Jak neutratit majlant (ne)jen o Vánocích?

Také týden před výplatou obracíš každou korunu a slibuješ si, jak přestaneš utrácet a začneš konečně trošku šetřit? Jenže za měsíc je to tu zase a netrpělivě očekáváš výplatu. A co teprve teď před Vánoci! Ještě než se vrhneš na půjčky nebo jiné nesmysly, zkus náš super manuál, díky němuž už nikdy nebudeš mít hluboko do kapsy.

Spočítej si kafe

Nápoje, svačinky, cigaretky – to všechno se může pěkně prodražit. Zkus si schválně spočítat, kolik zhruba utratíš ročně za kafe, co se pro něj každé ráno stavuješ v kavárně do kelímku, za dortíky s kámoškama nebo za svačinky, co si kupuješ každý den do práce. Výsledek tě možná překvapí. Určitě minimálně částka za cigarety tě vyšokuje. To by byla dovolená, co říkáš? A jak ušetřit? Kafe si uvař až v práci a svačinu si jednoduše připrav doma. Vyjde tě mnohem levněji a ušetřené peníze můžeš hodit do prasátka.

Udělej si rozpočet

Rozpočet je velmi důležitý, pokud chceš mít peníze pod kontrolou. Ale jak by měl takový rozpočet vypadat? Jednoduše si na to založ nějaký sešit a každý měsíc si napiš všechny nutné výdaje, které tě čekají, včetně poplatků za telefony, nájem, kroužky dětí i obědy. Na druhou stranu si napiš, kolik peněz ti přijde a je jasné, že nemůžeš vydat víc, než dostaneš.

Využij moderní technologie

Pořád nevíš jak na to? Zkus si stáhnout chytrou aplikaci do mobilu, pomůže ti nejen mít tvé finance lépe pod kontrolou, ale díky nim můžeš také chytřeji investovat.

Kdo šetří, má za tři

Je dobré dát si stranou každý měsíc část peněz pro horší časy, pokud to jen trochu jde. Pamatuj, že každá stovka se počítá a určitě ti uspořené peníze přijdou vhod, když se stane třeba nedejbože nějaká nečekaná kalamita. Pokud máš dítě, nauč šetřit také jeho, samozřejmě musí ale vidět příklad v tobě. Věděla jsi, že ideálně bys měla každý měsíc ušetřit 10 % z platu?

Zajímej se o peníze

Nenech za sebe rozhodovat jiné. Nenech se zlákat lidmi, kteří se živí finančním poradenstvím a berou provize za „lapené“ ovečky. Tito lidé budou ze začátku velmi neodbytní a budou ti chtít nabídnout výhodné produkty na co nejvíce let – nicméně výhodné hlavně pro ně. Samozřejmě nikde není psáno, že je daný produkt úplně špatný. Jen je potřeba si dobře spočítat, zda je vhodný hlavně pro tebe. Zajímej se také o svá dosavadní spoření (penzijní připojištění, investiční pojištění atp.). Opravdu jsou pro tebe výhodná? Být informovaný se vyplatí. Doslova.

Zkus se příští rok osvobodit od všech dluhů

Vzít si spotřebitelský úvěr, u kterého je daleko větší úroková sazba, či dokonce půjčku od lichvářů, je určitě velká chyba. Pokud je to možné, zkus si své účty co nejdříve vyrovnat (ale určitě ne další půjčkou!), nebudeš mít pak tak vysoké náklady za splátku i s úroky a hlavně budeš psychicky ve větší pohodě. Pokud to nejde, zkus konsolidaci. Budeš platit měné a rychleji tak došetříš zbývající částku.

Plať pouze hotově

Možná ti to přijde hodně staromódní, nicméně s kreditkou se utrácí daleko rychleji a naopak. Peníze z ruky dáváš s daleko větší nechutí. Proč? Protože máš jejich úbytek přímo před očima. Ano, chápeme, že pořád lítat k bankomatu tě nebaví, ale na druhou stranu, když si peníze nevybereš, ani je neutratíš. Je prokázáno, že bez kreditky si daleko lépe uvědomujeme hodnotu peněz. Takže odteď už bude mnohem větší problém koupit si další parfém, to nám můžeš věřit.

Zkontroluj všechny platby

Každý den věnuj alespoň chvilku kontrole plateb, které jsi provedla, aby sis uvědomila, za co jsi peníze utratila. Schovávej si účty z obchodu a ty pak kontroluj s bankou. Mnohdy tě zpětné procházení účtů samo upozorní na to, že některé věci byly naprosto zbytečné a příště si dáš pozor. Dobré je si ve svém sešitu s rozpočtem také odškrtávat jednotlivé platby, které už jsi v daný měsíc provedla. Budeš tak mít neustále přehled o tom, kolik peněz ještě potřebuješ.

Použij pravidlo 50/20/30

Následující pravidlo je celkem jednoduché, ale účinné. Rozděl si příjmy na tři hlavní kategorie, například takhle: 50 % na nezbytné výdaje, 20 % na spoření a 30 % na zábavu. Samozřejmě můžeš poměr lehce upravovat podle svých aktuálních výdajů.

Tak co říkáš? Není to tak složité, že? A jak jsi na tom s penězi ty? Dokážeš něco ušetřit, nebo každý měsíc nedočkavě vyhlížíš výplatu? Napiš nám do diskuze.

Foto: shutterstock.com

20.12.2016 6:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist