JAK ZACHÁZET S ROZDÍLY MEZI MUŽEM A ŽENOU Co nás dráždí a co nám prospívá…

Erich Kästner v jedné básni ženám říká:

„Jste prostě lepší, všechno vycítíte,
vy třeba truchlíte a nás jen bota tlačí.
Když plane láska, naše duše zírá
a sedět na židli jí přitom stačí.“

Spisovatel tu sarkasticky hovoří o dalším rozdílu. Ženy jsou zpravidla v kontaktu expresivnější, vyjadřují své city a pocity silněji. Muži mají někdy potíž je vůbec vnímat. Mají za to, „že je jen tlačí bota“, ale ve skutečnosti jsou možná zoufalí nebo bezmocní. Ještě častěji však takové vlastní pocity vnímají, ale nedovedou je vyjádřit slovy, mimikou nebo gesty – každopádně určitě ne tak rychle jako ženy. Proto snadno podléhají dojmu, že ženy hrají divadlo. I když se to náhodou může stát doopravdy, protože s pocity se dá oboustranně manipulovat, musíme vycházet z toho, že ženy reagují citově silněji, protože jejich nitro a vnější výraz se prostě propojí rychleji.
Co z těchto rozdílů plyne

Velký význam má, když si rozdílů vůbec všimneme a rozeznáme je. Pak si totiž nemusím myslet, že ten druhý jedná ze zlé vůle nebo že mě nechápe. Muži a ženy se ve svých vztazích prostě dost liší a my bychom si těchto rozdílů měli všimnout, a ne si je vzájemně předhazovat.

Každopádně je třeba předejít dvojímu nedorozumění. Když zdůrazňujeme rozdíly, neznamená to, že se vždycky musí projevit v míře, jakou jsme si právě předvedli. Existují totiž plynulé přechody a rozdíly se často stírají. Může se dokonce stát, že některé ženy reagují způsobem, který jsem popsal jako typicky mužský, a někteří muži zase „typicky žensky“.

Z toho však vyplývá náš druhý závěr: Muži ani ženy nejsou se svým chováním spjati „od přírody“, každý má i druhou možnost. Jsou ženy, které se orientují na věcné problémy a konkurenci, a u mužů je možná i orientace na vztahy, pocity nebo lidi. Většinou jim to sice není tak blízké, ale danou schopnost určitě mají. A tak mohu na jedné straně pochopit, že ten druhý je jiný, ale zároveň se mohu snažit, abych jako žena u sebe rozvíjel mužský způsob a jako muž zase ten ženský. Ženy se tedy mohou naučit utkávat se s muži sebevědomě o věcné výsledky a řešení problému a muži mohou u sebe rozvíjet schopnost souznít se ženami v jejich pocitech a hlubokém prožívání. Pak lze příkop, který kdysi zdánlivě obě pohlaví odděloval, snadněji překlenout.

Jak zacházet s rozdíly mezi ženou a mužem

1. Souhra v lásce především vyžaduje, aby si oba partneři jasně uvědomovali polarity života, k nimž patří „mužský – ženský“ právě tak, jako „světlý – tmavý“, „teplý – studený“, „tvrdý – měkký“, „vysoký – hluboký“, „nahlas – potichu“, „kulatý – hranatý“. Čínský taoismus tu hovoří o kosmických principech jin a jang.

2. Při vší soudržnosti mezi mužem a ženou je užitečné, když víte, že jejich pojetí života je u všech myšlenek, pocitů a chování rozdílné. Pak můžete tyto rozdíly snadněji synergicky využít, místo abyste s jinakostí svého partnera bojovali nebo ji znehodnocovali.

3. Konkrétně, muži se pohybují a orientují spíše na věcné úrovni a ženy spíše na úrovni emocionální, což však vůbec neznamená, že ženy nemohou být věcné a muži nemohou mít pocity.

4. Při potížích, problémech a konfliktech začnou muži spontánně hledat řešení a upřou pozornost a energii na ovládnutí a řízení, zatímco ženy často pomohou již svým pochopením, nasloucháním, pozorným sledováním a soucitem – a to ještě dříve, než se problém „vyřeší“.

5. Odkud to Chlapci se odmala učí definovat své vztahy k jiným lidem v soutěži a konkurenci, zatímco děvčata dávají přednost citovému poutu a vztahu.

6. Při vyjadřování a „uvolňování“ citů se od chlapců a mužů spíše očekává typický vzorec chování, mají se spíše držet zpátky a chovat se „cool“, zatímco dívky a ženy mají spíše „dovoleno“ své pocity vyjadřovat a prožívat.

Z toho plynou otázky do další diskuse:
– V čem bych měl být jako muž „ženštější“
– V čem bych měla být jako žena „mužštější“

Ukázka z knihy PRAVIDLA LÁSKY, nakladatelství Portál
Odkaz na knihu a redakci

13.4.2006 12:00| autor: Patrik Kubas

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist