naše děti chceme to nejlepší, a pokud k tomu máme dostatek prostředků, tak není co řešit. Nejlepší školy, sportovní kroužky, krásné bydlení. I když se ho snažíš nerozmazlovat v tom, co není podstatné, například nenakupuješ hromady hraček či nejmodernější techniku, určitě mu dáváš vše, co potřebuje. A to je v pořádku. Ale důležité je, aby si toho bylo vědomo. Aby zkrátka vědělo, že ne každé dítě může mít nejlepší obuv na sport, soukromé školy a kvalitní stravu. I když máš finance na to, abys svému dítěti vše pořídila, něco za to chtěj. Nemusí to být peníze (i když není od věci, aby se naučilo chodit na brigády a přispět tak na své potřeby), ale třeba úklid pokoje nebo prostírání stolu k večeři. Mělo by vědět, že nic není samozřejmé. Kromě naší lásky pochopitelně.

A co ty? Máš doma jedináčka nebo více dětí? A myslíš si, že když dítě nemá sourozence, musí z něj zákonitě vyrůst sobecký egoista? Napiš nám do diskuze svůj názor.

Foto: Shutterstock.com

24.6.2019 10:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist